Edirne’deki örnek tesis incelendi

Düzce’de yetiştirilmekte olan, tarihi 1800’lü yıllara dayanan ve ‘Osmanlı Saray Mutfağının Pirinci’ olarak adlandırılan Konuralp pirincinin desteklenmesi projesi kapsamında, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 12 milyon 500 bin TL değerinde pirinç işleme tesisi için hibe ödenek tahsis edildi.

Edirne’deki örnek tesis incelendi
25.10.2022 - 15:54
Haber Merkezi

Tahsis edilen ödenek ile gerçekleştirilecek olan pirinç işleme tesisinde yapılacak olan çalışmaları yerinde görmek amacıyla İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M. Hayri Şen başkanlığında, çiftçiler ve teknik personel tarafından Edirne ili İpsala ilçesine teknik gezi düzenlenerek ilçede bulunan fabrikalarda incelemeler yapıldı.

Düzce İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi; Düzce Üniversitesi, Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret Borsası ve İŞKUR İl Müdürlüğü’nün ortak; Türkiye Tarım Kooperatifleri-Sakarya Bölge Birliği’nin iştirakçi olarak yer aldığı projeyle Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi kurulacak.

Tarihi 1800’lü yıllara dayanan ve ‘Osmanlı Saray Mutfağının Pirinci’ olarak adlandırılan Konuralp Pirinci, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün girişimleri ile 2019 yılında tescil edilerek ‘Coğrafi İşaret’ aldı. Lezzetiyle öne çıkan Konuralp Pirinci günümüzde yetişmek için elverişli arazilere sahip olsa da çeltikte modern tarımsal üretime ve teknolojik alt yapıya geçiş yapılamaması, üretimde verimliliğin düşük olması, üretici girdi maliyetlerinin yüksek olması, çiftçi örgütlenmesi bulunmaması, sektörde ithalatın artması nedeniyle eski potansiyelini sürdüremedi.

Yılda yaklaşık 1.200-1.500 ton üretim yapılırken, bölge çiftçisi çeltik kurutma ve çektirme işlemlerini gerçekleştirmek üzere ürünlerini hasat sonrası Çorum veya Balıkesir illerine yüksek miktarda nakliye ücreti ödeyerek taşıyor. Proje ile kurulacak olan Konuralp Pirinci Üretim Geliştirme Kompleksi ile üreticinin lojistik maliyetlerin getirdiği yükten kurtulması ve merkezde modern tarımsal üretim metotlarını öğrenerek üretimde verimliliği ve bu sayede kazançlarını arttırması hedefleniyor. Konuralp pirincinin marka kimliğinin güçlendirilmesi ile bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak ticari bir değer haline gelmesi de proje ile varılması hedeflenen değerler arasında yer alıyor.

Toplam bütçesi yaklaşık 12.5 milyon TL olan projeye, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanacak hibe desteği yaklaşık 9 milyon TL olarak belirlendi. Projenin temel faaliyetleri arasında pirinç üretim geliştirme kompleksinin kurulması, müracaat eden 85 üreticiye Düzce Üniversitesi ile Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından tarımsal alanda yeni üretim tekniklerinin saha uygulamaları ile entegre zararlı yönetimi konularında eğitim verilmesi, çeltik üreticilerinin ve kırsalda yaşayan ve göç riski taşıyan/göç etmiş işsiz çeltik üretimi yapmak isteyenlerin istihdam edilmesi ve çiftçi kooperatifinin kurulması yer alıyor.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız