Günlük vaka sayıları 100’ün üzerine çıktı

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, ilimizde geçen hafta 80 olan günlük vaka sayılarının hafta başı itibariyle 100’ün üzerine çıktığını açıkladı.

Günlük vaka sayıları 100’ün üzerine çıktı
19.07.2022 - 15:37
Haber Merkezi

Omicronun alt varyantlarının görüldüğü yeni bir dalganın yaşandığını ifade eden Yılmaz, vatandaşlara hatırlatma dozlarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

 

Covid-19 vakaları tüm Türkiye’de olduğu gibi bizim ilimizde de daha önceki seviyelerin baya üzerine çıktı. Tabi 117 bin gibi bir rakam açıkladı Sağlık Bakanımız geçen haftanın verisi olarak. Bizde de Türkiye ortalamasına paralel bir şekilde devam ediyor. Sebepleri de bunlardan birincisi omicronun al varyantları olması. Dünyanın farklı ülkelerinde bu vakaların etkisi ile yaklaşık 1-2 ay önce gibi zamanlarda artışlar olmuştu. DSÖ de bu vaka artışlarıyla ilgili dikkat çekmişti. Bizim ülkemizde de bu varyantların gelmesi ile birlikte vaka artışı yaşanmaya başladı.

 

 

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz Gazete burasıdüzce'ye Covid-19 hakkında açıklamalarda bulundu. Yılmaz, "Omicron'un alt varyantları sebebiyle vaka sayılarında artış başladı" dedi.

 

Omicronun alt varyantları diğer varyantlara göre hafif seyrediyor semptomları. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, tüm vücutta kırgınlık gibi belirtiler var. Diğer varyantlara göre çok daha kısa sürede birçok hastamız da iyileşiyor. Ama yine ek rahatsızlığı olan, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızda ise biraz daha uzun seyredebiliyor. Alt seviyede de olsa hastaneye yatışa neden olabiliyor.

Geçen hafta 80’li rakamlarda ortalamalardaydı. Bu hafta başında ise 100’lü rakamların üzerine çıktı. 110-120 civarında ortalama haftalık vaka sayımız var. Hastaneye yatışlarda bir artış şu an için söz konusu değil. 2 hasta serviste, 1 hasta yoğun bakımda yatıyor.

Viral bir enfeksiyondan bahsediyoruz. Varyasyonlar oluşa oluşa mutasyonlar gelişerek farklı alt gruplara ayrılarak kendisini devam ettirmeye çalışıyor. Zaman zaman bu dalgalanmaların olabileceğinden bahsetmiştik. Uğramış olduğu varyasyon ve mutasyon neticesinde şu an tekrar bir dalga oluşmuş gibi gözüküyor. Ama bu oluşan dalgada mücadelemiz belli. Daha önce bunu hep birlikte başarmıştık. Yine vatandaşlarımızın duyarlılığı ile kendi sağlığımızı koruyarak bu mücadelede birlikte hareket edeceğiz. Biz hatırlatma dozları ile ilgili çalışmalara bayram tatili itibariyle başlamıştık. Bugün itibariyle de hem hastanelerimizde hem de aile sağlığı merkezlerimizde hatırlatma dozlarını 6 ayı doldurmuş vatandaşlarımızın yaptırmalarını öneriyoruz. Onun dışında da kronik rahatsızlığı olan özellikle 50 yaş üstündeki vatandaşlarımızın da kalabalık ortamlara girdiklerinde, kendilerini riskli olarak gördükleri alanlarda maskelerini takmalarını ve mesafeye dikkat etmelerini öneriyoruz. Daha öncede aynı silahlarımızla virüsün diğer varyantlarıyla ve mutasyonlarıyla mücadele etmiştik. Hep birlikte başarmıştık. Tekrar aynı tedbirlere uyarak mücadelemizde başarılı olacağımıza inanıyorum.

Düzce’de aşılanma oranı

Aşılanma oranımız ne kadar yüksek olursa, virüse yakalanma sayımız ve yakalandığımız virüsle vücudumuzun mücadele etme gücü daha farklı oluyor. O yüzden hatırlatma dozlarını önemsiyoruz. Hiç aşı olmamış bir vatandaşımıza göre, aşı olmuş bir vatandaşımızın korunma gücü daha yüksek olacaktır. Ama hatırlatma dozunu olduğumuz zaman bu koruyuculuk daha yüksek olacak. Böylece daha hafif, daha hastaneye yatışların az olduğu, semptomların belki de hiç hissedilmediği bir şekilde virüsü geçirmiş olacağız ya da hiç yakalanmamış olacağız. O yüzden hatırlatma dozlarını önemsiyoruz. Özellikle kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı sağlık tesislerimize davet ediyoruz. Hep birlikte virüsle mücadelemizde başarılı olacağımızı söylüyoruz.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız