Pelemir otlarının çiçek açma mevsimi

Çiçek açma mevsimi gelen Pelemir otlarının açmaya başladığı ve popülasyonunun iyi durumda olduğu tespit edildi.

Pelemir otlarının çiçek açma mevsimi
2.08.2022 - 12:18
Haber Merkezi

Düzce Pelemir otu, 2006 yılında Gölyaka sınırları içinde bulunan Elmacık Dağı’nda, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmi Aksoy (bugün Prof.Dr.) ve ekibi tarafından keşfedildi. Düzce’ye özgü bir Pelemir otu türü olması sebebiyle Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Akdeniz Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ramazan S. Göktürk tarafından 'Cephalaria duzceënsis'' olarak adlandırılan tür, Türkiye florasındaki pelemir otlarının sayısını 38'e ulaştırmıştı.

Özellikle orman altı sınırı ve açıklık-kayalık alanlar üzerinde tek tek dağınık halde ya da küçük koloniler oluşturacak şekilde yayılış gösteren Pelemir otu, yeni yeni tomurcuklar oluşturarak çiçeklenme göstermekte ve daha çok dikine bir form yapısı ortaya koymaktadır.

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) de şu an çiçek açma mevsiminde bulunan Pelemir Otu’nun izleme ve yoğunluk tespitine dair çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan çalışmalara dair Düzce DKMP tarafından yapılan açıklamada, “Pelemir otunun popülasyonunun iyi durumda olduğu ve çiçeklerinin açmaya başladığı gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız