Köye kamyonlarla su getiriliyor

Bolu’da içme suyundan zehirlenen 32 kişinin hastanelerde tedavisi devam ederken, şebeke suyu kesilen köyün su ihtiyacının karşılanması için kamyonlarla su getirildi.

20.07.2022 - 16:38
Güncelleme 20.07.2022 - 16:41
Haber Merkezi

Edinilen bilgiye göre, Bolu merkeze bağlı Yuva köyünde aralarında çocukların da olduğu 63 kişi mide bulantısı ve kanlı ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu. Yapılan muayenelerde enfeksiyon tespit edilen vatandaşlar tedavileri için hastaneye yatırıldı. Hastaneye başvuranların bir bölümü Ankara ve diğer illere sevk edilirken, 8 çocuğun tedavileri yoğun bakım ünitesinde devam ediyor. Tedavileri tamamlanan 31 vatandaş taburcu edilirken, 32 kişinin ise tedavileri devam ediyor. Zehirlenme şüphesiyle hastaneye gidenlerin sayısında yaşanan artışın ardından İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım Müdürlüğü olayın yaşandığı köyde inceleme başlattı. Ekipler, köyün içme suyu olarak kullandığı depodan numune aldıktan sonra temizlik ve ilaçlama çalışması yaptı. Yapılan çalışmaların ardından su depolarından köye giden hatlar tamamen kesildi.

Köyün sularının kesilmesiyle birlikte içme suyu ihtiyacının karşılanması için dün gece saatlerinde kamyonlarla su getirilerek dağıtımı yapıldı. Köy camisinin avlusuna bırakılan suların dağıtımıyla ilgili konuşan Zeki Yeşiller, “Suları kestik. Su getirdik. Bunları mahallede 6’şarlı halde gece dağıttık. İnşallah kimse susuz kalmayacak. Önemli olan bu süreci temiz bir şekilde idare etmek. Çocuklarımız rahatsız, onlara da üzülüyoruz” dedi.

Anket çalışması da yapıldığını kaydeden Yeşiller, “Sağlıkçılarımız geldi. Ev ev gezerek anket çalışması yapıyorlar. Devletin bütün kurumları burada. Depolar yıkandı, klorlama yapıldı” diye konuştu.

 

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ:

ÜÇ HASTA YOĞUN BAKIMDA, ÜÇ HASTA ÇOCUK NEFROLOJİ SERVİSİ'NDE İZLENMEKTEDİR

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bolu’da içme suyundan etkilenerek Ankara'ya sevk edilen 6 çocuktan 3'ünün yoğun bakımda, 3'ünün de Çocuk Nefroloji Servisi'nde izlendiğini, hastalardan 5’inin diyaliz ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bolu'nun Çaydurt Yuva köyünde içme suyundan etkilenen 30 çocuk ve 22 yetişkin hastanelere nakledilmiş ve 31 kişinin tedavisi tamamlanmıştı. Yoğun bakım ihtiyacı duyulan çocuklardan 6'sı ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi ve Çocuk Nefroloji servislerine sevk edilmişti. Hastane Başhekimliği tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi ve Çocuk Nefroloji servislerinde Bolu’daki kanlı ishal ve bu ishalle ilişkili böbrek yetmezliği tablosu ile başvuran 6 hasta izlenmektedir. İlk hastayı 16.07.2022 tarihinde kabul ettik. Hastaların yaşları 3 ile 15 yaş aralığında değişmektedir. Üç hasta yoğun bakımda, üç hasta Çocuk Nefroloji Servisi'nde izlenmektedir. Hastalardan 5’inin diyaliz ihtiyacı olmuştur. Bu klinik tablonun nedenine yönelik araştırmalar devam etmektedir” denildi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız