Organ bağışının önemini anlattılar

3-9 Kasım Organ Bağışı haftası münasebetiyle, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Eğitim Birimi koordinasyonunda organ bağışı ve nakli konusunda farkındalığın ve duyarlılığın arttırılması, organ bağışı konusunda daha bilinçli bireyler yetiştirilmesi amacıyla hastane personellerinin çocukları organ bağışı konusunda hissettikleri duyguları resim çizerek anlattılar.

Organ bağışının önemini anlattılar
17.11.2022 - 14:10
Haber Merkezi

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Organ Bağışı Birimi koordinasyonunda düzenlenen etkinliğin organ bağışı konusunda duyarlılığı arttırması, her yaştaki bireylerde farkındalık oluşturması, daha bilinçli bireyler yetiştirilmesi ülkemizde ve ilimizde konunun önemine dikkat çekmesi ve doğru bilgiler ile toplumumuza ışık tutması açısında çok önemli olduğunu belirtti.

Yılmaz, “Çocukların gözünde bu duyarlılığı görmek, onların bilinçlerinde ve kalplerinde yer etmek bizim için çok çok önemli. Çünkü onlar bizim geleceğimizin teminatı. Özellikle bu yaşlarda bu konuları aile içinde konuşuyor olmaları küçük yaştan itibaren organ bağışının farkında olmaları gelecek için bizleri umutlandırıyor. Personellerimizin çocuklarının organ bağışı konusunda hissetmiş oldukları duyguları yürükleriyle işledikleri resimler ile göstermeleri bizleri çok mutlu etti” dedi.

Yılmaz, organ bağışı tamamen gönüllülük esasına dayalı tıbbi bir uygulama olduğunu ifade ederken, Türkiye'deki tüm beyin ölümlerinin Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından takip edildiğini söyledi. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra ilgili hastanedeki organ nakli koordinatörünün, kişinin öncelikli olarak birinci derecede yakınları ile görüştüğünü, yakınlarının organ bağışı için onay vermesi üzerine kadavranın organlarının diğer hastalara yeni bir yaşam fırsatı sunmak üzere nakledildiğini kaydeden Yılmaz, “Kişi sağlıklıyken, ölümünden sonra organlarının bağışlanması için onay verdiyse nakil merkezi bu konu hakkında bilgi sahibi olur ve organların nakledilmesi için harekete geçer” diye konuştu.

Dr. Yılmaz son olarak, “Hepimiz bir bütünün parçalarıyız ve bir parçamız eksik kalır ise tam olmayız. Bu vesile ile çocuklarına zaman ayırıp konu ile ilgili bilgi veren ve bize bu güzel çalışmaları gönderen çocuklarımıza ve tüm organ bağışı gönüllülerine sonsuz teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız