Neden kazandılar, neden kaybettiler?

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarihinin en çekişmeli seçimleri “koalisyon” ile sonuçlandı. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Tuncay Şahin ve Erdoğan Bıyık ile gönlünden yönetim kurulu başkanlığı geçen Ahmet Mutlu, Cemal Aksan ve Tanju Acar meclise girmeyi başarırken, daha önce meclis başkanlığı yapan ve yeni dönem için Yönetim Kurulu Başkanlığı adaylığını açıklayan Ahmet Dertli ise kendi komitesinden seçilemedi.

Neden kazandılar, neden kaybettiler?
4.10.2022 - 11:12
Güncelleme 5.10.2022 - 09:11
Özel Haber
1

Geçmiş dönemdeki meclis üyelerinin 12’sinin yeni dönemde de mecliste yer alacağı görülürken, meclisin 8 Ekim Cumartesi günü ilk toplantısını yaparak görev dağılımını yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz 4 yıllık süreçte Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın başkanı olarak başarılı çalışmalara imza atan ve özellikle pandemi sürecinde üyelerine sağladığı destekler ile takdire değer bir başkanlık süreci geçiren Tuncay Şahin’in yeni dönemde de yönelim kurulu başkanlığı koltuğuna oturacağı tahmin ediliyor. İş dünyasının sevilen isimlerinden Erdoğan Bıyık’ın ise meclis başkanı olarak görev alacağı öngörülüyor. Bir diğer ihtimal ise meclisin toplam 4 yıllık görev süresi içerisinde, 2 dönem Tuncay Şahin’in, 2 dönem de Erdoğan Bıyık’ın dönüşümlü olarak görev yapması. Yine bir başka ihtimale göre, başkanlığa aday olan Ahmet Mutlu ve Tanju Acar’a da ikinci dönemde görev verilebilir.

NEDEN KAZANDILAR, NEDEN KAYBETTİLER?

Seçim sonuçları için genel bir değerlendirme yapılacak olursa; çok çalışan ve çalışma stratejisini iyi belirleyen isimler meclisin yeni döneminde yer almayı başardı denilebilir.  

1. Meslek Komitesi: Tuncay Şahin, Ümit Ülgen ve Halil Uzun kazanan taraf oldu. Dr. Ayşenur Otlu, İdris Bahadır ve Fatma Bakan’a karşı yarışan Tuncay Şahin’in listesi seçimi kazandı. Her bir üye ile birebir temas kuran, adaylık dönemini çok çalışarak geçiren Tuncay Şahin’in listesi beklendiği şekilde seçimi kazandı. Sonuç sürpriz olmadı.

2. Meslek Komitesi: Geçtiğimiz dönem de mecliste yer alan İbrahim Canpolat, Ahmet Emin Şen ve Metin Şişman ile birlikte meclise girmeyi başardı. Meclisin geçen döneminde yer alan Yavuz Ayyıldız ve Mustafa Gösterişli ile Hayrullah Şen’in yer aldığı listenin de kazanması bekleniyordu. Her iki listenin de şansı yüzde 50 olarak görülüyordu. Ancak Canpolat rakiplerini ekarte etmeyi başardı.

3. Meslek Komitesi: Seçimin güçlü adaylarından Ahmet Mutlu, Rasim Mercan ve Hasan Küçük, karşı listede yer alan Metin Coşkun, Abdullah Danışmaz ve Şahin Bircan’a karşı yarıştılar. Seçim sonuçları ise sürpriz bir şekilde sonuçlandı. Mutlu’nun listesindeki Hasan Küçük çizik yedi, Ahmet Mutlu, Rasim Mercan ve diğer listeden Şahin Bircan seçimi kazanan isimler oldu. Ahmet Mutlu'nun Yığılca'daki yatırımlarının karşılığında Yığılca’daki üyelerin desteğini alması, seçimi kılpayı kazanmasında etkili oldu.

4. Meslek Komitesi: Geçen dönem mecliste yer alan Bilal Türkan, Ali Topçu ve Engin Er, karşı listedeki Recep Ali Gelinoğlu, Özer Alpmen, Ümit Çengel’e karşı seçimi kaybetti. Bunun nedeninin Türkan’ın “benim mecliste olmamı isteyen bana oy verir” diyerek üyelere birebir ulaşmaması ve tabana inememesi gösterildi. Kazanan liste ise yoğun çalışmalarını bu başarılı sonuçla taçlandırmış oldu.

5. Meslek Komitesi: Bu grupta ise Özkan Çakır, Görkem Özdemir ve Murat Taştepe’nin listeleri beklendiği şekilde seçimi kazanan taraf oldu. Genç ve dinamik oluşları, çalışkanlıkları ve duruşları ile takdir edilen isimler, Cevdet Şahin, Cengiz Karabulut ve Özgür Turgut’a karşı seçimi kazanarak meclise girmeye başardılar.

6. Meslek Komitesi: Sürpriz sonuçlar çıktı. Geçtiğimiz dönem mecliste yer alan Bülent Sivrikaya ve Nuri Hızel, listelerine Enes Görür’ü de alarak, Cemal Aksan, Rıza Yıldız ve Metin Topal’ın listesi ile yarıştı. Ahmet Dertli’nin seçim öncesi hakkında bir takım iddialarda bulunduğu ve haksız yere yıpratılan Bülent Sivrikaya’nın listesi halkın desteğine rağmen seçimin kaybeden tarafı oldu. Cemal Aksan’ın listesi ise çok ve birebir çalışmalarının sonucunu aldı.

7. Meslek Komitesi: İshak Şengüloğlu, Emre Durmazoğlu, Nurettin Hızel’in yer aldığı liste, üyelere yerinde ve zamanında dokunuşlar yaptı. Daha çok oy toplamak için iyi bir çalışma sergileyen grup, projelerini iyi anlattı ve seçimin kazananı oldu. Rakipleri Selahattin Aydın, Mutlu Kayan ve Şükrü Gündoğdu’nun çalışmaları ise yetersiz kaldı. Realkom gibi bir firmanın genel müdürünün seçimi kaybetmesi, seçmenin marka değerine önem vermediğini gösterdi.

8. Meslek Komitesi: Tanju Acar, Ömer Demirtaş, Yunus Emre Gülay’ın listesi seçimi kazandı. Rakipleri Mehmet Kılıç, Yalçın Top ve Ahmet Kılıç’tan daha iyi bir çalışma stratejisi uygulayan Tanju Acar ve ekibi, üyelerle birebir temaslar kurdu. Tanju Acar mükellefler ile daha iyi diyaloga girdi. Yalçın Top’un fındıkçılara hakim olamaması, Kılıç’ların esnaflarla iyi diyalog kuramaması ise kaybetmelerine sebep oldu.

9. Meslek Komitesi: Erdoğan Bıyık, Murat Sert ve Cengizhan Veziroğlu’nun listesi ipi göğüsledi. Erdoğan Bıyık seçim tecrübesini burada da konuşturdu. Önceki seçimde kaybeden gruptaki üyeleri yanına alarak büyük risk alarak seçime giren Bıyık inatçı ve başarılı çalışması sayesinde kazandı. Erdoğan Bıyığın komitenin tüm üyeleri bire bir çalışmalarının karşılığını almış oldular.

10. Meslek Komitesi: Murat Saydam, Hasan Arslan ve Engin Aydın’ın listesi ile Ahmet Acaroğlu, Ercan Coşkun ve Cemil Tüysüz’ün yarıştığı seçimler sürpriz şekilde sonuçlandı. Murat Saydam 1 oyla seçimi kaybetti. Ahmet Acaroğlu ve Ercan Coşkun seçimin kazanan ismi olurken, aynı listede yer alan Cemil Tüysüz çizik yedi. Diğer listeden Hasan Arslan da meclise girmeyi başardı.

11. Meslek Komitesi: Ahmet Dertli, İsa Üçüncüoğlu ve Uğur Çapar’ın listesi ile Ümit Yıldırım, Nazmi Uçar ve Ramazan Yıldırım’ın listesi yarıştı. Ahmet Dertli’nin seçimi kaybetmesi “kendi etti, kendi buldu” şeklinde yorumlandı. Seçim öncesi yaptığı sert çıkışların yanı sıra, diğer grupların kazanması için gösterdiği çabayı kendisi için göstermemesi Dertli’nin kaybetmesine neden olarak gösterildi. Ümit Yıldırım, Nazmi Uçar ve Ramazan Yıldırım'dan oluşan grubun bu meslek grubunda sevilen, dinamik ve genç kişilerden oluşması, Ahmet Dertli'nin karşısında başarılı olmasına ve seçimi kazanmasında etken oldu. 

3.500’ÜN ÜZERİNDE OY KULLANILDI

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) meclis ve meslek komitesi seçimleri 15 Temmuz Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı ve 17 sandığın kurulduğu seçimlerde, 3 bin 500’ün üzerine üye sandık başına gitti. Seçimler medeni bir ortamda, kavgasız ve gürültüsüz bir şekilde tamamlandı.

 

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Düzceli
    Düzceli
    4.10.2022 12:11

    Düzce Tic. ve San. Odası Meclisi bu dönem çok renkli olacak

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız