Fındık üreticisini uyardı!

Fındık toplama sezonuna kısa bir süre kala hem toplama ücretleri hem de fındık fiyatları belirsizliğini koruyor. Fındık toplama işi için doğu ve güneydoğudan gelecek işçiler için aracılar tarafından yol parası istediğini ifade eden Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, ilave ücret ödenmemesi gerektiğini kaydetti.

Fındık üreticisini uyardı!
15.07.2022 - 17:24
Haber Merkezi
2

AKÇAKOCA Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, fındık hasat döneminin yaklaştığı bugünlerde üreticiler tarafından dikkatle takip edilen en önemli konuların başında fındık toplama işçiliği ve fındık fiyatının geldiğini söyledi.

Gezici tarım işçilerinin günlük yevmiye ücretlerinin 2017 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle brüt asgari ücretin otuza bölümüyle hesaplandığını ifade eden Başaran, buna göre işçilik ücretinin 216 TL’nin altında olmayacağını dile getirdi.

Fındık toplama sezonu başlarken özellikle doğu ve güneydoğu bölgesinden bölgemize işçi getiren aracılar tarafından yol parası adı altında ilave bir ücret talebinin yapıldığı yönünde çiftçilerden duyumlar aldıklarını belirten Başaran, “Asgari ücrette Temmuz ayında yapılan olumlu artış çalışan kesimleri bir nebze de olsa rahatlamış olması sevindirici bir gelişme olduğunu kabul etmek gerekir. Fakat üretim tarafında önemli bir maliyet yükünü de beraberinde getirdiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu sebeple Muhtarlar Derneği ve Ziraat Odamız tarafından yapılan görüşmeler sonucu; yukarıda belirtilen genelge doğrultusunda Valilik tarafından belirlenecek taban ücretin dışında başka (yol parası vb gibi )ilave bir ücretin ödenmeyeceği, çalışma saatlerinin brüt asgari ücret üzerinden ödeneceği dikkate alınarak, başka ürünlerin ve bölge şartlarının kendine münhasır olduğu, bu yüzden fındık toplama işçilik çalışma saatleri ve mola zamanlarının geçmişte olduğu gibi yörenin gelenek, görenek ve adetlerine göre değişiklik yapılmadan uygulanması konusunda karar alınmıştır.

Üreticilerimizin kendi aralarında ve ilçe ve köylerde yukarıda belirttiğimiz kriterlere uygun hareket etmeleri ve aracılarla bu konularda mutabık kalarak anlaşma yapmaları önem arz etmektedir. Bu vesile ile tüm çiftçilerimize hayırlı ve bereketli bir hasat sezonu dilerim” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Başaran, fındık fiyatlarının kesinlikle 50 TL’nin üzerinde olması gerektiğini vurguladı.


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • süleyman54
  süleyman54
  16.07.2022 12:28

  fındık işçiliği 216 tl olacaksa fındık fiyatı da 200 tl olsun. niye biz hep zarar ediyoruz.

 • Vatandaş
  Vatandaş
  15.07.2022 18:02

  Bunları servis ettiğiniz kadar fındık ücretlerini de servis etseniz keşke. Çay 3 lira iken araplara satılınca 8 lira açıklamayı biliyorsunuz. Fındığın kimlere peşkeş çekildiğini de açıklayın bu millete kıştan bu yana gübre mazot ilaç ücretleri aldı başını gitti kim üreticinin yanında oldu şimdi tutmuş işçi parası diyorsunuz daha ürün fiyatı belli değilken yazık çok yazık.!!!

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız