Roma Köprüsü tamamlandı

Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Parlak, yakında turizme kazandırılması planlanan Roma köprüsünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Roma Köprüsü tamamlandı
8.09.2022 - 18:20
Haber Merkezi
1

Hiç harç kullanılmadan beyaz mermer blokların bir araya getirilmesi ile inşa edilen Roma Dönemine ait köprünün kazı çalışmalarında 3 adet ağır şak, bol miktarda Helenistik dönem ve M.S I. ve II. Yüz Yıl’a ait seramik parçaları, 5 adet dönemi belirsiz sikke, kadın figürlü aplikler bulundu.

Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde kazı yapan arkeologlar tarafından çevre taraması sırasında rastlanan ve 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen Roma köprüsü, yaklaşık 5 metre eninde ve 39 metre uzunluğunda. Köprünün, o dönemde Akçakoca Limanı'ndan gemi ticaretiyle getirilen malların kente ulaştırılması için Tabak Deresi üzerine kurulduğu ve bölgenin Osmanlı hakimiyetine geçmesinden sonra da aynı amaçlı kullanıldığı düşünülüyor.

Akçakoca Yolu, Konuralp çıkışında bugün kullanılmakta olan yeni köprünün arkasında kalan tarihi mermer köprünün 50 yıl kadar önce, halen etkinlikte olan yeni köprü yapılıncaya kadar kullanılmış olduğu biliniyor. Ancak yarısının ne zaman ve nasıl yıkıldığı konusunda kesin bir bilgi yok.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Betül
    Betül
    8.09.2022 22:13

    Muncurlu gölet park ne zaman tamamlanacak acaba bilginiz var mı?

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız