2023’de bilim çalışmaları başlıyor

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte Düzce Bilim Merkezini gezdi. Düzce’nin bilim, sanat ve kültür alanında atağa geçmesinde en önemli adımları atan isim olan Başkan Özlü, Teknopark’tan sonra Düzce Bilim Merkezinin 2023 yılında Düzce ve bölgeye hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.

19.09.2022 - 17:12
Güncelleme 19.09.2022 - 17:25
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte Düzce Bilim Merkezi binasını gezerken, hizmete alınacak olan Bilim Merkezinin atölye ve sergi alanlarıyla Türkiye’nin 7. Bilim merkezi olacağını kaydetti. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte merkezin atölye ve sergi alanlarında yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Özlü, bilim merkezi projesini Valilikten devraldıklarını ve önceden pazaryeri olarak kullanılan binanın restoresini yaparak Bilim Merkezi olarak programladıklarını kaydetti.

 

BELEDİYE GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ

Bilim Merkezinin genç nesillere bilimi sevdirmek ve bilim insanı olmaya özendireceğinin altını çizen Özlü, “ Türkiye’deki 7’inci merkezi olacak ve bölgenin de bilim merkezi olacak. Teknopark’tan sonra bilim temelli ikinci eser olacak. Yılsonuna kadar atölyeleri bitirmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı itibariyle Bilim Merkezi bütün unsurlarıyla hizmete girmiş olacak. Üzerimize düşen görevi yerine getirdik ve binamızı hazır hale getirdik. Bundan sonraki süreç TÜBİTAK tarafından yerleştirilecek olan malzemelerdir” diye konuştu.

 

ÖZLÜ: İKİNCİ BİLİM ESERİ BIRAKMAKTAN DOLAYI MUTLUYUM

Düzce Belediyesi Çocuk Kulübü’nü de projeye entegre edeceklerini kaydeden Özlü, “Düzce’ye her alanda eserler kazandırıyoruz. Teknopark’ımız faaliyette ve şimdi de Bilim Merkezi kazandırmak olmaktan da mutluyum. Üniversitemizi de sürece dahil edeceğiz. Düzce’yi bu bölgenin cazibe merkezi yapmaya kararlıyız” ifadelerinde bulundu.

 

BİLİM MERKEZİNDE ATÖLYELERE ÖNEM VERİLECEK

Bilim Merkezi için yapılacak çalışmaları planlamak ve programlamak için Düzce’ye gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise Düzce Belediyesine ait Bilim Merkezinin son aşamasını görmek için ziyarette bulundu. Mandal; “ Bu sürecin en başından itibaren o dönemki Bakanımız Sayın Faruk Özlü, ne yapmak istediğimize oldukça hâkim. Bilim Merkezimizin atölyeleriyle, sergi alanlarıyla hızlı bir şekilde açılmasını istiyoruz. Burada atölye konseptine önem veriyoruz. Binanın üst katındaki mekânın atölye olarak hazırlanmasını sağlayacağız” dedi.

 

BÖLGENİN TEMASI İZ VURACAK

2023 yılında Düzce’nin Bilim Merkezi olacağını kaydeden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “ En kısa sürede 2023 yılında Bilim Merkezimiz Düzce ve çevre iller de dahil olmak üzere tüm Türkiye’ye hazır hale gelecek. TÜBİTAK olarak biz elimizden geleni yapacağız. Türkiye’deki Bilim merkezlerinin aynısı değil bu bölgenin ihtiyacına özel teması olacak. Üniversite ile de işbirliği olacak. Düzce Bilim Merkezimiz de 2023 yılında tüm bilim dünyasına ve insanlarımızın hizmetine sunmuş olacağız” diye konuştu.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız