TSO yönetiminden iddialara yanıt ve suç duyurusu

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir firmanın mağdur edildiğine yönelik odamız ve yöneticilerimiz hakkında yerel bir medya kuruluşunda gündeme getirilen iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

TSO yönetiminden iddialara yanıt ve suç duyurusu
13.07.2022 - 15:52
Haber Merkezi

Açıklamada, iddialarla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Gümüşova OSB’de toplam faaliyette olan 40 firmada 3 bin 100 kişi çalışmakta olup 800 kişi Gama iplik firmasında istihdam edilmektedir. Gama İplik firmasının talebi üzerine Gümüşova OSB Yönetim Kurulu tarafından 2020 yılında ilave 110 dönüm arsa tahsisi yapılmıştır. Gama İplik firması altyapı katılım bedelini zamanında ödemediği ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği ve bundan dolayı 15 bin m2’lik arsa ön tahsis sözleşmesi Gümüşova OSB yönetimi tarafından uygun görülmemiştir. Bu bağlamda yatırımın devam etmesi firmanın faaliyete geçmesi için OSB Yönetimi mevzuatlar çerçevesinde elinden gelen her imkanı firmaya sağlamış ve parsel tapu devrini gerçekleştirmiştir.

Düzce Gümüşova OSB sınırları içerisinde altyapı çalışmaları devam ederken, Gama İplik firması mevzuata aykırı şekilde kaçak istinat duvarı ve güvenlik kulübesi inşa etmiş, ayrıca kantarın kendi parseli dışında kullanıldığı OSB yönetim kurulunca tespit edilmiştir. Akabinde ilgili yazışmalar hızlıca yapılmış, fakat firma işgal ettiği yerlerden çıkmamıştır. Sonuç olarak bu işgalden sebep altyapı çalışmaları maalesef tamamlanamamakta ve yol üzerinde kaza tehlikeleri oluşmaktadır. Yine ilgili işgalden dolayı lojistik, doğalgaz, elektrik ve Telekom gibi hizmetler aksamaktadır.

İlgili firmanın kimyasal atıkları maalesef zaman zaman tüm uyarılara rağmen ciddi tehditler oluşturmakta ve Melen havzasına zarar vermektedir. Konu ile ilgili OSB yönetimi çevre konusunda hassas davranmış, fakat firma yapılan resmi yazışmaların hiçbirini dikkate almamıştır. Yapılan deşarj (döküm) Melen üzerindeki rafting turizmini olumsuz etkilemiş ve günlerce sporcuların rafting yapması mümkün olamamış, rezervasyon iptallerine sebep olmuştur. Melen çayı aynı zamanda İSKİ havzası konumunda İstanbul’a içme suyu sağladığı ve dökülen atıklardan dolayı Melen çayı kirletilmiştir. Bu durum Düzce Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce ve İski Raporları ile tespit edilmiştir.

Uzel Makine A.Ş’ye arsa tahsisi yapıldığı iddiası da doğru değildir. Söz konusu araziler Organize Sanayi Bölgesi sınırlarında yer almamakla birlikte firma kendi imkanları ile arsaları temin edip yatırımına başlamış, ancak firma kurucusu Ahmet Uzel’in vefatı sonucu yatırım tamamlanamamış ve aile içi sorunlar nedeni ile şirketler darboğaza girmiştir.

Odamız yönetimi göreve gelmeden önce Gümüşova OSB’deki işletme sayısı 29 iken, bugün için faal durumdaki işletme sayısı 40’a, proje aşamasında ise 73’e yükselmiştir. Altyapı yatırımı da tamamlanmak üzeredir. Ayrıca geçmiş dönemde 250 dönüm arazi kamulaştırılırken, bugün için yatırımcılara yönelik 1150 dönümün kamulaştırılması tamamlanmıştır.

Gerek Gümüşova OSB yönetimi, gerekse Düzce TSO yönetimi tarafından yasal mevzuat kapsamında yatırımcılara her türlü destek ve kolaylık sağlanmaktadır.

Odamızın itibarını zedelemeye ve özveriyle görev yapan yöneticilerimizi karalamaya yönelik gerçeğe aykırı söylemlerde bulunan firma yetkilileri ve yayın yapanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını kamuoyunun bilgisine sunarız.”


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız