Keleş’in tekrar sahneye çıkabilmesi şaşkınlık yarattı

23 Kasım’da yaşanan depremin ardından Düzce'deki kat artışının bir numaralı sorumlusu Eski Başkan Mehmet Keleş yeniden sahneye çıktı.

Keleş’in tekrar sahneye çıkabilmesi şaşkınlık yarattı
29.11.2022 - 17:58
Haber Merkezi

Başkanlığı döneminde Düzce’de 2 olan kat sınırlamasını önce 3’e, sonra da 4’e çıkartan Eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş, açıklamaları ile şaşırttı.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde yüksek katlı binalardan ağzı feci şekilde yanan, 800’den fazla hemşehrisi ölen, 1000’lerce yaralı veren, 10.000’lerce konutu yıkılan, büyük maddi ve manevi acılar çeken Düzce, Keleş’in başkanlığı döneminde yüksek kat macerasına tekrar atıldı.

KELEŞ BAŞKANLIKTA KALSAYDI GÖKDELEN BİLE YAPACAKTI

Kat sınırlamasını önce 3’e çıkartan Keleş başkanlığındaki Belediye Meclisi’nde, 2014 yılında bir kez daha kat artışı gündeme geldi. “12 kata kadar müsaade edeceğiz” diye açıklama yapan Keleş’in bu sözlerini Düzce Postası “Başkan depreme meydan okudu” diyerek manşete taşıdı. Keleş, kentte 3,5 olan kat sınırı uygulamasını genişleterek, 12 kata kadar çıkabileceklerini ifade ederek, “Bir kentte 2 kat da olur, 3 kat da olur, 4 kat da olur, 5 kat da, hatta ve hatta açmak istediğimiz gökdelenler de olur. Düzce’de de olacak inşallah. Yaptığımız bütün toplantılarda bunun çalışmalarını yaptık.

Düzce’nin belirli noktalarında 2 kata müsaade edeceğiz. Oralarda villa semtleri oluşacak. Belli yerlerde 3 kata, bazı kısımlarında 4 kata, hatta bazı kısımlarda 5 kata müsaade edeceğiz. Kalıcı Konutlar ile Konuralp arasındaki zemini sağlam bölgelerde, belki 8, 9, 10, 12 kata kadar müsaade edeceğiz. Henüz kesin bir karar yok” açıklamasında bulunmuştu.

VE MECLİS OY BİRLİĞİ İLE KAT ARTIŞINA İMZA ATTI

Keleş’in 2 Haziran 2014’te yaptığı bu açıklamanın ardından 6 Haziran 2014’te toplanan belediye meclisi de “4 kata evet” dedi. Meclisin oy birliğiyle verdiği karar doğrultusunda D-100 Karayolu (Ankara- İstanbul Karayolu), D- 655 Karayolu (Düzce Merkez- Akçakoca Karayolu), Düzce Merkez- Afetzede Yerleşim Alanı Bağlantısı, Düzce Merkez- Tem Bağlantısı, Kent Merkezi ve yakın çevresinde 20.00 metre ve üstünde enkesiti olan imar yollarına cepheli, konut ve ticaret alanı tahsisli parsellerde, D- 100 Karayolu, Düzce Merkez- Tem Bağlantısı, Asar Deresi ve Kuyumcuzade Bulvarı ile sınırlanan bölgede 4 kat uygulamasına izin verildi.

SON DEPREM ÜZERİNE KELEŞ’İN TEKRAR SAHNEYE ÇIKABİLMESİ ŞAŞKINLIK YARATTI

23 Kasım depremi sonrası yeniden sahneye çıkan Mehmet Keleş, icraatlarının tam tersine açıklamalarda bulunarak, bazı bölgelerde 2, bazı bölgelerde 3, bazı bölgelerde ise 4 olmak üzere merkezde kat sınırlamasını getirdiğini savundu. Ardından ise adeta itiraf edercesine, Konuralp ve kalıcı konutlar arasındaki bölgede ise kat yüksekliğini serbest bıraktıklarını anlatan Keleş, bunun akabinde o bölgede 8-10 hatta 20 katlı binalar yükseldiğini de belirtti.

NEYSE Kİ BAŞKAN ÖZLÜ KAT SINIRLAMASINI TEKRAR GETİRDİ

Düzce ve özellikle Konuralp çevresinde yüksek katlı yapılaşmayı durdurmak için gerekli imar planı değişikliği ise 2019 yılında yapıldı. Mart ayında göreve gelen Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ilk icraatı kat sınırlamasını getirmek oldu. Göreve geldiği ilk günden itibaren çalışmalara başlayan Özlü, “kontrolsüz yapılaşma ve dikey mimari” konusunda hassas davranarak, öncelikle Konuralp bölgesinde, tarihi dokuya da yakışır şekilde yüksek katlara izin verilmeyeceğini söylemişti. Konu hakkında ilk somut adım Haziran ayı ilk meclis toplantısında atıldı. Kararla birlikte Konuralp'te yapıların artık zemin üzeri 4 kattan fazla inşa edilmesinin önüne geçildi.

ÖZLÜ, “YÜKSEK KATA ASLA MÜSAADE YOK” DEDİ

Bu karar sonrası açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, insanların deprem korkusunun halen devam ettiğini ve bu nedenle şehirleşmenin sıkı bir kontrol altında olması gerektiğini ifade etti. Düzce’nin birinci deprem kuşağında bulunduğunu kaydeden Özlü, “Deprem değil, ihmal ve riskli yapılar öldürür. Bu konuda tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Konuralp de yine tarihi bir geçmişe sahip, ilk yerleşim alanlarından biri. Nereye kazma vursanız bir tarih çıkıyor. Orada da yapılaşma denetiminde bazı boşluklar olduğunu gördük. Hem kat sınırlaması getirdik, hem de imar planı uygulamalarını sıkı şekilde takip edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız