Faturaları düşürecek tüyolar

Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Devrim Eker, elektrik, su ve doğalgaz tasarrufuna yönelik tavsiyelerde bulundu.

Faturaları düşürecek tüyolar
5.11.2022 - 12:55
Haber Merkezi

Soğuk havaların kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladığı bu günlerde, ısınma ihtiyacı için kazan, kombi, kalorifer ve sobalar yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Devrim Eker, alınabilecek basit önlemler ile günlük yaşamda daha verimli elektrik, su ve doğalgaz kullanımı sağlanabileceği gibi maliyetleri de düşüreceğini söyledi. Vatandaşlara uyarılarda bulunan Eker, şu tavsiyelerde bulundu:

1. Binaların inşaat aşamasında yalıtılması veya daha sonradan ısı yalıtım malzemesi ile kaplanması anlamına gelen mantolama adıyla bilinen yalıtım uygulamasıyla yüzde 50’ye varan oranlarda daha az enerji tüketilerek yakıt giderleri azaltılabilecektir. Bina yalıtımlarında çatı yalıtımının binanın duvarlarının yalıtımı kadar enerji tüketimini direk etkilediği bilinmelidir.

2. Pencere ve kapı kenarlarından hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanılmalı, deforme olmuş sızdırmazlık contaları onarılmalıdır.

3. Çift cam veya yeni nesil yalıtımlı cam uygulamalarının tek camlara göre enerji verimliliğinde daha etkili olduğu, yakıt giderlerinin düşürülmesinde cam ve pencerelerden olan ısı kayıplarının önemli olduğu bilinmelidir.

4. Güneşli günlerde perdeleri açarak içerinin aydınlatılması ve güneş enerjisi ile içerisinin ısıtılarak ısınma ve aydınlatma sistemimize destek sağlanabilmektedir.

5. Radyatör üzerlerine ısı transferini engelleyecek uzun perdeler kullanılmamalı, radyatörün önüne veya üzerine herhangi bir eşya konulmamalıdır. Isı kaybını daha da azalması için radyatörün arka yüzeyindeki duvara alüminyum kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilebilir. Genellikle pencere altlarında kullanılan mermer pervazların ısı kayı yaratan köprüler oluşturduğu unutulmamalıdır.

6. Odaları havalandırırken ısıtıcılar ve ısıtma sistemi veya radyatör vanaları mutlaka kapatılmalıdır.

7. Kış aylarında odalarda mümkün oldukça çamaşır kurutulmamalıdır.

8. Klima seçimi yapılırken enerji verimlilik oranı en yüksek yani en az elektrik kullanan modeller tercih edilmelidir. Dış ünite direkt rüzgara ve güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde serin ve gölgelik bir yere uygun olarak yerleştirilmelidir.  Temizlik ve bakımları her yıl yetkili servislere yaptırılmalıdır.

9. Evlerde normal lambalar (akkor flamanlı lamba) yerine tasarruflu lamba veya led lambalar kullanılmalıdır. 75 Watt'lık akkor flamanlı lamba yerine 15 Watt'lık bir kompakt floresan lamba kullanarak aynı ışık etkisi için yüzde 80 daha az elektrik tüketileceği bilinmektedir.

10. Ampullerin kir ve tozların kuru bezle temizlenmeli, tüp biçimi floresan lambalarda kullanılan manyetik balastların yerine elektronik balast kullanılması halinde balastlardan oluşan enerji kayıplarının %30 civarında azaldığı bilinmektedir.

11. Merdiven aydınlatmasında düşük güçlü ve harekete duyarlı olan sensörlü tip aydınlatmalar tercih edilmelidir.

12. Elektrikli ev aletleri satın alınırken enerji tasarrufu yüksek A +++ sınıfı etikete sahip cihazlar alınmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda tasarruf sağlanacağı bilinmelidir.

13. Kışa girmeden kombi ve kazan bakımları yaptırılmalı, gerekiyor ise petek boyutları tekrar değerlendirilmelidir. Kombili evlerde oda termostatı ve termostatik vana kullanımının tasarruf sağlayacağını unutulmamalıdır. Kullanılmayan odaların petek vanalarının tamamen kapatılmasının doğalgaz sarfiyatını düşürmeyeceği bilinmelidir.

14. Baca temizlikleri, baca sızdırmazlıkları, havalandırma menfezlerinin açık olması yanma verimliliği için önemlidir. Yakıcı ayarlarının kontrolleri de ayrıca yapılmalıdır. 

15. Radyatör petekleri üzerinde oluşan tozların ısı transferini azaltacağı gibi solunum yolu rahatsızlıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Ayrıca yıllar içinde radyatör içlerinde oluşan kirliliklerin ısı transferini engelleyeceği ve yakıt tüketimini arttıracağı unutulmamalıdır.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız