Belediye meclis üyeleri Balkan coğrafyasına çıkarma yaptı

Düzce Belediye Meclisi üyeleri Mamuşa Belediyesi’nden aldıkları davet üzerine gittikleri Kosova’nın ardından hem bir dizi temaslarda bulunmak hem de Balkan coğrafyasındaki Türk izlerini takip edebilmek için Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne ziyarette bulundular.

Belediye meclis üyeleri Balkan coğrafyasına çıkarma yaptı
30.07.2022 - 14:52
Güncelleme 30.07.2022 - 14:57
Özel Haber

Düzce Belediyesi Başkan Yardımcıları Oya Kocaman ve Hasan Günden ile Meclis Başkan Vekili Hüdaver Gösterişli başkanlığındaki Düzce Belediyesi heyeti, Düzce ile kardeş şehir olan Mamuşa Belediyesi’nden aldıkları davet üzerine Domates Festivali’ne katılmak üzere Kosova Cumhuriyeti’ne gittiler. Kosova’daki temaslarının ardından Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Karadağ Cumhuriyeti’nde de bir dizi ziyarette bulunan heyet, geçtiğimiz günlerde Balkan turundan döndü.

Düzce Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Günden ile Meclis Başkan Vekili Hüdaver Gösterişli yaptıkları ziyaretler ve Balkan halklarının Türk insanına bakışına dair Düzce Postası’na özel açıklamalarda bulundular.

GÖSTERİŞLİ: ÇOK FAYDALI BİR GEZİ OLDU

Meclis Başkan Vekili Hüdaver Gösterişli, gezinin amacının hem Mamuşa Domates Festivaline katılmak, hem de Balkanlar’daki tarihi yerleri, oradaki belediyeciliği izlemek olduğuna dikkat çekti. Gösterişli, “okuyan mı bilir, gezen mi” sorusunun bu gezi için de yinelenebileceğini, gördüklerinin iyi bir neticesi olacağını vurgulayarak, çok faydalı bir gezi olduğunu, oradaki belediyelerle dayanışmanın pekiştirildiğini belirtti. Bunun gibi başka seyahatlerin olmasını arzuladığını kaydeden Gösterişli, özellikle de Kafkas bölgesindeki kardeş belediyeleri ziyaret etmeyi umduğunu söyledi.

GÜNDEN: YANINIZDAYIZ MESAJI VERMEK İSTEDİK

Mamuşa Belediyesi’nin Türkiye’de aralarında Düzce’nin de bulunduğu yaklaşık 10 kardeş şehri olduğunu belirterek sözlerine başlayan Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden ise, “Davet aldığımız Mamuşa Belediyesi Kosova’daki tek Türk Belediyesi ve bu sene bütün kardeş şehirlerini Domates Festivali’ne davet etti. Düzce Belediyesi’ne de festival için bir davet mektubu gönderdi ve Belediye başkanımızı ve meclis üyelerimizi davet etti. Biz de bu festivale katılım sağlayalım diye Haziran ayında belediye meclisimizde tüm meclis üyelerini kapsayan bir görevlendirme kararı aldık. 14 belediye meclis üyemiz katıldı bu geziye. Bizim ziyaretimizin asıl amacı Balkanlar’daki Türk kardeşlerimize, atalarımızın, dedelerimizin zamanında olduğu coğrafyaya gidip, oradaki kardeşlerimizi, belediyeleri, siyasi partileri ve Türklerle bağı olan insanları ziyaret etmekti. Aynı zamanda Türkiye’yi bir destek olarak gördükleri için yanınızdayız, birlikteyiz mesajı vermek istedik” dedi.

“8 TANE RESMİ ZİYARETİMİZ OLDU”

Bu geziyi planlarken bölgede üst düzey temaslar yapılabilecek noktalar var mı diye de bir araştırma yaptıklarını da ifade eden Günden, bölgeye gideceklerini öğrenen Türk Belediyeleri ve Boşnak Belediyeleri’nin kendilerini davet ettiğini ve bunun neticesinde geziyi biraz daha kapsamlı yapmaya karar verdiklerini söyledi. Günden ziyaretlerle ilgili şunları söyledi: “Hediyelerimizi hazırladık ve 6 günlük bir ziyaret programı yapıp yola çıktık. Yaklaşık 8 tane resmi ziyaretimiz oldu. 2 bakan, 2 Belediye Başkanı, 2 Parti Genel Başkanı, 1 Başbakan Yardımcısı ile görüştük. Sultan Murat Kışlası Komutanlık ziyaretimiz oldu. Bir de bizim geleceğimizi duyan Srebrenitsa anneleri belediyeye geldiler. Onlarla da sohbet etme imkanımız oldu. Söz Srebrenitsa Katliamından açılınca ‘katliamın önüne geçilemedi bir şey yapamadık ama dualarımız sizlerle’ dedik. Buna cevaben tercüman dedi ki, ‘sizin bize dua etmenize gerek yok. Biz size o kadar dua ediyoruz ki Türklere, Türk hükümetine, siz güçlü olduğunuz için biz burada ayakta kalabiliyoruz.”

DÜZCE HEYETİNİ ETKİLEYEN TEMASLAR

Balkan halklarının Türk İnsanına yaklaşımının çok sıcak ve çok duygusal olduğunu sözlerine ekleyen Hasan Günden, “Kosova'dan çıkıp Makedonya'ya girerken sınır kapısında yaşadığımız bir olay bizi çok etkiledi. Bize rehberimiz dedi ki ‘iki türlü kontrol var, ya hepiniz araçtan inip tek tek kontrolden geçeceksiniz araç sizi sınırın diğer tarafında tekrar alacak, ya da görevliler araca binecek tek tek pasaportlarınızı kontrol edecekler.’ Biz de ona göre hazırlığımızı yaptık pasaportlarımız elimizde beklerken rehber geri geldi ve ‘ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Bu sizin hükümetinizin ve Cumhurbaşkanınızın burada yaptığı temasların sonucu. Türk olduğunuz için hiç birinizin pasaportları kontrol edilmeyecekmiş direkt olarak sınırı geçebileceğiz.’ Ve iki sınır kapısında da bizi kontrol etmediler. Bizi etkileyen bir diğer olay ise şöyle; bütün belediyeler, başkan yardımcıları, bakanlar ‘Siz bizim için çok önemlisiniz, sizin güçlü olmanız, Türkiye'nin güçlü olması, hükümetin güçlü olması bizi çok gururlandırıyor de bizim burada dik yürümemizi sağlıyor. Sizin güçlü olmanız sayesinde biz burada masaya yumruğunuzu vurabiliyoruz, haklarımızı koruyabiliyoruz. Yani sizin gücünüzü arkamızda hissetmemiz bize çok büyük güç katıyor.’ Novipazar (Sırbistan sınırları içinde, Sancak bölgesinde bir şehir ve belediye merkezi) Belediye Başkanı dedi ki; ‘Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmiş olduğu Sırbistan ziyaretinden önce bize hep Sırbistan'da üvey evlat muamelesi yapılırdı. Bütün belediyelere yatırım yapılır, bize hiç yapılmazdı. Cumhurbaşkanınızın Sırbistan temaslarından sonra yatırımlar artmaya başladı. Otobanımızı ihale ettiler ve yapımına başlandı. Altyapımızı, kanalizasyonlarımızı, her şeyini hallediyorlar, şaşkınlık içerisindeyiz. Bu da demektir ki Türk hükümetinin gücü burada çok etkili’  Tabi biz de bundan çok gururlandık” şeklinde konuştu.

Son olarak da görüştükleri belediyelerin hem Başkan Yardımcılarını, hem de bütün meclis üyelerini Düzce’ ye davet ettiklerini söyleyen Günden, “Hem Rozaje Belediyesi’ne (Karadağ’ın en doğusunda Sırbistan sınırında bir Boşnak şehri) resmi bir davet mektubu götürdük, hem de Novipazar Belediye Başkanına resmi davet yazımızı götürdük. En kısa zamanda geleceklerini çok mutlu olduklarını söylediler” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız