“Yeni binalarda yapısal hasar tespit edilmedi”

Gölyaka ve Düzce il merkezinde çok sayıdaki binada incelemede, “Özellikle 1999 yılındaki Kocaeli ve Düzce’de gerçekleşen depremleri yaşamış, 30 yılı aşkın süre öncesinde tasarlanmış ve inşa edilmiş bu eski binalarda bölme duvarı hasarının kaygı verici boyutta olduğu söylenebilir” denildi.

“Yeni binalarda yapısal hasar tespit edilmedi”
10.12.2022 - 14:36
Haber Merkezi

Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri 23 Kasım 2022 günü Gölyaka- Düzce’de meydana gelen 5,9 şiddetindeki deprem sonrasında bina hasarları üzerine bölgede incelemede bulundu. Deprem yer hareketi özellikleri ve bina hasar incelemeleri üzerine hazırlanan rapor kamuoyuna sunuldu.

Dr. Öğr. Üyesi Özden Saygılı, Dr. Öğr. Üyesi Eren Vuran, Dr. Öğr. Üyesi Almila Uzel ve Araş. Gör. Şükrü Efe Olgun tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi: “23 Kasım 2022 tarihinde yerel saat ile 04:08'de Gölyaka (Düzce) il merkezinin 0,82 km Güneydoğusunda, Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde MW =5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Bu depremin derinliği 6,81 km olarak Deprem Araştırma Dairesi tarafından belirlenmiştir. Depremin maksimum şiddeti MSMI şiddet cetveline göre VIII olarak saptanmıştır.

Gölyaka-Düzce Depremi gerçekleştikten iki gün sonra, 25.11.2022 tarihinde, bina hasarlarını incelemek üzere bölgeye gidilmiştir. Gölyaka ve Düzce il merkezinde çok sayıdaki binada incelemede bulunulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen bilgiler aşağıdaki gibi özetlenebilir;

“YENİ BİNALARDA YAPISAL HASAR TESPİT EDİLMEDİ”

-Ağır hasarlı binaların çok büyük bölümü bir veya iki katlı binalardır. Bu binaların büyük çoğunluğu ise civar köylerde inşa edilmiş, taşıyıcı sistemi yığma tuğla, briket, taş veya kerpiç ile teşkil edilmiş binalardır.

-Az sayıdaki ağır hasarlı üç, dört, beş veya altı katlı binaların taşıyıcı sistemi betonarme çerçevelerden oluşmaktadır. Bu binalarda kolon-kiriş birleşim bölgelerinde çatlaklar gözlenmiştir. Özellikle 1999 yılındaki Kocaeli ve Düzce’de gerçekleşen depremleri yaşamış, 30 yılı aşkın süre öncesinde tasarlanmış ve inşa edilmiş bu eski binalarda bölme duvarı hasarının kaygı verici boyutta olduğu söylenebilir. Hem bölme duvarlarındaki yoğun hasar hem de taşıyıcı sistem hasarları neticesinde yapı güvenliği ortadan kalkmıştır.

-Hem Gölyaka hem de Düzce il merkezinde incelenen yeni binalarda yapısal hasar tespit edilmemiştir.

“4 METREDEN FAZLA KAYMA BİRİKİMİNE SAHİP OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR”

1999 İzmit depreminin modellemesi, bu depremin, kuzey kolun batı devamı olan Yalova segmenti ve Marmara Denizi'ndeki diğer segmentler üzerindeki deprem tehlikesini artırdığını göstermektedir. Yaklaşık 3 ay sonra 12 Kasım 1999'da, M 7.2 Düzce depremi olarak kırılan Düzce-Hendek fayının doğu kesiminde Düzce-Bolu segmenti üzerindeki stresi de artırmıştır. 17 Ağustos 1999 İzmit depremi çalışması, GPS kayma oranı, tarihi deprem kayıtları ve Coulomb modellemesi, Marmara Denizi'nde önemli bir deprem tehlikesi olduğunu göstermektedir. Marmara Denizi'nde Hersek deltası ile Gaziköy arasında ve 1912 ve 1999 İzmit depremleri arasında sismik bir boşluk olduğunu ortaya koymaktadır. GPS ölçümlerine göre, özellikle Marmara şeridinin orta Marmara kesimi, Mayıs 1766 depreminden bu yana 4 metreden fazla kayma birikimine sahip olduğu düşünülmektedir. 17 Ağustos 1999 depreminin neden olduğu stres artışını da eklersek, orta Marmara segmenti yakın gelecekte kırılma olasılığı en yüksek olan segmenttir. Parsons ve diğ. (2000), önümüzdeki 30 yıl için M 7.0 deprem olasılığının yaklaşık yüzde 62 olduğunu hesaplamıştır.”

 

 

Foto altı:

Foto2: Gölyaka (Düzce) Depremi merkez üssü ve AFAD tarafından belirlenen deprem parametreleri

Foto3: 23-29 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşen ve büyüklüğü üçten fazla olan artçı sarsıntıların dağılımı

Foto4: Gölyaka’da 4 katlı binanın hasar almadan önceki görüntüsü

Foto5: Gölyaka’da 4 katlı binanın dış cephesinde bölme duvar hasarı

Foto 6: Merdiven boşluğunda kiriş hasarı

Foto 7: Düzce il merkezinde 6 katlı binanın bölme duvarı hasarı

Foto 8: Düzce il merkezinde 5 katlı binanın dilatasyon hattında hasar


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız