Akçakoca Devlet Hastanesi'nde “ağır hasar” şüphesi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Düzce Temsilciliği, 23 Kasım'da Düzce'de gerçekleşen depremin ardından açıklama yaparak Akçakoca Devlet Hastanesi'nin “ağır hasarlı” olduğu iddiasını dile getirdi. SES, yetkililerden hasar tespiti ve iptal edildiği söylenen yeni bina projesiyle ilgili açıklama talep etti.

Akçakoca Devlet Hastanesi'nde “ağır hasar” şüphesi
1.12.2022 - 13:01
Haber Merkezi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Düzce Temsilciliği, 23 Kasım'da Düzce'de gerçekleşen depremin ardından açıklama yaptı.

SES Düzce Temsilcisi Cemal Yılmaz, yaklaşık bir yıl önce Akçakoca Devlet Hastanesi'nin "ağır hasarlı" olduğuna dair bilgiler olduğunu söyleyerek yetkililerden konuyla ilgili açıklama talep etti.

Yılmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği üzere 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 da ilimizde iki büyük deprem sonrası gecen yıl 5,7 ve 23 Kasım 2022 Çarşamba Sabahı 04.08’ de de 5,9 olarak açıklanan ancak 7 ve üzeri şiddette hissedilen deprem yaşanmıştır. Tüm bilim dünyasının kabul ettiği gerçek; deprem değil uygunsuz binalar ölüme neden olmaktadır.

Yaklaşık 1 yıl önce kamuoyunda, Akçakoca Devlet Hastanemizin ‘ağır hasarlı’ olduğu, yeni hastane binasının projesinin onaylanıp aynı yere yeniden yapılması için ödeneğinin ayrıldığı, ancak yerel siyasilerimiz tarafından başka bir yere yaptırılmak istenmesinden dolayı projenin iptal edildiğine dair bilgiler gelmekteydi.

“KAZAN DAİRESİNDEKİ KOLONLARIN ÇÜRÜMÜŞ OLDUĞUNU ÖĞRENDİK”

Sendikamız, 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan deprem felaketinin hemen ardından CİMER üzerinden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve İl AFAD Müdürlüğü’ne hasar raporunu sorup, hasar durum raporunun bir örneğinin sendikamıza verilmesini talep ettik. Ancak her üç kurumumuz da hasar raporunu tarafımıza iletmemiş, sadece İl Sağlık Müdürlüğü proje aşamasında projeyi yapan firmanın çekildiğinden, proje sürecinin uzadığını bildirmiştir. Son yaşadığımız deprem sonrası çalışanlar tarafından yapılan kontroller sonrası çok önceden kalorifer-kazan dairesindeki kolonların beton ve demirlerinin yük taşımayacak durumda ve çürümüş olduğunu öğrendik.

“KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPILMASINI BEKLİYORUZ”

Amacımız felaket tellallığı yapmak değildir. Kamuoyunun ve çalışanlarımızın kafasındaki soru işaretlerinin silinebilmesi için Akçakoca Devlet Hastanesinin son durumu ve yeni hastanenin akıbetiyle ilgili Sayın Valimizin ve Sağlık İl Müdürlüğümüzün kamuoyuna bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Akçakoca Devlet Hastanesi Yönetimine Hastanenin acilen tahliye edilmesi yönünde yazılı başvurumuzu yaptık. Beklentimiz Akçakoca Devlet Hastanesinin çok acil tahliye edilmesi, çalışanların ve hastaların can güvenliğinin ve yaşam hakkının sağlanmasıdır. Bu arada geçmişte onaylanan projeyi engelleyenlerin de soruşturulup yargılanmasını talep ediyoruz.

23 Kasım Günü AFAD’a 112 aracılığıyla yaptığımız başvurunun dikkate alınmasını, hastanemizin hasarlı olması durumunda, zaman kaybetmeden Hastanemizin biran önce tahliye edilerek acil yıkım kararı alınmasını bekliyoruz.

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNİN TAŞINMASI YERİNDE BİR KARARDI”

Geçen yıl yaşanan 5.7 şiddetli deprem sonrası, Düzce Merkezde bulunan 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezinin taşınması için başvuru yapmıştık. Başvurumuzdan sonra 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezinin taşınması yerinde bir karar olmuştu. Geçtiğimiz yıl yapılan başvurumuzun ardından taşınma işlemi ne kadar yerinde bir karar ise aynı kararı Akçakoca Devlet Hastanesi için de alınmasını bekliyoruz.

Daha önceki yaşanan depremlere göre ilimizde can kaybının yaşanmaması, yıkılan binaların olmaması bizleri mutlu etmiştir. Ancak ilimizde kamuya ait okullarda, adliye binasında, entegre hastanelerimizde, iş yerlerimizde hasar ortaya çıkmıştır.

Bazı okullar ağır hasarlı olduğundan yıkılacaktır. Ağır hasar alan kamu binalarının yapımında, denetmelemesinde görev yapan kişi / kurumlar görevlerini yeterince yerine getiremedikleri görülmektedir.  Yine bina için yer seçimlerinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

“KUSURLU OLANLARIN YARGILANMASINI BEKLİYORUZ”

1999 Depremleri sonrası yapılan yasal düzenlemelere göre kusurlu olanların yargılanması ile ilgili hükümlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Biz kamu emekçileri okullarımızda, hastanelerimizde, bürolarımızda kısaca iş yerlerimizde ve milyarlarca lira harcayarak, borçlanarak aldığımız evlerde hayatımızı kaybetmek istemiyoruz. Sebep olanların adil bir şekilde yargılanıp kamu zararı veya bireysel zararları karşılamasını bekliyoruz.

Akçakoca Devlet Hastanesi, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kaynaşlı, Gümüşova ve Gölyaka İlçe Entegre Hastanesi, 7 Nolu Aile Sağlığı Merkezi, Göçmen Sağlığı Merkezi ve 112 Başhekimliği olarak kullanılan binalarımızın hasar tespit çalışmalarının profesyonel bir ekiple, gerekli teçhizatla, titiz bir şekilde incelenmesini istiyoruz.

Ülkemizdeki tüm sağlık emekçileri gibi COVİD-19 pandemisinde ailesinden uzak kalan, canla başla çalışan Düzce İlindeki sağlık çalışanları yaşamış oldukları Depremden sonra psikolojik olarak ağır yara almış durumdadırlar. Arkadaşlarımızın acil psikolojik desteğe ihtiyaçları vardır. Kısa süreliğine, kademeli bir şekilde, yerlerine ikame personel görevlendirilerek bulundukları ortamdan uzaklaşmaya ihtiyaçları vardır. 

Yine sahada görülen acil ihtiyaçlardan biri de kreş talebimizin ivedilikle karşılanmasıdır. Çalışanlar, çocuklarını güvenle bırakacağı yer olmadığından tüm riskleri göz önüne alıp çocuklarını iş yerlerine götürmektedir. Başta sağlık emekçileri olmak üzere tüm kamu emekçilerinin Kamu tarafından hizmet sunan, güvenli binalarda açılacak, KREŞ ihtiyacı en önemli sorunların başında gelmektedir.

Yapmış olduğumuz iş yeri ziyaretlerinde, çalışanlar bizleri ve iş yerlerindeki yönetimi yanlarında göremeyip yeterince destek alamadıklarını belirtmektedirler. Tüm çalışanlarımızın bu haklı eleştirilerine katılıyor tüm sağlım emekçilerinden aflarına sığınıyoruz. Elimizden geldiğince yanınızda olmaya gayret göstereceğiz.

Saydığımız tüm ihtiyaç ve sorunlarımız için İl Sağlık Müdürlüğüne, Düzce Üniversitesi Rektörlüğüne ve Sağlık Bakanımıza buradan bir kez daha sesleniyoruz; Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçilerinin ihtiyaçlarına kulak veriniz, talepleri için acil önlemeler alınız. En önemlisi hasarlı binaları bir an önce tahliye edip can güvenliğini sağlamak için konteyner temin ediniz. Bizler insan haklarına, anayasamıza göre en tabi hakkımız olan yaşam hakkımızı, diğer insani taleplerimizi dile getiriyor, bu uğurda mücadelemizi sürdürüyoruz.”


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız