Umre seminerleri başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2022-2023 umre organizasyonu ile ilimizden umre yapmak üzere kutsal topraklara gidecek vatandaşlara umre semineri düzenlendi.

Umre seminerleri başladı
25.10.2022 - 17:54
Haber Merkezi

Müftülük Konferans Salonunda Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan seminer, İl Müftüsü Rüstem Can’ın konuşmasıyla devam etti.

Konuşmasına Bakara Suresi 21. ayetin meali ile başlayan Müftü Rüstem Can, “Ey insanlar Sizi ve sizden öncekileri yoktan var eden rabbinize kulluk edin ki takvayı elde edebilesiniz” dedi ve şöyle devam etti: “Allah sevdiği kulunu yanında görmek, muhabbetiyle buluşturmak ister. Yüce Mevla’ya yakınlığın ve muhabbetin elde ediliş yollarından biri de Beytullah’ı ve Peygamberimizi ziyarettir. Beytullah’a ulaştığınızda bütün dünyadan kopuyorsunuz. Çoluk, çocuk, torunlar servetiniz dünyanız vs. hiç biri gündeminize gelmiyor. Mevlamız ile baş başa kalıyorsunuz. Bu yolculuğa çıkmadan önce kendimizi bir tartalım. Hangi hal ile gidiyoruz. Mevlamızın bizi yarattığı zamandaki saflığı safiyeti temizliğimiz ile şuan ki halimizi yan yana getirelim. Kişi Allah c.c. nazarındaki konumunu görmek istiyorsa dünyada ki yaptığı işlere baksın” dedi.

Umre yolculuğundaki en büyük hedefin bu yolculuğu bir takva yolcuğuna dönüştürmek olduğunu ifade eden Müftü Can; “Oraya bizler Beytullah’ta yoğrulmak, Efendimizin huzurunda teslimiyetimizi, samimiyetimizi, muhabbetimizi ve rabbimizin sevdiği bir kul olarak beytimize dönebilmek için gayretimizi göstermeli  ve bu temizliği de hayatımızın sonuna kadar sürdürebilmeliyiz” dedi.

Seminer İl Müftü Yardımcısı Yavuz Horoz’ un “Umre Yolculuğuna Çıkmadan Önce Maddi/Manevi Hazırlık”, “Umrenin Hikmeti ve Umrede ki Sembollerin Anlamı” dersler ile devam etti.

İl Müftü Yardımcısı Derya Topalcık tarafından ise kadınlara özgü konular hakkında bilgiler verildi.

Seminer sonunda umreci adaylarına sağlık ekipleri tarafından aşıları yapıldı.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız