“Güvenli yapılaşma için her şantiyeye bir şef şart”

Şantiye Şefliği yönetmeliğine ilişkin TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Düzce Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada “İstisnai durumlar dışında, her şantiye şefi sadece bir şantiyede tam zamanlı olarak görevlendirilmelidir” denildi.

“Güvenli yapılaşma için her şantiyeye bir şef şart”
30.07.2022 - 15:21
Haber Merkezi

İnşaat Mühendisleri Odası Düzce Şubesi, depreme hazırlıklı olmak; güvenli yapı üretmek ve şantiyelerde meydana gelen iş kazalarını azaltmak adına, Şantiye Şefi uygulamalarındaki problemler ve çözüm önerileri ile, Şantiye Şeflerinin tam zamanlı olarak görev yapması konusunda bir basın açıklaması yayınladı.

“İHTİYACI KARŞILADIĞINI İFADE ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

İnşaat Mühendisleri Odası Düzce Temsilcisi Ayşe Emiroğlu imzası ile yayınlanan bildiride, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, güvenli yapı üretimi ve yapı üretim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için şantiye şefliği görevinin düzenlenmesi hakkında kapsamlı çalışmalar yapıldığı ve bu çalışmaların raporlar haline getirilerek kamuoyuyla, milletvekilleriyle ve tüm ilgili kurum/kuruluşlarla paylaşıldığına dikkat çekildi. İnşaat Mühendisleri Odası’nın katkılarıyla hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik taslağının TMMOB tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na gönderildiği ifade edilerek, bakanlığın yukarıda bahsedilen çalışmalar doğrultusunda Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte revize yapma ihtiyacı duyduğu, hazırladığı değişiklik taslağını da ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaştığı belirtildi. “Ülkemizde yapı güvenliğinin sağlanması açısından elzem bir rolü olan şantiye şefliği yönetmeliği konusunda bakanlık tarafından yapılan çalışmanın ne yazık ki ihtiyacı karşıladığını ifade etmek mümkün değildir” denilen açıklamada, “Yapılan düzenleme ile; şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebilecekleri iş miktarı, inşaat alanı ile iş sayısı, farklı yapı türleri ve imalat tiplerine bağlı olarak şantiye şefliğinin üstlenebilecek meslek disiplinleri gibi konularda hazırlanan değişiklikler sorunları çözmekten çok uzaktır.

“NELERİN YANLIŞ OLDUĞUNU AÇIKÇA ORTAYA KOYDUK”

Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında güvenli yapı üretimi gelmektedir. Bir deprem ülkesi olan ve sık sık gerçekleşen büyük depremlerle çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bir ülkede yaşıyoruz. Ne depreme karşı önlem alma konusunda milat edilen 1999 Marmara Depremleri ne Van Depremleri ne de yakın zamanda yaşanan İzmir Depremi gerekli derslerin alınmasını sağlayabildi. İşin aslı, yaşadığımız depremlerin ve diğer afetlerin ardından gerek odamız gerekse bilim insanları nelerin yanlış olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini açık bir şekilde ortaya koymuştur ve koymaktadır. Günümüzde bilimin ve teknolojinin gelişimi ile yetişmiş insan gücümüzün ulaştığı seviye, deprem konusunda hiçbir bahaneyi kabul etmez noktadadır” denildi.

“DEPREM HASARLARINI BÜYÜTÜYOR”

Deprem hasarlarının çok büyük bir kısmının inşaat hatalarından kaynaklandığı vurgulanan açıklamada, yapı üretiminin mühendislik esaslarına uygun olarak gerçekleştirilmesini sağlayan en önemli görevin şantiye şefliği olmasına rağmen, usulüne uygun olarak yerine getirilmemesinin inşaat hatalarını, dolayısıyla deprem hasarlarını büyüttüğü ifade edildi.

Şantiye şefliğinin önemine dikkat çekilen yazıda, “Şantiye şeflerinin bir yapının fen ve tekniğe, ruhsat ve projesine uygun olarak inşa edilmesi ile inşaatın iş ve işlemlerinin planlanmasını sağlamak gibi önemli görevlerinin yanı sıra işçi sağlığı ve güvenliğini şantiye sahasında gözetmek gibi önemli bir rolü vardır. Bugün ülkemizde her yıl iki binin üzerinde işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyorsa ve bunun büyük çoğunluğu inşaat işlerinde oluyorsa, sorun yine şantiye şefliği görevinin hakkıyla yerine getirilmesini sağlamadaki eksikliklere dayanmaktadır. Sınırlı durumlar dışında, her şantiye şefi sadece bir şantiyede tam zamanlı olarak görevlendirilmelidir” ifadelerine yer verildi.

“CAN VE MAL GÜVENLİĞİ AÇISINDAN TEHDİT OLUŞTURMAKTA”

Şantiye şeflerinin TMMOB tarafından belirlenen mühendislik asgari ücretinin altında çalıştırılmaması, hak ve ücretleri yasal güvenceye alınması istenirken, “2020 yılına ait yapı ruhsatı verilerine göre, toplam ruhsatlar içerisinde inşaat mühendisi üyelerimizin üstlendikleri şantiye şefliği oranı yüzde 45,8’dir. Yapı ruhsatlarının önemli bir oranında şantiye şefliği görevlendirmesi uygun meslek gruplarından yapılmamaktadır.

Şantiye şefliği görevinin, sadece resmi prosedürleri tamamlamak amacıyla kağıt üstünde kaldığı bilinmektedir. Can güvenliği için asli bir çalışma alanı olan şantiye şefliğinin, bir deprem ülkesinde ilgili her kurum ve kuruluşun gözü önünde sadece kağıt üzerinde kalması halkın can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmaktadır. Şantiye şefliği, sürekli eğitime gereksinim duyan bir görev alandır. Dolayısıyla bu görevin yerine getirilmesi için ilgili meslek odalarının vereceği eğitimlere katılıp belgelendirilmesi gerekir. Bu sorunları çözecek önerilerimize, Bakanlığın hazırladığı taslakta yer verilmemesi Bakanlığın, yapı güvenliğine ne kadar önem verdiğinin de göstergesi olmuştur.

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte: şantiye şefliği ve idarenin görevleri, uygulanacak ilke ve kurallar, şantiye şeflerinin çalışma usulü ve ilgili idarenin görevleri gibi başlıklarda yapılması gereken değişiklikleri, yukarıda açıkladığımız gerekçeler doğrultusunda Bakanlığın hazırladığı taslak üzerinden değerlendiren İMO görüşünü kamuoyunun ve tüm ilgililerin bilgisine sunarız” denildi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız