Türkiye’nin 7. Bilim Merkezi Düzce’ye kazandırılıyor

Düzce Belediyesi tarafından binası hazırlanan Düzce Bilim Merkezi, TÜBİTAK tarafından donatılacak. Düzce Bilim Merkezi, Türkiye’deki diğer 6 bilim merkezinden farklı olarak “çevre teknolojileri” teması ile kapılarını açacak.

24.09.2022 - 18:54
Güncelleme 24.09.2022 - 19:50
Özel Haber

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün gayretleri ile ilimize kazandırılan Bilim Merkezi’nin inşaatı tamamlandı. Çocuk Üniversitesi ile entegre edilen Düzce Bilim Merkezi’nde çocukların bilim ve teknolojiyi uygulamalı olarak öğrenebileceği atölyeler ile sergi salonları yer alacak. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan sosyal yaşam merkezinin restore edilmesi ile hayata geçirilen ve TÜBİTAK’ın iç donanımları tamamlaması sonrası faaliyete geçecek olan Bilim Merkezi, yalnızca Düzce’ye değil, bölgemize de hitap edecek. 

“SON DERECE MUTLUYUM”

Düzce Postası olarak çocukların bilim ve teknoloji ile buluşturulmasını sağlayacak olan Bilim Merkezi’nin son durumu hakkında Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’den bilgiler aldık.

Proje fikrinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı döneminde ortaya çıktığını anlatan Özlü, Düzce’ye Bilim Merkezi kazandırmak için TÜBİTAK ile Düzce Valiliği arasında protokol imzalandığını söyledi. Bilim Merkezi binasının yerel yönetimler tarafından yapıldığını ve bunun için bakanlık bütçesinden 4 milyon TL kaynak aktardığını kaydeden Özlü, bakanlıktan ayrılması ve Düzce Belediye Başkanı seçilmesi sonrası projeyi hayata geçirmek üzere yeniden harekete geçtiğini belirtti. Düzce Valisi ile görüşerek ilk olarak projeyi belediyeye devraldıklarını belirten Özlü, ardından Bilim Merkezi binası olarak Düzce Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’ni belirlediklerini ifade etti. Binada çocuk kulübünün de bulunduğunu ve Bilim Merkezi için uygun olacağına karar verdiklerini dile getiren Özlü, ödenek sorununu ise İller Bankası’ndan alınan 3 milyon TL hibe ve 10 milyon TL kredi ile çözdüklerini kaydetti. Bakanlığı döneminde valiliğe bu proje için aktarılan 4 milyon lirayı da kullanarak binanın dönüşümünü tamamladıklarını anlatan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Düzce’ye bir bilim merkezi kazandırmış olmaktan son derece mutluyum” şeklinde konuştu.

“BÖLGENİN BİLİM MERKEZİ OLACAK”

2 kattan oluşan binada üst katla alt katı entegre edeceklerini ifade eden Özlü, “Bilim merkezleri gençlere bilimi, bilgi üretmeyi, teknoloji üretmeyi sevdirmek amacıyla TÜBİTAK'ın ulusal ölçekte bir projesi. Alt katlar sergi salonları olacak. Matematik, fizik, kimya, biyolojideki, temel bilimlerdeki araştırma ekipmanlarına aletleri görecekler. Büyük bir kütüphane de yer alacak. Aileler için bekleme salonları olacak. Üst tarafta da dene-boz atölyeleri olacak. Yani bilime ve teknolojiye meraklı gençler burada bilimsel araştırma faaliyetlerini yürütecekler. Bunun yönetimi Düzce Belediyesi’nde olacak. Ama biz bu yönetime üniversiteyi de davet edeceğiz. Burası sadece Düzce’nin değil, Ereğli Alaplı, Zonguldak, Sakarya ve Bolu bölgesinin bilim merkezi olacak. Bu illerden bilim merkezine öğrenci getireceğiz, davet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL BİR TEMA BELİRLEYECEĞİZ”

Türkiye’de Kocaeli, Bursa, Konya, Kayseri, Elazığ ve Üsküdar’da bilim merkezi bulunduğunu ve yedincisinin Düzce’de olacağını belirten Başkan Özlü, Düzce Bilim Merkezi’nin ise diğerlerinden farklı olacağının altını çizdi. Özlü şöyle konuştu: “Bilim merkeziyle çocuk kulübünü entegre ediyoruz. Bu konsepti TÜBİTAK çok beğendi. Bu konsept diğer bilim merkezlerinde yok, burada var. Bütün bu çalışmaları yaparken mevcut Bilim merkezlerinden en güzel hangisi diye sorduk, Konya dediler. Konya ile ortak çalışıyoruz. Düzce Bilim Merkezi bir defa temel bilimlerde, yani matematik, fizik, kimya gibi alanlarda diğerleri ile aynı olacak. Bu bölgenin ve Düzce’nin özelliğine göre, Düzce Üniversitesi'nin ihtisaslaşma alanlarına göre burada bir tema belirleyeceğiz. Bu temayı da bu ay içerisinde belirleyeceğiz. Burada çevre teknolojileri biraz daha öne geçiyor. Yani diğer bilim merkezlerinde olmayan burada olacak olan alan çevre teknolojileri olacak. Diğer bilim merkezlerinde de görebileceğimiz aletler olacak. Donatımı TÜBİTAK yapacak. Bu ay içerisinde bütün temayı oluşturduktan sonra TÜBİTAK bütün ekipmanları gönderecek. Tasarımında çocuklar için cazip olabilecek ekipmanlar kullanmayı tercih ettik. Buradaki deney laboratuvar ekipmanlarının, aletlerinin Türkiye’de yerli üretim olmasına da özen göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

“DENEYLEYEREK ÖĞRENECEKLER”

Bilim Merkezinden tüm çocukların yararlanmalarını hedeflediklerini belirten Başkan Özlü, “Çocuklarımız burada bilim ve teknolojiyi deneyleyerek öğrenecekler. Seveceklerinden de şüphem yok. Bu merkez sadece ilimize değil, bölgemiz ve ülkemiz adına da önemli bir yatırımdır. Biz, geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimize yatırımımızı yapıyoruz. Geleceğin dünyasında Bilim ve teknoloji ile donanmış insanlarımız sayesinde Düzce kazanacak, ülkemiz kazanacak” şeklinde konuştu.

5 BİLİM ATÖLYESİ KURULACAK

7 bin 630 metrekare alan içerisinde yer alacak olan Bilim Merkezinde, sergi salonları ve deney düzenekleri yer alırken, oyun alanı, içerisinde oturma alanları olan bilim mağazası, 5 adet ileri düzeyde geliştirilmiş bilim atölyesi de bulunuyor.

 

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ 6 GÜN AÇIK!

Düzce Bilim Merkezi bünyesinde bulunan Düzce Belediyesi Çocuk Üniversitesi de yeni dönemde 7-14 yaş grubunda 28, 5-6 yaş grubunda ise 8 branş ile ders başı yapacak. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin yanı sıra derslerine de katkı sağlayacak olan Çocuk üniversitesi 3 Ekim Pazartesi günü ders başı yapacak. Uzman eğitimcileri eşliğinde yeni branşlarında eklemesiyle eğitimlerini sürdürecek olan Çocuk Üniversitesi, yeni dönemde haftanın 6 günü hizmet verecek.

7-14 YAŞ GRUBUNA 28 BRANŞTA EĞİTİM

7- 14 yaş grubunda Robotik kodlama, Fen bilimleri, İngilizce, mutfak atölyesi, pastacılık akademisi, görsel sanatlar, tasarım atölyesi, karikatür atölyesi, ahşap tasarımı, matematik, dini değerler eğitimi, akıl oyunları, etkili okuma ve düşünme becerileri, eğitici drama, ritim, klarnet, gitar, piyano, keman, bağlama, fiziksel gelişim, modern dans, halk oyunları, muay thai, masa tenisi, müzik atölyesi, okçuluk  ve işaret dili olmak üzere 27 branşta atölye eğitimleri verilecek.

5-6 YAŞ GRUBUNA 8 BRANŞTA ATÖLYE

5-6 yaş grubunda ise anasınıfı, minik şefler mutfağı, görsel sanatlar, tasarım atölyesi, değerler eğitimi, jimtasik, bale ve ritim atölyelerinin açılacağı Çocuk Üniversitesinde, ayrıca, haftanın altıncı günü olan Cumartesi günleri de görsel sanatlar, fen bilimleri, robotik kodlama, değerler eğitimi, fiziksel gelişim, zeka oyunları ile İngilizce branşlarında atölyeler açılacak.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız