Erbay: Nasıl bir gençlik bekliyoruz?

Düzce eski Milletvekili ve gazetemiz köşe yazarı Prof. Dr. Celal Erbay, “Günümüzde Gençlik Sempozyumu”na konuşmacı olarak katıldı. Erbay, “Genç evlatlarımızı, ‘kökü mazide olan bir atî’ anlayışı içerisinde, değerlerine bağlı, ne istediğini bilen, ufku geniş, azimli, donanımlı, çalışkan bireyler olarak geleceğe yönelik hazırlamaya devam edeceğiz” dedi.

Erbay: Nasıl bir gençlik bekliyoruz?
8.11.2022 - 14:16
Güncelleme 8.11.2022 - 14:17
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi, Düzce Belediyesi ve Düzce İl Müftülüğü’nün iş birliği ile düzenlenen programda “Devletin Devamlılığı Açısından Gençliğin Önemi” konusunda bir konuşma yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Erbay, “Devletin en önemli unsurunu teşkil eden insan, küçüklük döneminden itibaren en az, gençlik döneminin sonuna kadar, başta aile ve devletin üst kurumları olmak üzere onun en verimli bir şekilde yetişmesi için kamu adına görev ifa eden üst, yan ve alt birimler, geleceğimizin teminatı olan gençliğin himaye ve gözetimi, akıl-gönül-dil üçleminde, öncelikle genç neslin, toplumun ruh ve mana değerleriyle bütünleşip, devletin devamlılığına yönelik beklenilen katkı ve yönlendirici müdahaleyi en üst seviyede sunabilmesi için, fizik bütünlüğünün en muhkem şekilde himayesi yanında, yine istidadına göre onun en son bulgu ve teknik gelişmeler doğrultusunda ilim ve irfanla donatılması zorunludur” dedi.

Bu zorunluluğun sosyal, kültürel, hukuki, ekonomik açıdan öneminden bahseden Erbay, “Hangi açıdan bakarsanız bakın, ister ebeveyn olarak merhamet ve şefkat gözüyle, ister devlet olarak itaat arayan gözle, ister iyi vatandaş gözleyen millî bir gözle bakalım, karşılaşacağımız kaçınılmaz sonuç; taa cenin döneminden itibaren genç neslin himaye ve gözetiminin zorunlu olduğu gerçeğidir” şeklinde konuştu.

Gençliğin gözetilip korunmasına yönelik anayasa hukuku kapsamında tedbirler alındığını ifade eden Erbay, “ceza hukuku açısından çocukların himayesi”, “Devletler Umumî Hukuku Açısından Söz Konusu Olan Himayeler”, “Özel Hukuk Sahasındaki Koruma Tedbirleri”, “Genç Neslin Himayesi ve Toplumla Kaynaşmasına Yönelik Sosyal-Kültürel ve Örfî Düzenlemeler” konusunda da açıklamalarda bulundu.

“Gelecek gençlerindir” diyen Erbay, “O halde; istikbalimizin teminatı gençliğimizi, eğitimden spora kadar, her alanda madde ve manada en üst düzeyde yetiştirebilmek için, gerekli olan alt yapının ülkemizde büyük ölçüde tamamlanmış olmasından da yararlanan genç evlatlarımızı, ‘kökü mazide olan bir atî’ anlayışı içerisinde, değerlerine bağlı, ne istediğini bilen, ufku geniş, azimli, donanımlı, çalışkan bireyler olarak geleceğe yönelik hazırlamaya devam edeceğiz. Peki biz nasıl bir gençlik bekliyoruz? Öz ifadesiyle zaman bendedir, mekan bana emanettir diyerek milletinin geleceğine sahip çıkan bir gençlik; geçmişte ecdadımızın sergilemiş olduğu örneklerde olduğu gibi, fetih ruhu içinde, taklitçilikten uzak, özüne dönme ve kendisiyle bütünleşme yolunda aşk ve vecd içerisinde, kendini milletinin geleceğine adamış bir gençlik; vatanının, mukaddesatının, dilinin, beyninin, ilminin, şeref ve namusunun, hanesinin, kininin ve hatta öcünün davacısı olmaya namzet bir gençlik; “Hakimiyet Hak’kındır” düsturunun hasretini çeken, gerçek adaleti Hak’ka teslimiyette arayan bir gençlik; can taşıma imkan ve lütfuna sırf, cananı uğruna can vermeye yönelik fırsat bilen, bu yolda gözünü budaktan esirgemeyen, ama milletinin geleceğini imar hususunda, en etkin strateji ve taktiklerin sahibi olan bir gençlik; madde ve manasına yönelik, yok edici-dumura uğratıcı en ufak bir plan ve pratiği fark edecek kadar gözü keskin bir gençlik; sorumluluk meydanından, “kim var” diye bir ses yükselince, sağına soluna hiç bakmadan fert-fert “Ben varım” cevabını veren ve yine her biri; “Benim olmadığım yerde kimse yoktur” diye haykıran, devletinin bekasına, vatanının bütünlüğüne, milletinin birlik ve beraberliğine gönülden bağlı bir gençlik bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız