“Yapı denetim sistemindeki aksaklık ve eksiklikler bir türlü giderilemedi”

Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Devrim Eker, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“Yapı denetim sistemindeki aksaklık ve eksiklikler bir türlü giderilemedi”
11.11.2022 - 17:14
Haber Merkezi

EKER, Marmara depreminin yarattığı travmanın sıcaklığı henüz geçmeden, 12 Kasım 1999 tarihinde Düzce’de meydana gelen ve 782 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 678 kişinin yaralandığı, 15 bin civarında konut ve işyerinin ağır hasar gördüğü 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından 23 yıl geçtiğini ifade etti.

“Planlama, mühendislik, mimarlık, yapılaşma ve denetime ilişkin ülkemizdeki sistemik sorunları yansıtan ve yüzyılın afeti olarak da anılan 1999 Marmara Depreminden, 12 Kasım Düzce Depreminden hiçbir ders alınmadığı; Deprem Şurası, Ulusal Deprem Konseyi gibi oluşumların devre dışı bırakılması, yeni mevzuat düzenlemeleri ve rant eksenli kentsel dönüşüm programları ile tekrar tekrar ortaya çıkmıştır” diyen Eker, “Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu, topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümünün değişik derecelerde deprem tehlikesini altında bulunduğu, kentlerimizin ve sanayi tesislerimizin risk taşıdığı, tarih boyunca Anadolu coğrafyasının depremlerle sarıldığı, son yüzyılda meydana gelen depremlerde yüz bine yakın yurttaşımızın hayatını kaybettiği, yapı stokumuzun depreme dayanaklı olmadığı, pek çok yapının mühendislik hizmeti almadan üretildiği, yapı denetim sisteminin eksiklikler içerdiği, toplumun deprem bilincinden uzak olduğu gibi gerçekleri yok saymak, bir doğa olayı olan depremin doğal afet gibi yaşanmasına yol açmakla kalmadığı gibi, insan hayatına ne kadar değer verdiğimizi de açığa çıkartmıştır” diye konuştu.

Siyasi iktidarın Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini dün olduğu gibi bugün de yok saydığını belirten Eker, “Ne yapı denetimi sistemi olması gereken işleyişe oturtulmuş ne bina envanteri çıkartılmış ne kentler olası bir depreme hazırlıklı hale getirilmiş ne de bütün bunlar için merkez bütçeden kaynak ayrılmıştır. Siyasi iktidar, depreme karşı kentsel dönüşüm adı altında rant politikalarını yaygınlaştırmak dışında kendince kayda değer bir önlem öngörmemektedir.

Siyasi iktidarının yapmadıklarının yanında bir de yaptıkları vardır ki, bunlar, adeta depreme davetiye çıkartacak niteliktedir. Türkiye’nin temel sorunlarından birinin, yapıların mühendislik hizmeti olmadan üretildiği gerçeği görmezden gelinmekte, yapı üretim süreci denetim dışı bırakılmakta, yapı denetim sistemindeki aksaklık ve eksiklikler bir türlü giderilmemekte, yapı üretimi niteliksizliğe, kuralsızlığa mahkûm edilmekte, sistem bir bütün olarak zafiyetine uğratılmakta, meslek odaları etkisizleştirilerek kamusal denetim yok sayılmaktadır.

 Depremlere karşı bütünlüklü önlemler ve sağlıklı, insanca bir yaşam ve çevre için, mevcut Yapı Denetim Yasası'nın öngördüğü, ticari yanı ağır basan yapı denetim şirketi modeli yerine uzmanlık ve etik niteliklere sahip yapı denetçilerinin etkinliğine dayalı, meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modeli benimsenmelidir. Bu noktada uyarıyoruz: Yapı denetimi uygulamasını yönlendiren kararlar ve ilgili tüm mevzuatın TMMOB ve bağlı Odalar, üniversiteler ve ilgili kesimlerin katılımıyla düzenlenmemesi durumunda ülkemizi yeni büyük sosyal afetlerin, sosyal yıkımların beklediği bilinmelidir. Biz TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak mühendislik ilkelerine aykırı gerçekleştirilen planlama, yapılaşma ve denetleme süreçleri karşısında mücadelemizi sürdüreceğimizi; bu konudaki deneyim, birikim ve bilgilerimizi kentsel dönüşüm baskısı altındaki kentlerimiz için toplum yararına kullanacağımızı bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız