“Okul bazlı psikolojik destek vereceğiz”

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, 5 Aralık Pazartesi günü okulların açılacağını söyledi. Eğitim-öğretime verilen 10 günlük aranın uzatılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Kırbaç, “Pazartesi günü öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi okulda görmekten memnun olacağız” dedi.

“Okul bazlı psikolojik destek vereceğiz”
2.12.2022 - 17:35
Güncelleme 2.12.2022 - 17:44
Haber Merkezi
2

Düzce’de 23 Kasım’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından eğitim-öğretime önce 2 gün, ardından da 1 hafta daha ara verildi. Verilen aranın ardından tüm özel ve devlet okullarında hasar tespit çalışmaları yapılırken, Arsal Anadolu Lisesi, Turgut Özal Anadolu Lisesi, Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu ve Cumayeri Ortaokulu B bloğuna tedbir amacıyla öğrencilerin alınmayacağı belirtildi. 5 Aralık’ta okulların eğitim-öğretime açılacağını ifade eden Düzce Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Arsal Anadolu Lisesi öğrencilerinin 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nde, Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencilerinde Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu öğrencilerinin Hikmet Akın Ortaokulu’nda ve Cumayeri Ortaokulu B bloğunda eğitim gören öğrencilerin de aynı okulun A bloğunda eğitim-öğretim göreceklerini söyledi.

“OKULLARIMIZ DETAYLI İNCELENEREK KARAR VERİLECEK”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ileri inceleme yapılmak üzere bu okullara öğrencilerin alınmaması yönünde karar aldığını ifade eden Tamer Kırbaç, “Bizim ağır hasar veya orta hasarlı okul binamız yok. Ama tedbir amaçlı 4 tane okulumuzla ilgili bir planlama yaptık. Bakanımızın, Milli Eğitim Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz bu okullarımızı detaylı incelesin, ona göre karar verelim diye bir talimatı oldu. Bu okullarımızda yapılacak inceleme tamamlanıncaya kadar öğrencilerimizi bir başka okulumuzda misafir edeceğiz. İncelemeden çıkacak sonuca göre okul binalarıyla ilgili karara varılacak” şeklinde konuştu.

“EMİN OLARAK, GÜVENLE İÇİNDE OLACAĞIZ”

Okul binalarının gayet iyi durumda olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, “Deprem olduğu günden beri bu konuda uzman olan kurum ve kişilerin tespitleri, yönlendirmeleri, bilgileri ve bulgularına göre hareket ediyoruz. 1999’da yaşanan 2 büyük depremin ardından 23 Kasım'da yaşanan deprem mutlaka bir tedirginlik veriyor. Ama bir taraftan hayat devam ediyor. Zaten salgın sürecinde epey eğitim öğretim sürecinden uzak kaldık, bir sekteye uğradı. Şundan eminiz biz. Okul binalarımız gerçekten çok iyi durumda. İncelemeyi yapan Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün genel müdürü, daire başkanları, mühendisler, yani yetkili ağızlar bize okul binalarımızın gayet iyi olduğunu söylüyorlar. Okullarımızın güvenli olduğunu düşünüyoruz. Biz emin olarak, güvenle içinde olacağız. Pazartesi günü öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi de okulda görmekten mutlu olacağız” dedi.

“OKUL BAZLI PSİKOLOJİK DESTEK VERECEĞİZ”

Öğrencilerin deprem korkusunu yenmeleri için bir takım planlamalar yaptıklarını da anlatan Kırbaç, “Okul bazlı psikolojik destek hizmetleri ile ilgili planlama yaptık. Elimizdeki 162 rehber öğretmenimiz, Rehberlik Araştırma Merkezimizin organizesiyle okul bazlı psikolojik danışma hizmetleri sürecimizi planladık. Mahallelerdeki çadır alanlarında şu an bu çalışmalar devam ediyor. Pazartesi günü okula döndüğümüzde de inşallah en güzel şekilde bu görevi yerine getireceğiz. Rehber öğretmenlerimiz hem birbirleriyle, hem de öğrencilerimizle okula dönüş sürecini en güzel şekilde gerçekleştirmek üzere görüşüyorlar” ifadelerini kullandı.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • .....
  .....
  3.12.2022 18:09

  Bu dönemin sonuna kadar Düzce'de uzaktan egitimle eğitim devam edebilir. Bir artçı anında öğretmenler dahi telaşlanabilecekken öğrencilerin yaşayabileceği telaşı ve kargaşayı hesaplamak mümkün mü?

 • Deprem
  Deprem
  3.12.2022 08:31

  Devamli deprem oluyor hala cadirda kalan insanlar var bence 1 hafta daha uzatilmali cogu insan evlerinde degil

E-Gazete

 • 28.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız