“Kendi gazımızı bulduktan sonra köylere götüreceğiz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programı kapsamında Düzce’ye geldi. İlk olarak AK Parti Düzce İl Başkanlığı’nı ziyaret eden bakan Dönmez, burada AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Av. Şulenur Kubilay Yılmaz ve partililer tarafından karşılandı.

30.09.2022 - 13:51
Güncelleme 30.09.2022 - 17:42
Haber Merkezi

Parti binasında gazetecilere ve partililere hitaben bir konuşan yapan Bakan Dönmez, Düzce'nin, 1999 depreminden sonra altyapı ve üstyapısı zarar gören kentlerden biri olduğunu ifade ederek, “Hızlı bir şekilde toparlandı. Eksiklerimiz var ama düne göre çok daha iyi bir noktadayız. Düzce, İstanbul'dan sonra tüm ilçeleri doğalgaz kullanan birkaç kentimizden biri. Düzce, 2005 yılından sonra doğalgaz kullanmaya başladı. Memnuniyet yüksek. Köylerimiz bile doğalgaz talep eder hale geldi. Sırasıyla bu talepleri yerine getireceğiz. Önceliğimiz kent merkez ve ilçelerde doğalgaz götürülemeyen yerleri tamamlamak. Akabinde de de merkeze yakın köylerden başlayarak tüm talepleri yerine getireceğiz. Doğalgazın büyük bir bölümünü ithal ediyoruz. İnşallah kendi gazımızı bulduktan sonra köylerimize götüreceğiz” dedi.

Dönmez konuşmasında, Avrupa’nın yaşadığı enerji krizini Türkiye’nin aldığı önlemler sayesinde yaşamadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Özellikle komşumuz Avrupa’da en önemli gündem maddelerinden birisi enerji krizi ve doğalgaz konusu. Daha 2 gün önce Hamburg’taydım. Birçok ülkeden bakan ve üst düzey yetkili vardı. Bir çoğuyla görüşme imkanı bulduk. Şu anda Avrupa bu kışı nasıl atlatacağını düşünüyor. Bunun gayreti ve çabası içinde. Hamdolsun biz enerjiyle ilgili alınması gereken tedbirleri aylar yıllar öncesinden almış bir ülkeyiz.”

“AMACIMIZ 2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE O GAZI SİZLERLE BULUŞTURMAK”

Bakan Dönmez, 2023 yılının ilk çeyreğinde yerli doğalgazı vatandaşlarla buluşturmayı amaçladıklarını belirterek şöyle devam etti:  “İnşallah 2023 yılı, 2022’den daha iyi geçecek. Çünkü, başta bakanlığımız olmak üzere bir çok bakanlık ve ilgili kurumların büyük projeleri tamamlama tarihi olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını hedefledik. Bizim de elimizden bir kaç tane mega proje var. Bunlardan hiç şüphesiz vatandaşımızı doğrudan etkileyecek olan hususların başında da Sakarya Gaz Sahası’nda üreteceğimiz gaz. Niyetimiz, amacımız 2023’ün ilk çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak. Ben her ay fırsat buldukça sahaya gidiyorum. Şu anda orada karada ve denizde olmak üzere yaklaşık 8 bin insanımız çalışıyor. 30 tane gemi, 8 tane helikopterle lojistik desteği sağlıyoruz. Karada çok ciddi iş makineleri ve servis sağlayıcıların çalışmaları var. Dünyanın muhtelif yerlerinden bazı malzemeleri tedarik ediyoruz.”

“KABLO GEMİSİ FİLYOS’A ULAŞMAK ÜZERE“

Karadeniz Gaz Sahası’ndaki üretimi kontrol edecek olan kablo gemisinin bir kaç gün içinde Filyos’a ulaşacağını belirten Dönmez, “Bugün de Karadeniz Gaz Sahası’ndaki üretimi kontrol edecek olan kablo gemisi İstanbul Boğazı’na geldi. İnşallah bir kaç gün sonra o kabloyu denizin tabanına yerleştirecek olan gemiyi Filyos’a göndereceğiz. Boruları nasıl çekmeye devam ediyorsak, kabloları da bitireceğiz. Adım adım ilerliyoruz. Tam 6 bin tane iş kalemini eş güdümlü olarak yürütüyoruz. Dünyanın en büyük doğalgaz projelerinden birisi. Dünyanın en zor projelerinden birisi. Bunu ben değil bizzat o projede çalışan uzmanların ifadesi olarak sizlere aktarıyorum. Tüm gayretimiz hasretle milletimizin yıllardır beklediği doğalgazı onlarla buluşturmak” ifadelerini kullandı.

“AKÇAKOCA’DA ÇALIŞMALARIMIZI DERİNLEŞTİRİYORUZ“

“Akçakoca bizim denizden ilk doğalgaz ürettiğimiz sahalardan bir tanesi. Orada artık üretim azaldı, bitmek üzere. İki hafta önce Filyos’a giderken platformun üzerinden de geçtik. Orada ki çalışmalarımızı detaylandırıyoruz. Derinleştiriyoruz. Önümüzde ki 1-2 ay içerisinde de netice alırsak sizlerle de paylaşacağız. Biz ümitliyiz. Sakarya gaz sahasında ki keşfimizle birlikte Karadeniz’in altında ki yapıları yeni bulgulara göre yeni bilgilere göre yeniden değerlendiriyoruz. Akçakoca’da daha önce keşfetmiş olduğumuz saha rezervi küçüktü. Eski klasik formasyon verilere göre bir yapıydı. Şimdi Karadeniz’deki Sakarya gaz sahasında ki yeni bilgi ve bulguları bu sahadaki sismik çalışmalarla örterek yeniden değerlendiriyoruz. İnşallah bu çalışmalar neticelendiğinde yeni bir keşif bulduğumuzda sizlerle paylaşmış olacağız.”

“SİLİVRİ YER ALTI GAZ DEPOSU TAM DOLU VAZİYETTE“

“Yer altı depolarımız var. İki yıl önce başladığımız çalışmayla Silivri’de ki doğal gaz yer alltı deposunun kapasitesini artırma kararı almıştık. 3.2 milyar metreküpten, 4.6 milyar metreküpe genişletme çalışmasında sona gelindi. Şu anda Silivri yer altı gaz deposu tam dolu vaziyette. Kışa giriyoruz. Tuz gölü’nde ki depomuzda 1.2 milyar metreküplük bir depolama alanımız vardı. Onu yine tam doldurduk. Orada da kapasite genişletme çalışmaları devam ediyor ama orada ki çalışmalarımız 2 yıl daha sürecek. Daha büyük bir projeden bahsediyoruz. Yaklaşık 5.4 milyar metreküplük bir depolama alanına erişmiş olacağız.”

“11.500 KİLOMETRELİK BİR ŞEBEKE YAPILACAK”

“Bu sene inşallah 70 tane daha ilçemize daha doğalgaz götüreceğiz. Geçtiğimiz yılı 643 ilçe ile kapatmıştık. Bu sene inşallah 70 ilçemize daha doğalgaz götüreceğiz. Nasıl Düzce’mizde ilçelerimiz ve beldelerimiz doğalgaz kullanıyor, benzer şekilde Anadolu’nun tamamında benzer talepler söz konusu. Bu sene inşallah 70 ilçemize daha doğalgaz götüreceğiz. Geçtiğimiz yılı 643 ilçe ile kapatmıştık. 81 ilin tamamında doğalgaz zaten kullanılıyor. Bu sene doğalgaz dağıtımı yapan şirketlerimiz Türkiye genelinde tam 12.5 milyar liralık yatırımı gerçekleştirmiş olacak. 11 bin 500 kilometrelik bir şebeke yapılacak. 2023’de bu miktarlarda bir yatırımı öngördük. 3-4 yıl içerisinde tüm ilçelerimiz doğalgaz kullanır hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez basın açıklamasının ardından önceki dönem milletvekilleri ve parti yöneticileri ile toplantı yaptı. Cuma namazını Cedidiye Camii’nde kılan Dönmez, ardından da esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız