Şehirde kelebek istilası!

Düzce’de bir anda ortaya çıkan aynı türdeki kelebekler, görenleri şaşkına çevirdi. Daha çok Doğu Karadeniz’de görülen ve “vampir kelebek” olarak adlandırılan böcekler, şehrimizin yeşil örtüsünü tehdit ediyor.

2.07.2022 - 15:09
Güncelleme 2.07.2022 - 15:12
Özel Haber

Düzce’de özellikle şehir merkezinde ortaya çıkan, binaların duvarlarına ve camlarına konan kelebek sürüleri vatandaşları şaşkına çevirdi.

Genellikle Temmuz ayının başında ortaya çıkan ve bitkilerin özünü emdiği için halk arasında ‘Vampir kelebek’ olarak bilinen Ricani Simulans isimli böcekler Düzce’de tarımı tehdit ediyor.

Son 12 yıldır Doğu Karadeniz’de görülen ve her yıl biraz daha artış gösteren Ricania simulans adlı kelebek türü böcek ilk tespit edildiğinde sadece Trabzon’un Of ilçesinden Artvin’in Hopa ilçesine kadar tüm sahil şeridinde etkili olmuştu. Temmuz ayının başında yavruları bitkileri istila etmeye başlayan kelebekler şimdilerde ergin çağa erişti ve yeşil bitkilerin bedenini sarıyor. Yeşil bitkilerin tümüne konarak özünü emen ve bitkiyi kurutan Ricania Simulans’ın Gürcistan üzerinden bölgeye girdiği belirlenerek son 12 yılda bölgedeki tarım arazilerinde hızlı bir artış gösterdi.

Düzce’de de özellikle şehir merkezinde konuşlanan vampir kelebekler, İstanbul Caddesi’nde ve buradaki Millet Bahçesi’nde yoğun olarak görünüyor. Aynı durumun yakın komşularımız Sakarya ve Kocaeli’de de görüldüğü öğrenildi.

Evlere kadar giren ve insanların hayatını olumsuz yönde etkileyen kelebeklerin daha da yayılmasından endişe ediliyor.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız