Mas-Daf işçileri toplu sözleşme hakkı için fabrikayı terk etmiyor

Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mas- Daf fabrikasındaki Birleşik Metal-İş Sendikasına bağlı işçilerin toplu sözleşme hakkı elde edebilmek için başlattıkları fabrikayı terk etmeme eylemi üçüncü gününü tamamlarken, taraflardan biri olan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu devam eden eyleme dair açıklamalarda bulundu.

Mas-Daf işçileri toplu sözleşme hakkı için fabrikayı terk etmiyor
22.07.2022 - 10:40
Güncelleme 22.07.2022 - 11:02
Haber Merkezi
1

“12 YILLIK SENDİKALAŞMA İNADI KAZANACAK”

Yapılan açıklamada, 2010 yılında sendikalaşma hakları engellenen, fakat 12 yıl sonra yeniden örgütlenen Mas-Daf işçilerinin sendikalaşma hakkının bir kez daha Mas-Daf Yönetimi tarafından engellenmeye çalışıldığını söyleyen sendika yönetimi, “2010 yılında Mas-Daf işçileri sendikamızda örgütlendiler. Mas-Daf yönetimi baskı, tehdit gibi hukuksuzluklarla fabrikada çalışan tüm işçileri (112 işçi) tazminatsız olarak işten çıkardı. Atılan işçilerin mücadelesi yaklaşık 1,5 yıl boyunca devam etti. Mas-Daf işçileri ekmekleri için çıktıkları bu yolda hem Düzce’de fabrikanın önünde, hem de şirketin İstanbul Ataşehir’de bulunan merkezi önünde çadır kurarak Mas-Daf yönetiminin sendika düşmanı tutumunu tüm ülke gündemine sokmayı başardı. Direniş boyunca Mas-Daf işçileri, bir kez Düzce’den İstanbul’a, bir kez de Düzce’den Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirdi. Verilen mücadele neticesinde ne devleti yönetiminden bir ses geldi, ne de Mas-Daf yönetimi işçi düşmanlığından vazgeçti. Sendikamızın işçiler için açtığı davalar kazanıldı. İş Mahkemeleri Mas-Daf yönetiminin atılan işçilere sendikal tazminat ödemesine hükmederek, yönetimin sendika düşmanlığını tescil etmiş oldu. Aradan geçen zamanda Mas-Daf patronu işçilere verdiği hiçbir sözü tutmadı. ‘Sendikayla alacağınız ne varsa ben vereceğim sendikaya gerek yok’ diyen patron Mas-Daf işçilerini asgari ücrete mahkum etti” ifadelerini kullandı.

Giderek artan hayat pahalılığı ve yoksullaşmaya karşın Mas-Daf’ta çalışan işçilerin 2021 yılı başında yeniden Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendiğine de değinilen açıklamada, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sendikamızın Mas-Daf’ta toplu iş sözleşmesi yapabilmek için yeterli çoğunluğa sahip olduğunu tespit etti. Fakat Mas-Daf Yönetimi bir kez daha işçilerin sendikalaşmasını tanımayacağını ilan etti. Sendikanın yetki tespitine itiraz etti. Böylece yıllarca sürecek bir yetki davası süreciyle Mas-Daf işçilerin sendika hakkının önüne geçti. 2021’in Eylül ayında bakanlık tarafından tescillenen yetkimiz hala yerel mahkeme aşamasında sonuçlanmayı bekliyor. Yerel mahkemenin ne zaman sonuçlanacağı belirsiz, davayı kazandığımızda Mas-Daf yönetiminin itirazını bir üst mahkemeye taşıma ihtimali ise neredeyse kesin.

Ama Mas-Daf işçilerinin artık bekleyecek ne sabrı kaldı, ne de bu ekonomik krize dayanacak gücü. Evlerine götürdüğü ekmek her geçen gün küçülen Mas-Daf işçileri, üç gündür tezgâhlarının başında çalışıyor, vardiyalarının bitiminde eve gitmiyor. İşçiler toplu sözleşme hakları için fabrikayı terk etmiyor. Mas-Daf örgütlenmesi ülkemizde işçi hakları konusunda yıllardır yaşanan ayıbı gözler önüne seriyor. Bu ayıp patronların sendikalaşma konusunda işledikleri suçlar ve bu suçun işlemesini teşvik eden sendikal yasalar ve prosedürdür. Düzce’de yaşananlar tüm ülke kamuoyunun gündemine girmelidir. Mas-Daf işçileri, sendika hakkını elde edemeyen milyonlarca örgütsüz işçi ve yetki davalarının sonuçlanmasını bekleyen on binlerce işçi için bir mücadeleyi başlatmış bulunuyor. Sendikalaşmayı engellemek için işçileri işten atsanız da, yıllar süren davalara güvenseniz de işçinin sendika hakkı için mücadelesini engelleyemeyeceksiniz. Yetki prosedürleri, yargı aşamaları işçiler sendikalaşamasın diye varlığını koruyor. Ama işçiler varsa mücadele de var ve mutlaka mücadele eden işçiler kazanacaklar” denildi.

Öte yandan eylem dördüncü gününe girerken Mas-Daf yönetimi sessizliğini korumaya devam ediyor. Düzce Postası olarak fabrika çevresinde görüntü alınmasına ve işçiler ile konuşulmasına izin verilmediğini öğrendiğimiz fabrika yönetimine ulaşma çabalarımız maalesef sonuçsuz kaldı. Fabrika yönetimi konuyla ilgili cevap hakkını kullanmak isterse gazetemizde buna yer verilecektir.


Editör: Z. Serap Arslan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Selim Ergün
    Selim Ergün
    22.07.2022 14:43

    Gerçekten bu insanlara yazık bu olaylardan sonra Masdaftan pompa alan olmaz kac gundur medyada iyice rezil oldular masdaf markası gözden düşmeye başladı

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız