Evlerin gazı 4 yıl sonra Karadeniz’den

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın 4 yıl sonra Türkiye genelindeki konutlarda kullanılacağını söyledi. Mart ayında gazın sisteme verileceğini belirten Dönmez, üretimin 4 yıl sonunda 4 kat artacağı bilgisini verdi.

Evlerin gazı 4 yıl sonra Karadeniz’den
18.11.2022 - 17:39
Haber Merkezi

TÜRKİYE, Karadeniz’de keşfedilen doğal gazı kullanmak için gün sayıyor. Gazın martta sisteme verileceğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazında ilk fazda üretimin 10 milyon metreküp olacağını yineleyerek, “4 yıl sonra üretimi 4 kat artıracağız. O zaman da konutlarda kullanılan gazın tamamını buradan elde edeceğiz” dedi.

Fatih Dönmez, bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

HER HANEYE ULAŞACAK

Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın gelecek yılın ilk çeyreğinde mart gibi sisteme verileceğini belirten Dönmez, şunları kaydetti: "İlk farzda üretim 10 milyon metreküp olacak. 4 yıl içerisinde maksimum faz dönemine çıkartacağız, 40 milyon metreküpe. 10 milyon metreküp günlük gazın yıllık karşılığı üç buçuk dört milyar metreküp eder. Bu da konutlarda mutfakta ve sıcak suda kullanılan gazı karşılayacak. Ama 4 yıl sonra biz üretimi 4 kat artıracağız. O zaman da konutlarda kullanılan gazın tamamını buradan elde edeceğiz.”

YALITIM OLSA 6 MİLYAR $ CEPTE

Fatih Dönmez, Türkiye'de ortalama bir hanenin 1.050 metreküp civarında doğal gaz tükettiğini ve binaların yarısının yalıtımsız olduğunu belirtti. Dönmez, şunları söyledi: "19 milyon aboneden 16 milyonu konut abonesi. Yarısı 8 milyon hane eder. Herkes binasını yalıtmış olsa yüzde 25- 30 daha az tüketmiş olacağız. Tüketimin yüzde 25'lik kısmı hanelerimiz de gerçekleşiyor. Yıllık 20 milyar metreküp eder, yüzde 25 tasarruf etsek 5 milyar metreküp eder; bugünkü piyasa değerleriyle 6 milyar dolar cebimizde kalır."

KRİTİK AŞAMA TAMAMLANDI

Karadeniz gazını Türkiye’ye taşıyacak hattın önemli bir aşaması daha tamamlandı. Müjdeyi Twitter hesabından duyuran Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Ana Kordon Bağı Hattı'nın serim işlemleri tamamlandı" ifadelerini kullandı. Deniz tabanına inşa edilen üretim tesisi ve gaz kuyularının kontrolünü yapacak Ana Kordon Bağı Hattı 170 kilometre uzunluğunda.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız