Teorik bilginin pratiğe dönüştüğü tarihi alan: Konuralp

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri, “Konuralp Tarihi Kent Merkez/Kentsel Tasarım Proje Stüdyosu” adlı çalışma için lisans ve master öğrencileriyle birlikte Konuralp’e alan ziyaretinde bulundular.

Teorik bilginin pratiğe dönüştüğü tarihi alan: Konuralp
15.10.2022 - 16:16
Haber Merkezi

İki stüdyo olarak çalışılması planlanan proje çalışmasının ilk stüdyosunda Dr. Öğr. Üyesi Mine Tunçok Sarıberbeoğlu yürütücülüğünde mimarlık bölümü öğrencileriyle birlikte Prusias ad Hypium Antik Kenti için hali hazırda kentin ihtiyacı olan müze binası için öneriler geliştirilmesi hedefleniyor. Konuralp Müzesi Müdürü İhsan Aslan ev sahipliğinin yanı sıra, yeni müze binası tasarlayacak öğrenciler ile faydalı fikirlerini de paylaştı.

Projenin ikinci stüdyo çalışmasında ise Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Kentsel Tasarım Anabilim Dalı programı öğretim üyeleri Doç. Dr. Binali Tercan, Doç. Dr. Aysun Tuna, Dr. Öğr. Üyesi Kıymet Pınar Kırkık Aydemir, Ar. Gör. Dr. Seda Senem Alpaykut Bayrak yürütücülüğünde master öğrencileriyle birlikte Konuralp Tarihi Kent Merkezinin çoklu kültür katmanlarını öne çıkaran, koruma-kullanma dengesi gözeterek yerelin ihtiyaçlarına cevap veren sürdürülebilir kalkınma odaklı kentsel tasarım proje önerileri üretilmesi hedefleniyor.

Bolu’dan gelen ekibin alan gezisinde ev sahipliği yapan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Dr. Güzin Bilir, Konuralp antik kenti tarihi ve kazı buluntuları hakkında bilgiler verdi. Bilir, projede çalışma alanı olarak seçilen Konuralp mahallesinin mimarlık, şehir ve bölge planlama ve arkeoloji öğrencilerinin teorik bilgilerinin pratiğe döndürebildiği açık hava ders alanı olduğunu göstermesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız