Milletimiz müsterih olsun

Düzce Valisi Cevdet Atay, “Sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerimizle birlikte, tüm devlet kurumlarımız alanda ve vatandaşımızın yanında” dedi.

Milletimiz müsterih olsun
29.11.2022 - 18:18
Haber Merkezi

DÜZCE Valisi Cevdet Atay,  23 Kasım günü, saat 04:08’de Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem sonrası yapılan çalışmalar ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Yerin 6.81 km derininde meydana gelen bu depremin ardından hızlı bir şekilde koordinasyon merkezindeki çalışmalara başladıklarını ifade eden Atay, “Devletimiz, depremin ilk anından itibaren milletimizin yanında olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan telefonla şahsımı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmiş mevcut durum hakkında bilgi almıştır.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu, Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer depremin hemen ardından ilimize gelerek hemşehrilerimizin yanında olmuştur” dedi.

Depremde yaralanan 39 yaralının 37’sinin taburcu olduğunu, bu sabah itibariyle 2 yaralının tedavisinin devam ettiğini aktaran Vali Cevdet Atay, afetzede vatandaşların barınma ihtiyacına yönelik yapılan çalışmaları ise şöyle sıraladı:

“Düzce Merkez Kültür Mahallesinde 135 odalı, 530 yatak kapasiteli bir yurt tahsis edildiğini Tamamen boş olan, herhangi bir tefrişatı olmayan yurt için 220 adet yatak/baza, yastık/çarşaf seti, sandalye ve masalar temin edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. Çadır alanlarımızda şuan itibariyle 10.126 kişi barınmaktadır. Merkez ve İlçelerde Spor salonu, yurt ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı 1.028’dir.

AFAD tarafından bölgeye 280 adet yaşam konteyneri sevk edilmiştir. 100 adet yaşam konteyneri ulaşmış olup 54 adet konteyner kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca Çilimli ilçesinde 50 adet konteyner kapasiteli, Gölyaka ilçesinde 30 konteyner kapasiteli geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri başlatılmıştır.

17 ikram aracı, 9 mobil mutfakla vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Şuana kadar olan ikramlarımız sıcak yemek 114.926, çorba 25.100, ikramlık 31.933, sıcak soğuk içecek 42.495, Su 8.076 litre olmuştur. Ayrıca gıda ve giysi yardımlarımız da devam etmektedir. 28 Kasım tarihi itibari ile sahada aktif olarak toplam 5.072 personel ve 1.057 araç görev yapmaktadır” dedi.

427 binanın ağır hasarlı ve yıkılacak durumda olduğunu belirten Vali Atay, alandaki tarama çalışmalarının devam ettiğini aktardı. 28 Kasım 2022 tarihi itibari toplam 128 evden eşya tahliye edildiğini ve tahliye işlemlerinin devam ettiğini vurgulayan Atay, “Belirlemelere göre acil yıktırılacak 27 binamızdan 6’sı yıkılmıştır. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Şuana kadar çatı hasarlarıyla ilgili gelen ihbarlarımıza hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Merkez ilçemizden 108, Cumayeri’nden 17, Gölyaka’dan 23, Çilimli’den 25, Gümüşova’dan 49 ihbar aldık. Merkez ilçede son 5 çatının tamirine başlanmış olup, diğer bütün ilçelerimizde çatıların tamiri tamamlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Atay açıklamasında şunları kaydetti:

“Düzce il merkez ve ilçelerinden, 28 Kasım 2022 saat 19.00 itibari ile toplam 9.119 adet zarar tespit başvurusu alınmıştır. Bu başvurulardan 8.654’ünün (7.943 konut, 682 iş yeri ve 29 araç) zarar tespit çalışmaları tamamlanmıştır.

Afet Psikososyal Grubu tarafından bölgede 9.294 kişiye psikososyal destek hizmeti sunulmuştur. Düzce ilimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 113 personel ile sahada psikososyal destek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Mobil sosyal hizmet aracı 26 Kasım itibari ile Ağa Mahallesinde hizmet vermeye başlamıştır. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 3 hayvan çadırı kurulmuş, 1 hayvan çadırı da Merkez Ağa Mahallesinde kurulacaktır.

Milletimiz müsterih olsun. Sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerimizle birlikte, tüm devlet kurumlarımız alanda ve vatandaşımızın yanında. En büyük tesellimiz can kaybımızın olmamasıdır. Düzceli hemşehrilerimize geçmiş olsun.”

 


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız