Vatan Partisi’nden eylemdeki işçilere destek

Toplu sözleşme hakkı elde edebilmek için 19 Temmuz tarihinde fabrikadan ayrılmama eylemi başlatan ve bu nedenle işten atılan Mas-Daf işçilerine bir destek de Vatan Partisi'nden geldi.

Vatan Partisi’nden eylemdeki işçilere destek
4.08.2022 - 12:29
Haber Merkezi

22 gün süren eylemin ardından fabrika yönetiminin eyleme katılan işçilere 1 Ağustos günü telefon mesajı ile işten çıkarıldıklarını bildirmesi sonrası fabrika önünde eyleme devam eden 61 işçiyi ziyaret eden Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Sönmez açıklamasında                                                             "Düzce’nin insanına, işçisine sahip çıkmayacaksak, nesine sahip çıkacağız" dedi.

Sönmez'in açıklamaları şöyle: “12 yıl önce Mas-Daf fabrikasında işçiler sendikaya üye odluları için işverenden görmedikleri eziyet kalmamıştı. Hatta işverenin güvenlik müdürü işçilerin üzerine araba sürmüş, işçiler yaralanmıştı. İşçiler anayasal hakkı olan sendikaya üye oldukları için tamamı işten atılmıştı. Yargı sürecinde mahkeme işçileri haklı bulmuş ve işe iade kararı vermişti. İşveren buna da uymayarak tazminatları ödemiş, işçileri geri almamıştı. Şimdi 12 yıl sonra yine aynı işveren, aynı fabrika, yine işçiler sendikaya üye olduğu için 61 işçinin 1 Ağustos itibarıyla işlerine son verildi.

İşçiler fabrika önünde bekliyor. İşveren sendikayı kabul edip toplu sözleşme masasına oturmuyor. Daha önce de mahkeme kararına uymamış tazminat  ödemişti. Böyle yasa olmaz. Sendikaya üye olan işçiyi işten atan işverenlere tazminat değil hapis cezası verilmeli. Sayın valimiz, belediye başkanımız, ticaret odası başkanımıza da sesleniyorum. Gözümüzün önünde evlatlarımıza, kardeşlerimize köle muamelesi yapılıyor. Buna göz yumacak mıyız Düzce’nin insanına, işçisine sahip çıkmayacaksak nesine sahip çıkacağız?"

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız