T-ONE Derneği Düzce'de

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-One) Derneği Unesco Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan Akçakoca Ceneviz kalesini ziyaret etti.

T-ONE Derneği Düzce'de
1.10.2022 - 17:50
Haber Merkezi

Cenevizliler, 11. ve 15. yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kurmuş ve kıyılarda kaleler inşa etmiş veya eski kale kalıntılarını onarıp kullanmışlardır.

Akçakoca İlçesi’nde bulunan Ceneviz Kalesi’nin de içinde bulunduğu kale ve surlu yerleşimler, “Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla Unesco Dünya Miras Geçici Listesine adını yazdırdı.

“Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri”ne yönelik toplumda farkındalığı arttırmak ve alanların yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerle tanıtılması amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Bu çerçevede Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda ve Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği iş birliği ile Konuralp bölgesinde Düzce Konuralp Müzesi, Prusias ad Hypium Antik Kenti Tiyatrosu ve Akçakoca İlçesi’nde bulunan Ceneviz Kalesi’ne gezi düzenlendi.

Geziye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Tespit ve Planlama Daire Başkanı E. Gökhan Bozkurtlar, Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizmi Müdürü Sabahattin Parlak, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Bartın İl Kültür ve Turizm Müdür V. Burhan Bayram, Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Başkan Yardımcısı Sevda Elgiz, Danışma Kurulu Üyesi ve Komite Başkanı Savaş Arslan, Genel Sekreter Esra Turan, Restorasyon Uzmanı Monica Morbidelli, Dernek Üyeleri Dr. Işık Kalkavan ve Beyza Uyanoğlu katılım sağladı.

Programın Akçakoca bölümünde, ilgili heyete Vali Yardımcısı Mustafa Can ve Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz da eşlik ettiler. Vali Yardımcısı Mustafa Can ve Belediye Başkanı Okan Yanmaz tarafından Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’a günün hatırası olarak ilimizin markalaşmış ürünlerini içeren hediye takdim edildi.

Ardından, Dernek Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan tarafından İl Müdürü Sabahattin Parlak’a organizasyona vermiş olduğu katkı ve destekler için teşekkür belgesi verildi.  

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız