Deprem uzmanı Naci Görür: O hat henüz kırılmadı, tehlikeli

Düzce’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yapan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 1999 Gölcük depreminde kırılmayan hattın Düzce Depremi’nde de kırılmadığını, Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasındaki riskin sürdüğünü dile getirdi.

Deprem uzmanı Naci Görür: O hat henüz kırılmadı, tehlikeli
26.11.2022 - 15:22
Haber Merkezi

Düzce’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından gözler deprem uzmanlarından gelecek açıklamalara çevrildi. İstanbul’da büyük bir depremin beklenmesi ve Düzce’de 1999 yılında yaşanmış asrın felaketi, bu bölgelerde hissedilen her depremde paniğe neden oluyor. Bu nedenle de her depremin ardından insanlar “Beklenen depremin fay hattı tetiklendi mi? Depremlerin devamı gelir mi?” gibi sorulara yöneliyor. Düzce’deki depremin Kocaeli ve İstanbul’da da hissedilmesi, bu soruları akıllara getirdi. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremin ardından attığı tweette, İstanbul’daki olası depremle ilgili bir açıklama yapmadı ancak bölgedeki durumla ilgili değerlendirme yaptı. Görür, “Düzce’de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF’a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir” ifadelerini kullandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Görür, bölgede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF'a bağlanan hatta henüz kırılma olmadığını bu nedenle de bu kesimin riskli bölge olduğunu kaydetti.

Görür, mesajlarında şunları belirtti: “Sarıdere-Gölyaka/Düzce'de 6,0 deprem oldu. 1999 depremleri KAF'ın bu kesimini Bolu Tüneline kadar kırmıştı. Biz bu hattın Bolu kesiminin de kırılmasını beklediğimize dair bir tweet atmıştık. Bugünkü deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere arasında kırılmamış KD-GB uzanımlı kısımda oldu. Arkadaşlar, Düzce'de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF'a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir. Sevgiyle.”


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız