Akademisyenler ile bir araya geldi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Düzce programı kapsamında Düzce Üniversitesi akademisyenleriyle bir araya geldi.

Akademisyenler ile bir araya geldi
20.09.2022 - 16:49
Haber Merkezi

CUMHURİYET Konferans Salonu’ndaki programa; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ile Fakülte Dekanları ve öğretim üyeleri katıldı.

Programda konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Düzce Üniversitesi’ne çeşitli programlar için birçok kez geldiğini belirterek, kuruluşundan bugüne Düzce Üniversitesi’ne katkı sağlayan rektörlere teşekkür etti ve Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir’e yeni görevinde başarılar diledi.

“BİLGİ ÜRETME VE İNSAN KAYNAĞI YETİŞTİRME PANDEMİ ÖNCESİ VE SONRASI ŞEKLİNDE FARKLILAŞTI”

Bilgi üretmenin ve insan kaynağı yetiştirmenin pandemi öncesi ve sonrası şeklinde farklılaştığını işaret eden Prof. Dr. Hasan Mandal, pandemi sonrasında daha karmaşık, değişken ve dinamik olan bir sürece girdiğimizi ifade etti. Salgın, iklim değişikliği, kuraklık, yangın felaketleri, siber güvenlik ve göç krizi gibi karmaşık konuların üzerinden gelmede, 4’lü “üniversite-sanayi-kamu-toplum” sarmal yapısına ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Prof. Dr. Mandal, bilgi üretmeyle bilgi kullanma arasındaki ilişkinin artık tek yönlü olmadığını da sözlerine ekledi.

“İŞ BİRLİĞİNDEN DAHA ÇOK ARTIK BİRLİKTE İŞ YAPMAK DAHA ÖNEMLİ”

İş birliğinden daha çok artık birlikte iş yapmanın daha önemli hale geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Mandal, yenilikçi çözümler üreten üniversitelere ihtiyaç olduğu değerlendirmesinde bulundu. 2018 yılında Teknofest’in 500 bin ziyaretçisi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mandal, 2022 yılında ise 600 bin öğrencinin çözüm üretme noktasında yarışmacı olduğuna vurgu yaparak öğrencilerimizin yetkinliği ve istekliliğinin tahminlerin üzerinde olduğunu ifade etti.

Konuşmasının son bölümünde Düzce Üniversitesi akademisyenlerinin sorularını da yanıtlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 2022-20223 Akademik Yılı’nın hayırlı olmasını temenni ederek sözlerini sonlandırdı. Programın sonunda Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a hediye takdiminde bulundu.

Programın sona ermesinin ardından Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir’i ziyaret eden Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektör Sözbir’e yeni görevi için hayırlı olsun dileklerini ileterek başarılar diledi. Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir ise, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendisinin ülkemiz bilim ve teknoloji alanına değerli katkılar sunduğunu vurguladı.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız