Atatürk’ün Düzce’ye gelişinin 88’inci yılı

Atatürk’ün Düzce’ye gelişinin 88’inci yılı dolayısıyla Selamlar Köyü’nde tören düzenlendi.

Atatürk’ün Düzce’ye gelişinin 88’inci yılı
18.07.2022 - 17:10
Haber Merkezi

18 Temmuz 1934 tarihinde Düzce’ye gelen Atatürk, halk tarafından büyük sevinç gösterileri ve tezahüratlarla karşılandı. Bolu Caddesi üzerindeki bir çeşmenin önünde otomobilden inerek, karşılamaya katılan öğretmenlerle sohbet etmiştir. Kendisi için süslenmiş Düzce sokaklarında bir süre yürümüştür. Yolda ellerinde bayraklarla kendisini karşılamaya gelen çocuklarla ilgilenmiştir. Kaymakam, Belediye Başkanı ve şehrin ileri gelenleriyle kısa bir görüşme yaptıktan sonra yola devam etmiştir. Aziziye, Mergiç, Kapıcı, Çilimli Sapağı ve Karaköy’den geçmiş, bugün Gümüşova İlçesine bağlı Selamlar Köyü’nde halk büyük bir coşkuyla Atatürk’ün kafilesinin önünü kesmiştir. Burada kendisine ikram edilen soğuk ayranı içmiştir. Köy halkının cana yakın tavrından etkilenen Atatürk ve kafilesi Meşrutiyet’in ilanının hatırası olarak yaptırılan bir çeşme başında bir süre dinlenmiş ve köy halkıyla kısa bir süre sohbet etmiştir. Seyahat programını bozmak istemediğinden dolayı kafile çok zaman kaybetmeden Adapazarı’na doğru yola çıkmıştır.

Düzce’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği tarih unutulmayarak, 18 Temmuz tarihi Düzce şehir stadına isim olarak verildi. Düzce’nin Gümüşova İlçesine bağlı Selamlar Köyü’nde ise 18 Temmuz 1981 tarihinde, köy halkının gayret ve girişimleriyle, İsmail Bay’ın muhtarlık döneminde, Atatürk’ün köylerini ziyaret etmesinden dolayı ilk kez anma günü etkinliği düzenlendi.

Daha sonraki yıllarda bu hadise gelenek haline geldi ve her yıl 18 Temmuz günleri bu etkinliğin sürdürülmesine devam edildi. Bu yıl Atatürk’ün Düzce’ye gelişinin 88’inci yıldönümü dolayısıyla Selamlar Köyü’nde kutlama yapıldı.

Yıldönümü kutlamalarına Gümüşova Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Düzce Belediyesi Mehter ekibinin marşları ile renk kattığı törenlerde davetlilere ayran ikram edildi. Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerin sonunda ise davetliler Atatürk’ün eşyalarının ve fotoğraflarının sergilendiği Atatürk Müzesini gezdi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız