Önlem alın, eziyet çektirmeyin

Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası mali tatil ve resmi tatillere denk gelen beyan dönemleri ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığının önlem almasını istedi.

27.07.2022 - 17:34
Güncelleme 27.07.2022 - 17:45
Haber Merkezi

Mali tatilin tamamlanmasının ardından bir basın açıklaması yapan Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası beyan süreçleri ile ilgili yaşamakta oldukları sıkıntıları dile getirdi. Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Birol Aksu tarafından yapılan açıklamada Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin mali tatil ve resmi tatil dönemlerinde daha da artan iş yüküne karşı Hazine ve Maliye Bakanlığının önlem alması gerektiği ifade edildi.

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin iş yapamaz duruma getirildiklerine de değinen Aksu şunları söyledi: “Ekonominin kaydını tutan, analiz eden, toplumun her kesiminin ihtiyacı için bilgi, hizmet üreten meslek ve meslektaş grubuyuz. Hiç bir fedakarlıktan kaçınmadan, gece, gündüz demeden her zor durumda mesleki etik değerler sahip çıkarak, kamuya bilgi üretiyoruz. Pandemi sürecinde kaybettiğimiz meslektaşlarda bu fedakarlıktan kaçınmayarak, hayatlarıyla bedel ödemişlerdir.

Meslektaşlarımız, uzun zamandır aralıklarla da olsa, çalışmayan Gelir İdaresi’nin bilgi işlem sistemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Müşterilerimiz ise, bir an önce beyanlarını yaptırıp, zamanında ödeme derdindeler.”

Meslektaşlarının, çalışmayan bir sistemle ellerinden bir şey gelmeden , kaygı ve endişe içerisinde işleri yetiştirme telaşı içerisinde olduğunu da sözlerine ekleyen Aksu “ Temmuz ayında tam olarak uygulanmasa da 20 günlük mali tatilden sonra kalan 6 günde bir aylık bütün beyanları yapmamız beklenmektedir.

T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı, gereksiz  bir yığın bilgiyi uhdesinde toplamış durumdadır ayrıca  bilişim alt yapısını geliştirmek yerine meslek mensuplarına eziyet çektirmektedir. Meslek mensupları iş yapamaz hale gelmiştir. Kamu görevi yapan meslek mensuplarını yok saymaktadırlar. Kamunun ortak çıkarları için birlikte çalışmak zorunda olan meslek mensupları ve odaları yok sayılmamalıdır. Gelir idaresi ile birlikte bilgi talep eden diğer kamu kurumlarının alt yapıları da geliştirilmelidir.” şeklinde konuştu.

Birol Aksu son olarak “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın zamanında önlem almayarak meslektaşlarımıza yaptığı bu haksızlığı kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz.  Mali tatilin ve resmi tatillerin olduğu dönemleri, özel bir şekilde değerlendirmeli, önlem almalı ve beyan süresi kadar süre bu zamana ilave etmelidirler. Düzce SMMM Odası olarak meslektaşlarımızın haklı taleplerinin karşılanmaması durumunda hak ve taleplerimizi, tepkilerimizi daha sesli ve artarak devam ettireceğimizi beyan ederiz” dedi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız