“En önemli mottomuz: Kararlıyız”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir basın açıklaması düzenledi. Keşir, “Bir tek cana, kadına dahi zeval gelsin istemeyiz” derken, bütün çalışmalarını kararlılıkla yürüttüklerini söyledi.

25.11.2022 - 15:37
Güncelleme 25.11.2022 - 15:52
Haber Merkezi

Düzce Belediye binası önünde düzenlenen basın açıklamasında, AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, Merkez İlçe Başkanı Oğuzhan Küçük, Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şulenur Kubilay Yılmaz, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Av. Oya Kocaman, İl Genel Meclisi Başkanı Çiğdem Günal ile partiler de hazır bulundu.

“YARALARIMIZI EN HIZLI ŞEKİLDE SARMAYA DEVAM EDİYORUZ”           

Açıklamasına, “Geçtiğimiz gün yaşanan depremden dolayı tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” sözleri ile başlayan Keşir, 5,9 şiddetinde sabah 04.08’de çok ağır bir şekilde yaşanan sarsıntıdaki en büyük tesellinin can kaybı olmaması olduğunu ifade etti. Düzce’de 1999 yılında yaşanan 2 depremden dolayı ciddi bir hazırlık ve yoğun bir çalışma yürütüldüğünü, yeni konut stokları oluştuğunu ifade eden Keşir, “Düzce’mizde yaklaşık yüzde 80’lik yeni konut stoğunun deprem yönetmeliğine uygun yapılıyor olmasından dolayı can kaybımız yok. Daha önceden yapılan ve üçüncü depremi gören bazı yorgun binalarımız var. Onlarda da yıkılma yok, ama birkaçı Düzce Merkez’de olmak üzere, Gölyaka, Çilimli, Cumayeri ve Gümüşova ilçelerimiz ağırlıklı olmak üzere 71 ağır hasarlı binamız, 134 tane bağımsız bölümümüz var. 2 gündür burada bakanlarımızla birlikte neredeyse 24 saat esasına göre, AK Parti teşkilatları, belediye ve bakanlık yetkilileri, AFAD, Kızılay başta olmak üzere STK’lar olarak sahadayız. Vatandaşlarımızın ağırlıklı bir kısmını teşkilatlar olarak ziyaret ediyoruz. Sayın bakanlarımızın da zaman zaman yaptığı açıklamalar neticesinde ağır hasarlı binalarla ilgili hemen işlemler başlatılıyor. Bazı binalardan belki eşyalar alınamayacak. Eşyalar alınamayacak kadar ağır hasarlı olan binalardaki ailelere de 90 bin liraya varan eşya yardımı, kiracı olanlara taşınma yardımı yapılmak üzere tüm süreci Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere 2 gündür açıklamalar yapılmakta. Hem hasar tespit çalışmaları hem de evine giremeyen vatandaşlara çadır, konteynır, sıcak yemek temini için 4 bin personel, 812 araçla yoğun bir çalışma içindeyiz. Tekrardan belirtmek istiyorum ki en büyük sevincimiz can kaybı olmaması. Deprem anında bazı anlık yataktan veya merdivenden düşmeden kaynaklı, kol, kalça, bacak kırıkları olan vatandaşlarımız var. Onları da hastaneye ziyaret ettik. Tekrar şehrimize geçmiş olsun. Depremde oluşan yaralarımızı da en hızlı şekilde sarmaya devam ettiğimizi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“AK PARTİ’DEN 60 KİŞİLİK HEYETİMİZ SAHADA”

Kocaeli ve Sakarya Kadın Kolları Teşkilatları ile Genel Merkez’den Genel Başkan yardımcıları ve MKYK üyelerinin aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişilik heyetin Düzce’ye geldiğini ifade eden Keşir, “Düzce İl Kadın Kollarımız ile ilçe kadın kolları teşkilatları olarak yaklaşık 60 kişilik bir heyet, 5 ayrı ekip şekilde sahadalar. Özellikle ağır hasarlı haneler başta olmak üzere tüm hanım kardeşlerimize, evlerin içine ulaşacağız. Tabi ki AFAD ve diğer kurumlar yapılacak işlemleri ve vatandaşla teması en iyi şekilde yapıyorlar. Ama biz de teşkilatlar olarak vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu ifade etmek için kendi formlarımızı doldurarak, depremden sonra eve yapılacak işlemler noktasında biz de takip edeceğiz. Bunun aynısını Bozkurt’ta yaptık, orman yangınlarında Antalya’da yaptık. Orada da vatandaşlarımızın sonrası süreçteki işlemlerini hane hane teşkilatlarımızla birlikte takip ettik. Aynı şeyi Düzce için de gerçekleştireceğiz” dedi.

 

“BİR TEK CANA, KADINA DAHİ ZEVAL GELSİN İSTEMEYİZ”

Keşir açıklamasının devamında ise kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda yapılan çalışmalara  değindi. “Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir” diyen Keşir şunları söyledi: “Bizim bakışımız, felsefemiz budur. AK Parti olarak biz 2002’deki ilk seçim beyannamemizden bu yana kadına yönelik şiddetle mücadeleyi en önemli çalışma alanı olarak görmekteyiz. 2002’deki seçim beyannamemizde töre-namus cinayetleri, kadın yoksulluğu ile mücadele edeceğimizi kamuoyuna ilan ettik. Akabinde pek çok uygulama yaptık. Anayasada kadın-erkek eşitliği ilkesini düzenledik. 2005 yılında köklü bir ceza kanunu değişikliği yaptık. TCK’da pek çok düzenleme yaptık. Kadına yönelik şiddetin suç olarak tanımı yoktu, biz getirdik. Yine töre-namus cinayetlerini ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık. Cinsel suç tanımı ceza kanunumuzda daha önce yoktu, bunları biz getirdik. Daha 2002-2003-2004-2005 yılında bu alanlarda çalışmaya başladık. Yine son dönemde, özellikle son 1 yılda pek çok Avrupa ülkesinin ilerisinde olacak şekilde boşanmış eşe karşı işlenen şiddeti de tıpkı nikahlı eşe karşı işlenen şiddet seviyesinde cezalarını artırdık. Kadına yönelik şiddetin suç tanımını çok önce yapmıştık, ama geçtiğimiz aylarda yaptığımız düzenleme ile katalog suç kapsamına aldık ve cezalarını artırdık. İyi hal uygulaması, ceza infaz yasasının önemli bir uygulaması, tüm infaz uygulamalarında kullanılabiliyor. Ama zaman zaman basında da okuduğumuz ve kamu vicdanını yaralayan ‘kravat taktı indirim aldı, takım elbise giydi indirim aldı’ düzenlemelerine artık son verdik. Ceza İnfaz Yasası’nda yaptığımız köklü düzenleme ile kadına yönelik şiddetle mücadelede, etkin bir pişmanlık yoksa,  kravat taktığı, takım elbise giydiği, traş olduğu, mahkemede sempatik davrandığı için cezai indirim kadına yönelik şiddette alınamayacak. Avrupa’daki mevkidaşlarımızla bu düzenlemeleri paylaştığımızda, özellikle boşanmış eşe karşı işlenen suçların ve şiddetin de nikahlı eşe karşı işlenmesi ve iyi haldeki bu son yaptığımız düzenlemenin pek çok Avrupa ülkesinde olmadığını görüyoruz. Yine Avrupa ülkelerinde örnek olacak KADES uygulamamız var. Bir mobil telefon kadar emniyet kuvvetlerimiz, güvenlik güçlerimiz mağdurun yanındalar, birkaç dakika içinde mağdurun yanına intikal edebiliyorlar. Bu uygulama örnek seçildi ve Fransa ile Belçika bu uygulamayı modellediler. Bir tek cana, kadına dahi zeval gelsin istemeyiz. En önemli mottomuz ‘kararlıyız’. Bütün çalışmalarımızı bu motto ile gerçekleştiriyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadelede tek bir cana dahi zeval gelmeyecek şekilde kararlıyız. Bu konudaki kararlılığımızı tekrar ifade etmek isterim.”


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız