Eğitimciler talepleri için eylem yaptı

Türk Eğitim-Sen, eğitim çalışanlarının gündemindeki konulara değinmek üzere Anıtpark Meydanı’nda eylem düzenledi.

Eğitimciler talepleri için eylem yaptı
29.09.2022 - 18:27
Özel Haber

Eylemde, banka promosyonu, kariyer basamakları sınavı, eğitime hazırlık ödeneği ve sözleşmelilere kadro konularındaki taleplerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Hasan Yeşilyurt, “Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlarımızın haklı taleplerine duyarsız kalmayın” ifadelerini kullandı.

Yeşilyurt’un açıklaması şöyle: “Düzce’mizin kıymetli eğitim çalışanları ve değerli basın mensupları; 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ders zili 12 Eylül sabahı çaldı. Tüm eğitim çalışanları ve eğitim paydaşlarına yeniden başarılar diliyor, sağlıklı ve huzurlu bir eğitim yılı olmasını yüce Allah’tan temenni ediyorum.

Evet eğitim öğretim yılı yeni ama sorunlarımız ne yazık ki bir o kadar da eski. Bir dokun bin ah işit misali eğitim çalışanının bir takım talepleri aylardır hatta yıllardır kulak ardı edilmektedir.

Öncelikle ekonomik sıkıntılarla boğuşan öğretmenlerimizin başta kariyer basamakları sınavlarının iptali olmak üzere; promosyonların güncellenmesi, eğitim öğretim ödeneğinin bir maaş tutarına yükseltilmesi ve tüm eğitim çalışanlarına verilmesi, sözleşmeli istihdam modelinin kaldırılması, memur ve şeflerimizin 3600 ek gösterge kapsamına alınması, şube müdürlerimizin kariyer basamaklarından yararlandırılması ve nakil talepleri gibi pek çok talepleri vardır.

“KANUNU YETERSİZ BULUYORUZ”

Kıymetli arkadaşlar, yıllardır vurguladığımız ve çıkarılması için çaba sarf ettiğimiz Meslek Kanunu'na Şubat ayı itibari ile nihayet kavuşmuş bulunmaktayız. Ancak çıkarılan kanun beklenti ve taleplerimizi karşılamamış bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. İçerisinde eğitim çalışanına yönelik yapılan şiddete karşı yaptırımın yer almadığı ve eğitim çalışanlarının tamamına yönelik özlük haklarını kapsamayan bir kanunu yetersiz buluyoruz. Özellikle kanunla getirilen sınav şartı yıllardır karşı durduğumuz bir konudur. Türk Eğitim-Sen olarak 16 yıl önce kariyer basamaklarında getirilen sınava nasıl karşıysak bugün de aynı noktadayız. En son 8 Aralık 2021'de yine burada bu konu hakkında basın açıklaması yaptık ve yine sınava karşı olduğumuzu bir kez daha belirttik.

Herkes şunu bilsin ki öğretmen sınavdan kaçmıyor, yine herkes şunu bilsin ki öğretmen kariyerinin sınavla belirlenmesinden rahatsız. Teorik birtakım bilgilerle uzman olunamayacağı öteden beri savunduğumuz bir durumdur. Çünkü öğretmenlik yaparak yaşayarak yüz yüze aktarım yapma sanatıdır. Sendikamız bu kanuna dair sürecin en başından bugüne itirazlarını her platformda dile getirerek, gerek eylem ve etkinliklerle, gerek hukuksal mücadeleyle bu kanunu ve bağlı süreci düzeltmeye çalışmaktadır.

Bakanlıktan talebimiz sınavsız olarak on yılını dolduran her öğretmenimize uzman öğretmen, yirmi yılını dolduran her öğretmenimize baş öğretmen unvanı verilmesidir. 16 sene önce düşülen bu hataya aradan onca yıl geçmesine rağmen adeta bile bile lades denilemez. Öğretmen kariyer planlaması sınavla değil, tecrübeyle olmalıdır. Bu konuda Türk Eğitim Sen kararlıdır. 1 Ekim'de meclisimizin açılmasıyla birlikte meslek kanununun yeniden değerlendirmesi için gerekli girişimlere kararlılıkla devam edilecektir.

“PROMOSYON SÖZLEŞMELERİNİN GÜNCELLENMELİ”

Diğer bir husus banka promosyonlarında yaşanan gelişmelerdir. Bankalarla yapılan promosyon anlaşmaları ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon rakamlarının gerisinde kalmıştır.

Temmuz ayında ülkemiz genelinde maaşlarda yapılan enflasyon oranındaki iyileştirmeler, bankaların öngörülenden daha yüksek bir kazanç elde etmesini sağlamıştır. Önceden promosyon anlaşması yapan bankalar avantajlı, çalışanlar ise mağdur durumdadır. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için geçmişte kurum ile bankanın yapmış olduğu promosyon sözleşmelerinin güncellenmesi gerekmektedir. Rakamlar her geçen gün yükselmekte, basına ve kamuoyuna yansıyan güncel promosyon ücretleri ise herkesin malumudur.

Bu nedenlerin yanı sıra diğer illerde yapılan anlaşmalar, personel sayısı ve promosyon miktarları göz önüne alındığında; ilimizde yapılan promosyon anlaşması çok düşük kalmaktadır. Bu sebeple yapılan promosyon anlaşmalarının yeniden revize edilerek, aradaki farkın tüm personellere ödenmesini talep ediyoruz.

“BU ÖDEME GÜNCELLENMELİ”

Aynı şekilde ‘Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği’ hususunda da beklentilerimiz söz konusudur. Günümüz enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki ciddi artışlara rağmen bu yıl sadece 1314 TL olarak ödenmiştir. Yıllar geçtikçe söz konusu ödenekte ciddi azalışlar meydana gelmiştir. 1998 yılında yeni göreve başlayan öğretmen maaşının yüzde 48’ini oluşturan ödenek, şu an, yeni göreve başlayan bir öğretmenin maaşının yaklaşık yüzde 10'una tekabül etmektedir. Son yıllarda yapılan düşük oransal zamlar neticesinde de sembolik bir ödeme haline gelmiştir. Eğitime hazırlık ödeneği eğitimciyi hazırlıksız bırakmıştır. Okul ve kurumların eğitim öğretime hazırlanması, eğitimin kalitesinin artması için tüm kadrolarımızla bir bütün içinde çalışan diğer eğitim çalışanlarının sanki hiçbir emeği ve alın teri yokmuş gibi görülerek kurum içindeki ücretlerden mahrum bırakılması bizleri yaralamaktadır. Bu ödeme bundan sonra 1 maaş olarak ve tüm kamu personelini kapsayacak şekilde güncellenmelidir. Ayrıca bu konu toplu sözleşmelere malzeme edilmekten çıkarılarak kanunen yapılacak bir düzenlemeyle kökten çözülmelidir.

“FARKLI MUAMELEYE MARUZ KALMAMALI”

Kıymetli arkadaşlar bir diğer kronik sorunumuz maalesef sözleşmeli istihdam modelidir, biz sözleşmelilerin şartlarının iyileştirilmesini istemiyoruz biz sözleşmeli istihdamın kaldırılarak yerine kadrolu atamanın yapılmasını talep ediyoruz. Sözleşmeli öğretmen, devlet memuru kavramını da öğretmenlik mesleğini de rencide etmektedir. Öğretmen, kadrolu da olsa sözleşmeli de olsa aynı işi yapmaktadır. Bu sebeple farklı muameleye maruz kalmamalıdır.

Bununla beraber son dönemde kendilerini ötekileştirilmiş hisseden şube müdürlerinin mali haklarının iyileştirilmesi, genel idari hizmetler sınıfında çalışan şube müdürlerinin de dahil edileceği eğitim yönetimi hizmetleri sınıfının oluşturulması, asıl mesleği öğretmen olan şube müdürlerinin de uzman öğretmen ve başöğretmen unvanlarından sınavsız faydalandırılması, belediyelerin ve diğer kamu kuruluşlarının öğretmenlere sunduğu imkanlardan şube müdürlerinin de faydalandırılmasını talep ediyoruz.

Saygı değer basın mensupları, değerli öğretmen arkadaşlarım; ilkesi önce ülkesi olan bizlerin amacı bağcıyı dövmek değildir. Sorunlarımızı kamuoyu ve yetkililerle paylaşmaktır. Daha verimli çalışmak, üretmek, ülkemize değer katmak bizim şiarımızdır. Öğretmenler yarının mimarlarıdır. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlarımızın bu haklı taleplerine duyarsız kalmayın. Birlikte daha aydınlık yarınlara kavuşmak dileğiyle hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyor; 2022-2023 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyor; tüm eğitim camiası ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.”


Editör: M. Çatana

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız