“Şehrimiz ülkeye örnek bir dönüşüm yaşadı”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 12 Kasım Düzce depreminin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“Şehrimiz ülkeye örnek bir dönüşüm yaşadı”
11.11.2022 - 16:47
Güncelleme 11.11.2022 - 16:50
Haber Merkezi

KEŞİR, “Üstünden 23 yıl geçti ancak ömür geçse de unutulmayacak bir acı yaşadık. 3 ayda 2 büyük depremle sarsılan şehrimizi yıkıntıların arasından yeniden kurmuş olsak da acılarımız hâlâ taze” ifadelerini kullandı.

“17 Ağustos Marmara Depreminin yaralarını sarmaya çalışırken, 12 Kasım 18.57’de yaşadığımız 30 saniye ile hayat durdu” diyen Keşir, Merkez üssü Düzce olan depremin, Kaynaşlı'yı da yerle bir ederken Bolu'nun da bir bölümünde can ve mal kayıplarına neden olduğunu hatırlattı. 845 kişinin öldüğü, 49 bin 48 kişinin de yaralandığı depremde, 6 bin 444 bina, 16 bin 666 konut ve 3 bin 837 iş yerinin ağır hasar gördüğüne, 5 bin 506 bina, 10 bin 968 konut ve 2 bin 573 iş yerinin orta hasar aldığına dikkat çeken Keşir, 9 bin 433 bina, 13 bin 70 konut ve 1.606 iş yerinin ise az hasarlı olarak tespit edildiğini belirtti.

Şehrin yarısından fazlasının zarar gördüğü deprem sonrası bina stoğunda hızlı bir iyileştirme sürecine girildiğini ifade eden Keşir, “Sonradan yapılanlarla birlikte yüzde 75 oranında yenilenme sağladık. Ülkeye örnek bir dönüşüm yaşayan şehrimiz depreme en hazır illerden biri olma özelliği taşıyor. 20 yılda, hükûmetlerimiz döneminde şehrin yeniden inşası için seferberlik ilan ettik. İlimizin 2 bin 800 km olan yol ağının 1.540 km’sini nitelikli hâle getirdik. Grup köy ve köy yollarımız sıcak asfaltla kaplandı. Düzce artık ilçelerinin tamamında doğalgaz kullanılan iki ilden biri.

Öte yandan, depremde yerle bir olan sağlık altyapısını güçlendirmek için adımlar attık. Yıkılan Düzce Devlet Hastanemizi yeniden inşa ettik. Yığılca, Kaynaşlı, Gümüşova, Gölyaka, Çilimli Devlet Hastanelerimiz ile ihtiyaç duyulan her bölgede sağlık tesisleri ve 112 sağlık istasyonları açarak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. İhtiyaç alanlarına yönelik doktor ve sağlık çalışanı atamalarıyla da hizmet kalitesini artırmaya devam ediyoruz. Şehrimiz deprem kuşağında bunu zihnimizde tutup depreme hazır olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım’da düzenlenecek tatbikatın bu noktada farkındalık oluşturacağına inandığını vurgulayan Keşir, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda tüm yurtta eş zamanlı olarak yapılacak ‘çök-kapan-tutun’ deprem tatbikatının önemine dikkat çekerek, “Tatbikata tüm vatandaşlarımızın katılması, beklenen faydayı artıracaktır. Bu vesile ile depremlerde kaybettiğimiz tüm canlara Allah’tan rahmet; geride yaralı kalan yüreklere sabır diliyorum. Rabbim tüm afetlerden korusun” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız