“Yaşamdaki tüm engeller kaldırılsın!”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Düzce Temsilcilik Başkanı Cemal Yılmaz, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından sayıları her geçen gün artan engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek için ilan edilen 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

“Yaşamdaki tüm engeller kaldırılsın!”
3.12.2022 - 14:48
Haber Merkezi

Türkiye nüfusunun yüzde 12,29’unun engelli olduğunu hatırlatan Yılmaz, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere birçok alanda engellilere uygun düzenlemeler yapılmadığını kaydetti. Kamu ve özel kuruluşların, fiziki koşullarının engelli çalışanlar da gözetilerek yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, açıklamasında şunları kaydetti:

“Birçok özel günde olduğu gibi 3 Aralık’ta da konuya dikkat çekmek, engellilerin yaşam kalitesinin artırılması için açıklamalar, etkinlikler yapılarak ‘yılda bir gün’ hatırlanmaktadırlar. Her geçen gün sayıları artan engellilerin sorunlarının da arttığı bir gerçektir. Engellilerin sağlık, eğitim, istihdam, bakım, rehabilitasyon, ulaşılabilirlik ve birçok sosyo-kültürel ve ekonomik sorunlarına çözüm bulunması devletin asli görevleri arasındadır.

Ancak ülkemizde engelli bireyin yaşam kalitesinin artması için bu sorunlarının çözümlenmesi yerine, yalnızca özel günlerde hatırlanmaktan öteye gidilememiştir. Bugün siyasiler 3 Aralık için birçok şey yaptığını propaganda yapacaktır. Ancak bir önceki yıldan farklı olmadığını engellilerin ve ailelerinin yaşamlarında görmek mümkündür. Türkiye nüfusunun yüzde 12,29’u engellilerden oluşmaktadır. Bu sayı, engelli bireylerin ailelerini de katarak düşündüğümüzde, bu durumda etkilenenler yüzde 20’lere vardığı görülmektedir.

Bugün engellilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile hizmet verilmektedir. Engellilerle karar alma süreçlerinde, engelliler ve aileleri, sendikalar, engelli dernekleri ve federasyonların görüşleri alınmadan bir gecede yasal düzenleme yapılmıştır. Sendikamız, engellilerin sorunlarının çözümüne ilişkin görüş ve önerilerini birçok platformlarda defalarca iletmiştir.

Engellilere yönelik politikalar, engellilere ve engellilerin bakımından sorumlu kişilere ödenen ve adeta sadaka kültürüne dönüştürülen sosyal yardımlar alanına daraltılmıştır. Engelli bireyi yok saymak, toplumun dışına iterek, acıma duygusu ile bakmanın hiç kimseye bir yararı olmadığı için gerçek politikalara ihtiyaç vardır.

Engellilerin toplumsal yaşama ve iş hayatına katılması, hem sosyalleşmesini sağlamakta, hem de ülke ekonomisine katkı sunacağı bilinmelidir. Engelli insanların toplumla bütünleşmesini sağlayacak politikaların, düzenlemesi gerekmektedir. Engellilerin aileleriyle birlikte ele alındığı eşit haklar ve fırsatların olduğu düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Özellikle yerel yönetimlerin üst geçitler ve alt geçitler ile engellilerin yaşamlarını zorlaştıran uygulamalara son verilmesi gerekmektedir. Bugün başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere birçok alanda engellilere uygun düzenlemeler yapılmamıştır. Tekerlekli sandalyede oturup koşmayı denemek, gözlerimizi bağlayıp annemizi görmek, konuşamayıp şarkı söylemek, duymadan kuşların sesini duymak ne kadar zor ise engelliler için yaşam o kadar zordur.”

“GERÇEK DÜZENLEMELER YAPILSIN”

Cemal Yılmaz, sağlık ve sosyal hizmet alanında örgütlü olan sendika olarak taleplerini ise şöyle sıraladı:

“-Anayasa’da yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde yer alan engelli haklarının hayata geçirilmeli ve uygulanması için denetimler yapılmalıdır

-Engellilere yönelik sosyal hizmet ve sosyal yardımlar için eylem planları oluşturulmalıdır.

-Engelli istihdamında kota-ceza destekli istihdam ve korumalı istihdam yöntemleri uygulanmalıdır.

-Engelli kotasını doldurmadığı için işverenden kesilen para cezalarının toplandığı Fon engellilerin istihdamı, eğitimi ve sosyal refahları için kullanılmalıdır.

-Kamu ve özel kuruluşların, fiziki koşulları engelli çalışanlar da gözetilerek yeniden düzenlenmelidir.

-Kamu ve özel kuruluşlarda hizmet veren çalışanlara, engelliler ile iletişimlerini kolaylaştırıcı eğitim programları uygulanmalıdır.

-Yerel yönetimlerin, engellilere uygun çevre düzenlemesi yapması sağlanmalı ve denetlenmelidir.

-Engellilerin istihdamına yönelik, genel istihdamdan %4 kotanın uygulanması gerekmektedir.  Engelliler için ayrılmış ve boş duran 30 bin kadronun herhangi bir sınava tabi tutulmadan, engellilerin yeteneklerine ve koşullarına uygun şekilde bir an önce yerleştirmeler yapılmalıdır.

Tüm engelliler ayrı ayrı değerlendirilip verilecek hizmetler ona planlanmalıdır.

-Yaşamın her alanında engelli bireylere yönelik ayrımcı uygulamaların ortadan kaldırılması için ‘mış gibi yaparak’ değil, gerçek düzenlemelerin yapılması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere gerekli bütçe ayrılmalı, düzenlemelerin yapılması denetlenmelidir.

-Halen ilimizde olduğu gibi yaşanan afetlerde, öncelikle engelliler, yatağa bağımlı yaşlılar gözetilmeli, başta barınma olmak üzere ihtiyaçları giderilmelidir.

Tüm Engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü en içten duygularla kutlarız. Tüm engelliler için engellerin kaldırıldığı bir ülkede yaşamak dileği ile.”


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız