Güncel sanatta ekolojik yansımalar konusu ele alındı

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü tarafından düzenlenen “Güncel Sanatta Ekolojik Yansımalar” başlıklı panel, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Güncel sanatta ekolojik yansımalar konusu ele alındı
26.11.2022 - 12:04
Haber Merkezi

Programın ilk konuşmacısı Doç. Dr. Burcu Günay, “Tualden Çıkıp Mekana Yayılan Manzara” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Farklı yüzyıllara ait tablolarda sanat ve mekân ilişkilerini yorumlayarak izleyicilerle paylaşan Doç. Dr. Burcu Günay, insan ve doğa arasında kurulmak istenen bağı örneklerle açıkladı.

Programın diğer konuşmacısı Doç. Dr. Burhan Yılmaz, “Ağırlık ve Hafiflik Bağlamında Çağdaş Sanat ve Doğa” başlıklı konuşmasında, ağırlık ve hafiflik konusunun evrenselleşmesi sürecine değindi. Fransa’da başlayan ilk ölçüm standartlaştırılma çalışması hakkında bilgiler aktaran Doç. Dr. Burhan Yılmaz, daha sonra günümüze kadar gelen çalışmalardan söz etti.

Programın bir diğer konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Örs “Çağdaş Sanatta Ekolojik Yaklaşımlar” başlıklı sunumunda, 19 yüzyıl sonundan 20. yüzyıl başına kadar sanatın doğayla olan doğrudan ilişkisini koruduğunu ifade etti. Sanayileşmenin son hamlesiyle birlikte, kentlerin dönüştüğünü ve insanın daha önce doğada aradığı gerçekliğini artık başka düzlemlerde aramaya başladığını dile getirdi. Günümüzde doğayı yeniden keşfetme ve tekrar doğaya yönelme durumunun ortaya çıkmaya başladığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Örs, doğanın yeniden keşfinin bir anlamda insanın kendisini tanıması şeklinde değerlendirdi.

Programın son konuşmacısı Doç. Dr. Lütfi Özden ise “Çağdaş Sanatta Doğada Bozulma” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Bozulma kavramının çok farklı başlıklar altında ele alınabilecek bir kavram olduğunu belirten Doç. Dr. Lütfi Özden; günümüzde çok yaygın bir içeriğe sahip olan kavramı farklı açılardan ele aldı.

Program, Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran tarafından konuşmacılara teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız