Özlü'den Standart Profil işçilerine çağrı

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, sendikanın yapılan tekliflere olumsuz yanıt verdiğini ifade ederek, işçilere "Sizden çok rica ediyorum. Yarın sabah gidin işbaşı yapın ve %40 zamlı maaşınızı alın" çağrısı yaptı.

Özlü'den Standart Profil işçilerine çağrı
9.08.2022 - 18:31
Güncelleme 9.08.2022 - 18:39
Haber Merkezi
1

Özlü'nün açıklaması şöyle: "Düzce’mizin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Standart Profil fabrikasında yaşanan işi bırakma eylemi sorununu çözmek maksadı ile yapılan çalışmalar ile ilgili kamuoyunun ve işçi kardeşlerimizin bilgilendirilmenin faydalı olacağı değerlendirilmiştir.

"TARAFLARIN TALEP VE ÖNERİLERİ DİNLENDİ"

Yaklaşık 1200 Düzceli kardeşimizin çalıştığı bu sanayi kuruluşunda yaşanan sorunu gidermek maksadı ile Milletvekilimiz Sayın Ayşe KEŞİR ile birlikte firma ve sendika yetkilileri ile “birlikte” ve “ayrı ayrı” görüşmeler yapılmış, tarafların talep ve önerileri dinlenmiştir. Bu görüşme ve değerlendirmelerimiz sonunda taraflara aşağıda dört madde halinde yer alan çözüm önerisinde bulunulmuştur.

SUNULAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1- Mevcut Toplu İş Sözleşmesine yapılacak bir ek protokol ile Toplu İş Sözleşmesi sonuna kadar (yani yıl sonuna kadar) %40 seyyanen ücret arışı yapılması, bu %40 artışın bordroya ek ödeme olarak işlenerek kıdem ve diğer özlük haklarının da korunması,

2- Önümüzdeki ay başlaması gereken Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine hemen başlanması, bu maksatla bir çalışma komisyonu kurulması, Saat bazlı 2023 yılı ve ötesi ücret artışı görüşmelerine başlanması,

3- Disiplin cezaları dışında işçi çıkışı yapılmaması, mücbir sebep hallerinin sendika ile müzakere edilmesi,

4- İşçi kardeşlerimizin işi bırakma eylemlerine son vererek Pazartesi sabahı (08.08.2022) iş başı yapmaları.

"AYNI ÖNERİLERİ TEKRARLADIK"

Tarafımca yapılanan ve yukarıda dört madde halinde sıralanan çözüm önerisi işveren tarafından kabul edilmiş, sendika yetkililer tarafından kabul edilmemiştir. .

Önceki gün Valimiz Sayın Cevdet ATAY Başkanlığında tarafların katılımı ile yapılan toplantıda aynı öneri tekrarlanmış, ancak yine sendika tarafından kabul edilmemiştir.

"YÜZDE 40 TEKLİFİMİZİ SENDİKA KABUL ETMEDİ"

Firma tarafından seyyanen %30, Sendika tarafından saat ücretlerine dayalı olarak %35 ücret artışının teklif edildiği bir ortamda bütün tereddütleri gideren, özlük hakları koruyan % 40 ücret artışını öngören teklifimizin Sendika Temsilcileri tarafından kabul görmemesi, işçi kardeşlerimizin menfaatlerini korumak yerine, Sendika menfaatlerini korumaya yönelik bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir.

"YASAL HAKLARINIZI KAYBETMEKLE KARŞI KARŞIYASINIZ"

Sevgili işçi kardeşlerim; sizden çok rica ediyorum. Yarın sabah gidin işbaşı yapın ve %40 zamlı maaşınızı alın. Çünkü, sizin menfaatleriniz sizleri yönlendirenlerin menfaatlerinden daha önemli. Şu anda yaptığınız işi bırakma eylemi kanun dışıdır. Yasal grev değildir. Yapılan bu kanun dışı eylem o kadar kötü ki, hukuk karşısında tüm yasal haklarınızı kaybetme gibi bir durumla karşı karşıyasınız.. Sizlerden çok rica ediyorum, kanun dışı işlerden uzak durun."


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Nuh Aygün
    Nuh Aygün
    9.08.2022 20:02

    Siz belediye işçilerine zammi seyyanen mi yapiyosunuz belediye çalışanlarına yılbaşında seyyanen yapın yanlış algı olusturmayin

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız