Sendika maliyeti 43,45 lira olarak belirledi

Çiftçiler Sendikası (Çiftçi-Sen), üreticilerin fındık ile mücadelesinde artan maliyetlere dikkat çekerek yeni sezon için fiyat beklentilerinin en az 85 lira bandında olduğunu açıkladı.

Sendika maliyeti 43,45 lira olarak belirledi
19.07.2022 - 16:27
Güncelleme 20.07.2022 - 10:12
Haber Merkezi

Fındık fiyatlarının belirlenmesi konusunda beş dönemdir rekolte oyunları yapıldığına ve farklı açıklamalarda bulunulduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı 2017-18 sezonu sonrası almış olduğu kararla fındık rekolte açıklamalarını tek elden yapılacağı ve bunun da bakanlığın uhdesinde olacağı açıklamasının üzerinden beş fındık sezonunu geçti. Hiçbir zaman da buna uygun davranılmadı. Beş dönemdir herkes kendi rekoltesini açıklıyor. Anlaşılan o ki fındık hasat edilip çuvala girinceye kadar, fındık fiyatını baskılamak için rekolte oyunları devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

 

“FINDIK ALIMLARI TMO İLE DEĞİL FİSKOBİRLİK ÜZERİNDEN YAPILMALI”

Çiftçi-Sen Genel Başkanı Ali Bülent Erdem ve Çiftçi Sen Yürütme Kurulu Üyesi Kutsi Yaşar imzasıyla yapılan açıklamada, “Fındık üreticisinin insanca yaşaması için gerekli olan yaşamsal ve tarımsal girdilerin fiyatları sürekli ve 3-4 kat artarken fındık fiyatlarındaki bir kat bile olmayan artışlar borç sarmalının büyümesine sebep olmaktadır” denilerek şu noktalara dikkat çekildi: “Fındık üreticisi bir kez daha vahşi piyasa içerisinde, şirketler karşısında kendi kaderine terk edilerek yoksulluktan açlığa itilmiştir. Pandemi sürecinde ve sonrasında tarımsal üretimde kullanılan kimyasallardan, mazota, işçi ücretlerine kadar girdilerde yüzde 100-400 artışlar olduğunu unutmamak gerekir. Gittikçe kronikleşen ekonomik kriz ve dövizdeki olası artışların bu fiyatları da arttıracağı aşikardır. İktidar fındık alım fiyatını açıklarken, fındık ticareti yapan şirketlerin kârlılığını arttırmak için değil, fındık üreticilerinin tarımsal üretimi sürdürebilme olanaklarını sağlamak üzere hesaplama yapmalı ve Cumhurbaşkanı fındık fiyatını buna göre açıklamalıdır. Fındık alımı TMO üzerinden değil, çiftçilere ait olan Fiskobirlik üzerinden yapılmalıdır.”

 

“FINDIK FİYATI 85 LİRA BANDINDA OLMALI”

Artan maliyetler göz önüne alındığında bir kilo fındık fiyatının az 85 lira olması gerektiğine dikkat çeken Çiftçi Sen açıklamasında şu taleplere yer verdi: “Rekolte tahminlerini iklim koşulları ve külleme hastalığının verim kaybına etkilerini dikkate alarak ortalama maliyeti 43,45 lira olarak belirledik. Çıkan bu maliyet fiyatının üzerine yüzde 25 kar payı ve yüzde 74 insanca yaşama payını (asgari enflasyon oranı) eklediğimizde; 1 kilo fındığın fiyatı en az 85 lira olmalıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığının TMO’si değil, sezon başında Fiskobirlik devreye sokulmalıdır. Fiskobirlik üretimden pazarlamaya kadar zincirin  her halkasına sahip olacak şekilde ve fındık çiftçilerinin yönetimlerini demokratik olarak belirleyecekleri bir yapıya kavuşturulmalıdır. 2000 yılında sözde özgürleştirme yasası olarak çıkarılan 4572 sayılı kooperatif yasasının şirketler lehine olan hükümleri kaldırılmalıdır.            

 

“LİSANSLI DEPOCULUK KAMU ELİYLE YAPILMALI”

Var olan ziraat odaları, birlikler gibi çiftçi örgütleri de demokratik yapılara kavuşturulmalıdır. 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu şirketlerin kazancını artırmak için değil, fındık üreticilerinin zor günlerinde yardımcı olmak amacıyla yeniden düzenlenmelidir. Lisansı depoculuk şirketlere havale edilerek şirketleri kazandırmaya yönelik değil, Kamu eliyle yapılmalı, fındık çiftçilerinin yararına olacak şekilde kurgulanmalıdır. Fındık çiftçileri eksiksiz sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır.

Mevsimlik işçiler için 2009 yılında hazırladığımız rapordan sonra ulaşım, barınma ve çocuk emeğinin kullanılmasında birtakım olumlu gelişmeler olsa da yeterli değildir. Hala hazırda mevsimlik tarım işçileri düşük ücretli ve sosyal güvencesiz çalışmaya devam etmektedirler. Pandemi süreci titizlikle takip edilip sürece uygun tedbirler alınmalı, mevsimlik işçilerin koşullarının iyileştirmeli, çocuk emeğinin kullanılması engellenmelidir.

 

“FINDIK FİYATI BELİRLENİRKEN ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİNE DE DANIŞILMALI”

BM Genel Kurulu’nda 17 Aralık 2018 yılında kabul edilen Köylü Hakları Deklerasyonu’na göre çiftçilerin tatmin edici bir fiyat ve adil piyasaya erişim hakkı vardır. Bu çerçevede Hükümet; fındık alım fiyatını belirlerken, çiftçilerin sendikalarıyla, meslek odası ve kooperatif örgütleriyle görüşme masasına oturmalı ve fındık alım fiyatlarını birlikte belirlemelidirler. Tüm fındık çiftçilerini örgütlü mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz."


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız