Diyabetli çocukların şifa kapısı

Türkiye’de sertifiye olan iki merkezden biri olan ve Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı bünyesinde hizmet veren Düzce Üniversitesi Çocuk Diyabet Merkezi, bölgesinin en önemli referans merkezi olma özelliğiyle diyabetli çocuklar için şifa adresi oluyor.

Diyabetli çocukların şifa kapısı
11.10.2022 - 15:44
Güncelleme 11.10.2022 - 19:03
Haber Merkezi

BÖLGEDE DİYABETLİ ÇOCUKLARIN EN ÇOK YÖNLENDİRİLDİĞİ MERKEZ

Çocukların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri amacıyla binden fazla hastanın takip ve tedavisini yürüten Düzce Üniversitesi Hastanesi Çocuk Diyabet Merkezi, bölgede yeni tanı alan, ağır tablodaki diyabetli çocukların en çok yönlendirildiği merkez olarak göze çarpıyor.

 

EN HIZLI İLERLEYEN MERKEZ ÖDÜLÜ

Dünyadaki, çocuk diyabeti kalite ve sertifikasyon inisiyatifinde tek olan SWEET tarafından 2018’de sertifiye olan ve 2019’da en hızlı ilerleyen merkez ödülüne layık görülen Merkez, uluslararası alanda da adından söz ettiriyor. Dünyada SWEET’te 100’den fazla merkez yer alırken, ülkemizde Düzce Üniversitesi’yle birlikte iki merkez bulunuyor.

 

ALANINDA UZMAN DENEYİMLİ EKİPLE DİYABETLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİNE YÖNELİK ÖRNEK ÇALIŞMALAR

Ayaktan izlemde poliklinik, danışmanlık, eğitim ve motivasyon hizmetlerinin verildiği Merkezde, insülin pompası ve glikoz sensörü takılması seri biçimde yürütülüyor. Bir çocuk endokrinolojisi öğretim üyesi, üç diyabet eğitim hemşiresi, iki sosyal hizmet uzmanı, bir diyetisyen ve bir uzman öğrencinin yer aldığı sekiz kişilik ekipten oluşan çocuk diyabet ekibi, diyabetli çocuklar ve ailelerine yönelik örnek çalışmalar gerçekleştiriyor.

 

BİREYSEL GEREKSİNİMLERE GÖRE ÖZELLEŞTİRİLEBİLEN EN GÜNCEL TEDAVİLER

Dünyadaki en güncel çocuk diyabet tedavilerinin, bireysel gereksinimlere göre özelleştirilebildiği Merkez, olguları gerekirse adreslere kadar ulaşıp takip ediyor. İnsülin pompası konusunda en yüksek uygulama sayısına ulaşan Merkez, elektronik ortamda diyabet izlemi ve desteği hizmetini en yoğun uygulayan merkez olarak da takdir topluyor.

 

DİYABETİ YAŞAYARAK ÖĞRENEBİLECEKLERİ MODÜLER TASARIMLI ÇOCUK AKTİVİTE ODASI

Birçok il için çocuk diyabetinde referans merkezi olduklarını dile getiren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, yenilenen çocuk diyabet biriminin fiziksel alt yapısıyla diyabet bakımındaki kaliteyi yükselttiğini ve ekibin işlevselliğini arttırdığını ifade etti. Çocuk aktivite odasının, hem çocukların gün boyu eğlenceli vakit geçireceği, hem de modüler özelliğiyle diyabeti yaşayarak öğreneceği bir mekan olarak tasarlandığını belirten Prof. Dr. Arslanoğlu; odada yer alan müzik enstrümanları, basket potası-dart, oyuncaklar, ev, okul, restoran, bahçe, market, hastane, mutfak simülasyonlarının bu amaçlara hizmet ettiğini söyledi.

 

TEDAVİNİN YANINDA SAYISIZ PSİKOSOSYAL DESTEK ETKİNLİKLERİ

Diyabet tedavisinin yanında yoğun psikososyal destek ve yaşam koçluğunun da önemine dikkat çeken Arslanoğlu; kamplar, yerel diyabet bakımına yönelik gezici etkinlikler, ev-okul ziyaretleri, halk konferansları, gençlik buluşmaları, online toplantılar, özel gün kutlamaları, ağaç dikme-çöp toplama gibi çevreci etkinlikler, yürüyüşler, kültür gezileriyle sürekli sayıları artan yaratıcı yöntemler geliştirdiklerinin altını çizdi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız