“2008’de imzalanan protokol tehlike altında”

Gölyaka Orman İşletmesi sahasında bulunan üretim bölmelerinin Taşkesti Orman İşletmesi’ne verilmesi için Bolu hamle yaptı.

5.10.2022 - 18:24
Güncelleme 5.10.2022 - 18:33
Özel Haber
1

Karara itiraz ettiklerini ifade eden MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, “2008’de imzalanan protokol tehlike altında” dedi.

 

1999 yılında koptuğumuz eski vilayetimiz Bolu ile Düzce arasında yine mal paylaşımı anlaşmazlığı gündeme geldi. 2008 yılında iki il arasında imzalanan protokol ile Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü’ne bırakılan 13 orman emvali üretim bölmesi, Taşkesti Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geri istendi. MHP’li Ümit Yılmaz ise Düzce’nin yeniden bir haksızlığa uğramaması için mücadele edeceklerini söyledi.

Konuyu TBMM’ye taşıyan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Ümit Yılmaz, Düzce’nin Bolu ile yıllarca sınır problemleri yaşadığını söyledi. Bu problemler doğrultusunda 2004 yılında Bolu ve Düzce Vali Yardımcılarının bir araya gelerek sınırların belirlenmesi için çalışmalar yapmaya çalıştıklarını kaydeden Yılmaz, bir sonuca ulaşılamadığını, ancak 4 Kasım 2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla sınırların belirlendiğini söyledi. Bu sınırlar doğrultusunda Orman İşletme Müdürlüklerinin çalışmalarını yürütmeye çalıştığını, ancak 2008 yılına kadar ihtilafların giderilemediğini anlatan MHP’li Yılmaz, “2008 yılında bölgenin muhtarları, Tarım Kredi Kooperatifi Başkanları, Ormancılık Kooperatifleri Başkanları bir araya gelerek bir protokol imzalamışlardır. Ancak protokol bugün tekrardan tehlikeye düşme tehlikesindedir” dedi.

Konuyla ilgili olarak Düzce Postası’na açıklamalarda bulunan MHP Milletvekili Yılmaz, Gölyaka Orman İşletmesi’ne bağlı 13 adet bölmenin Taşkesti Orman İşletme Müdürlüğü’nün kurulmasının ardından talep edildiğini söyledi. Bu talebe itiraz ettiklerini belirten Yılmaz, “Zaten bizim yaylalarımız ve sınırımız o dönemde haksız yere küçük bırakılmış. 2008 yılında imzalanan bir anlaşma protokolü var. O yüzden biz diyoruz ki en azından anlaşma protokolü doğrultusunda idame etsin. 2004-2008 yılları arasında hem orman üretimi açısından hem ormanın bakımı ve işletilmesi açısından o bölmelerde çalışma yapılamadı. Şimdi yine tekrardan bir ihtilaf doğar ve protokol iptal olursa aynı şekilde olacak. Bu da hem orman işletmesinin üretimini sekteye uğratacak, hem de dar gelirli vatandaşlarımızın o bölgede ormandan elde etmiş olduğu geliri etkilenecek” şeklinde konuştu.

Düzce’nin yeniden bir haksızlığa uğramaması adına mücadele ettiklerini anlatan MHP’li Yılmaz, “Düzce'nin tarafında 13 bölmede kesim var, bizim kooperatiflerimiz buralarda kesim yapıyorlar. Şimdi Taşkesti’ye ait olan yerleri tekrardan geri istiyorlar. Biz de buna karşıyız. Yani Taşkesti’ye ait derken, zamanında zaten 29 adet bölme yanlış olarak paylaştırılmış. Oralar Düzce sınırları içinde olması gerekirken, 2004’te buraları Bolu’ya bırakmışlar. Biz diyoruz ki mevcut protokol en azından bu şekilde devam etsin. Bir daha haksızlık hukuksuzluk olmasın. 2008 yılında imzalanan protokole göre idame etsin. Taşkesti bölgesindeki kooperatifler kendilerine verilmesini istiyorlar. Bunun gerçekleşmesi demek, 1992’de kurulmuş olan Gölyaka Orman İşletmesi’nin etki sahasını kaybetmesi demek. Bu da bizim orman kooperatiflerimizin çalışma alanının daralması demek” ifadelerini kullandı.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Meryem
    Meryem
    8.10.2022 00:05

    Tabiki taşkestiye verilsin bizim yaylamiz

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız