Vali’den Cemevi ziyaretleri

Düzce Valisi Cevdet Atay, Muharrem ayı münasebetiyle Gölyaka'daki cemevlerini ziyaret etti.

Vali’den Cemevi ziyaretleri
30.07.2022 - 15:51
Haber Merkezi

Vali Cevdet Atay’a, Düzce İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Naci Akkaş, Gölyaka Kaymakamı Fahri Onay, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hayri Şen ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Parlak eşlik etti.

Atay, muharrem ayı vesilesiyle önce Gölyaka Hacı Bektaşi Veli'nin Kültür Değerlerini Koruma Derneğini ziyaret etti. Daha sonra da Yunusefendi Köyünde bulunan Mollamehmet Cemevi, Cinoların Cemevi, Zeyneldede Cemevi ve Cemalettin Dede Cemevi ziyaret edildi.

Ziyaretlerde, alevi vatandaşlarla sohbet edildi.

Alevi inancına göre 10 Muharrem, Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve 72 aile ferdinin, o zamanın en güçlü devleti ve ordusuna sahip Muaviye'nin oğlu Yezid tarafından aç susuz bırakılıp, Kerbela'da şehit edildiği gündür. Alevilere göre o gün, mazlumun zalime, hakkın batıla, kanın kılıca karşı zafer kazandığı gündür.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız