'Vatan ve Bayrak İçin' paneli düzenlendi

Düzce Üniversitesi, "Türkiye Aşkına" konsepti kapsamında; ülkemizin varlığına, birliğine ve demokrasisine kast eden FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz hain darbe girişimini unutmamak, vatan uğruna canlarını veren aziz şehitleri ve kahraman gazileri anmak amacıyla “Vatan ve Bayrak İçin” başlıklı panel düzenledi.

'Vatan ve Bayrak İçin' paneli düzenlendi
15.07.2022 - 13:06
Haber Merkezi

Çevrim içi olarak düzenlenen ve moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlhan Genç’in gerçekleştirdiği panelde; İlahiyat Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr. Furat Akdemir “Batını Dini Yapıların Teolojik Argümanları” başlıklı sunum yaparken, Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik ise, “Türk Siyasal Hayatında Vesayet Unsuru Olarak Darbeler” başlığı altında bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇAĞRISI MİLLETİMİZE YÖN GÖSTERMİŞTİR”

Darbe girişimine karşı farkındalık oluşturan, Türkiye’nin gücünü ve potansiyelini anlat panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlhan Genç, 15 Temmuz gecesinde hain darbe girişimine karşı dururken şehit düşen vatandaşlarımızı rahmetle ve gazilerimizi şükranla anarak sözlerine başladı. 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan hain kalkışmanın Türk tarihinde bir ilk olmadığını; ancak diğer darbelerden farklı yönleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Genç, bu farklı yönleri tarihçilerin anlatacağını ve yazacaklarını ifade etti. 15 Temmuz gecesinde Türkiye’nin önemli merkezlerinin hedef alınarak vurulduğunun altını çizen Prof. Dr. İlhan Genç, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir darbe girişiminde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hedef alındığını söyledi.

FETÖ yapılanmasının 40 yıllık bir zaman sürdüğünün altını çizen Prof. Dr. İlhan Genç, bu hain yapılanmanın, vatandaşlarımızın dine karşı olan hassasiyetini kullanarak, ülkemize büyük bir zarar verdiğini ve bu durumun bir daha yaşanmaması temenni etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o gece telefonla bir televizyon kanalına bağlanarak yaptığı konuşmanın altını çizen Prof. Dr. Genç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milletimizi illerimizin meydanlarına çağırıyorum. Ben de meydana geliyorum.” sözünün ülkemiz için tarihi bir çağrı olduğunu vurguladı.

“DİNİMİZDE ASIL OLAN ZAHİRİ ANLAYIŞTIR, BATİNİLİK KİŞİSEL ÇIKARLARA HİZMET EDER”

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Furat Akdemir, “Batını Dini Yapıların Teolojik Argümanları” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Dinde kabul görmesi gerekenin sadece vahiy yoluyla Kuran-ı Kerim’de belirtilen hadisler (ilkeler) olduğunu vurguladı. İslam tarihine bakıldığında asıl olanın zahiri anlayış olduğunu, Batiniliğin sonradan uydurulduğunu, batinilik mezheplerinde kişilerin çıkarlarına göre dini yorumlayarak, kendilerine özgüymüş gibi algılar oluşturduklarını ifade etti.

Dinin temel ilkelerinden çıkarılmaması gerektiğinin altını çizen Akdemir, tarihte Haşhaşilerin yaptığı gibi bugün de FETÖ yapılanmasının dini kullanarak insanları kendi çıkarına göre yönlendirdiğini ve bu durumun ülkemize olduğu kadar dinimize de büyük bir zarar verdiğini dile getirdi.

“BAŞARILI OLSAYDILAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN KURUCU ANA KODLARINA MÜDAHALE EDİLECEKTİ”

Panelin son sunumunu yapan Düzce Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik, “Türk Siyasal Hayatında Vesayet Unsuru Olarak Darbeler” hakkında bilgi ve düşüncelerini paylaştı. Türkiye’deki darbeleri ve darbe sonrası gelişmeleri ele alan Çelik, “15 Temmuz gecesi darbe girişimi başarılı olsaydı, bizim yaptığımız bu konuşmayı onlar yapacaktı. Çünkü tarihimize baktığımızda 27 Mayıs darbesinin ülkemizde uzun yıllar ‘Hürriyet ve Anayasa Bayramı’ olarak kutlandığını görüyoruz.” dedi.

Ülkemizde darbelerle 1960’tan 1971’e kadar 11 hükümet kurulduğunu anımsatan Dr. Öğr. Üyesi Çelik, yapılan bu darbelerin toplumu dizayn etme amaçlı olduğunu, ülkenin kurucu ana kodlarına dokunulmadığını ifade etti.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ise ülkemizde gerçekleştirilen darbelerden çok farklı olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Hüsrev Çelik, FETÖ terör örgütünün bu kalkışmada başarılı olsaydı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu ana kodlarına müdahale edileceğini ve ülkenin bambaşka bir yöne savrulacağını söyledi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız