MHP’li Yılmaz’dan çağrı

TBMM’de söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, 1999 yılından önce kalan okulların hem velileri hem de öğrencileri endişelendiğini ifade etti. Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı’na “Az hasarlı raporu verilen okul binalarının bir an önce yenilenmesini talep ediyoruz” talebini iletti.

 MHP’li Yılmaz’dan çağrı
12.12.2022 - 17:39
Haber Merkezi

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM Genel Kurul bütçe görüşmelerinde “Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı” bütçesi üzerine konuşma yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı bütçesi üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alan Yılmaz, “Doğu Karadeniz Projesi yani DOKAP, 11 ilde yapılan projeleri yerinde koordine etmek ve kalkınma projelerinin uygulandığı illerdeki yatırımların gerektirdiği araştırma, planlama ve programlamaları yaparak bölgenin sahip olduğu kaynakların doğru, verimli kullanımını sağlamak için kurulmuş bir projedir. DOKAP, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın refahını artırmayı, kaynakların doğru kullanımı ve planlamasıyla gelir düzeyini yükseltmeyi amaç edinen bir projedir.

“DÜZCE, TURİZM GELİRLERİNDEN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR”

Seçim bölgem olan Düzce, Karadeniz Bölgesi'nin batısında, en ucunda bulunan il olmasına rağmen DOKAP bölgesinin kapsadığı illerden aldığı göçler nedeniyle akraba ilişkilerinin oldukça fazla olduğu bir ilimizdir. Düzce, Allah'ın nasip ettiği eşsiz doğal güzellikleri bünyesinde barındırmasının yanında Osmanlı hinterlandının her bölgesinden gelen insanların bir arada dostça ve kardeşçe yaşadığı bir şehirdir. Bu zengin kültürel mirasın yanı sıra eski Bitinya Dönemi'nden kalma, Konuralp'ta bulunan Prusias şehrine ait tarihî kalıntıları, Akçakoca'nın masmavi denizi ve harika kumsalları, Fakıllı ve Sarıkaya Mağaraları, güneyimizde bulunan, sayıları 10'un üzerinde yaylaları, Cumayeri rafting alanı, Gölyaka Efteni Gölü ve Kuş Cenneti, Güzeldere ve Samandere Şelaleleri ve Derdin köyündeki termal tesisleriyle turizmin her türlüsünün yaşanabileceği bir şehirdir. Bu saydığımız onlarca güzelliğine ve özelliğine rağmen ilimiz Düzce, turizm gelirlerinden hak ettiği payı alamamaktadır. Özellikle yaylaların turizme kazandırılıp insanların doğa turizminden faydalanabilmesi için hazırladığımız ve Turizm Bakanlığımıza sunduğumuz Yeşil Yol Projesi turizm gelirlerimizin artmasının ilk adımı olacaktır.

“FINDIĞIN MARKALAŞMASI PROJESİNİ YAKİNEN TAKİP EDİYORUZ”

Tarımsal açıdan bakınca Karadeniz Bölgesi'nin en büyük geliri fındıktır. Düzce ise sadece ülkemizin değil, bölgenin de vazgeçilmez bir fındık üreticisidir. Yani 60 bin ton civarında fındık üretmekle ülke üretiminin yaklaşık yüzde 10'una sahip olan Düzce'de birçok da fındık fabrikası bulunmaktadır. Ülkemizde her yıl 2-2,5 milyar dolar civarında gelir getiren fındığın sadece Karadeniz Bölgesi için değil, ülkemiz ihracat geliri için de önemi ortadadır. Ancak fındığı ham madde ve ara mamul olarak ihraç etmemiz ihracat gelirimizin artmasını engellemektedir. Fındığımızın son ürün olarak ihraç edilmesi, ülkemizin ihracat gelirinin artması için hazırlayıp Ticaret Bakanlığına sunduğumuz Fındığın Markalaşması Projesi de tarafımızdan yakinen takip edilmektedir.

“İLİMİZİN HÂLÂ ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN BAZI SORUNLARI VAR”

Anlattıklarımıza bakınca aslında Düzce bu yönüyle ve konuşlandığı ova itibarıyla tarım şehri olarak da değerlendirilebilecektir. Ama Düzce'nin bir diğer özelliği de 5 adet sanayi bölgesinin olmasıdır. Merkezde bulunan birinci ve ikinci organize sanayi bölgelerinin yanında, genişleme ve gelişmeye oldukça müsait Gümüşova OSB, Akçakoca'da bulunan Demir Çelik İhtisas OSB, Çilimli'deki Karma OSB ve içerisinde barındırdığı yüzlerce fabrikayla bir sanayi şehri olma hüviyeti de taşımaktadır.

Değerli milletvekilleri, anlattığımız özelliklerinin yanında daha anlatamadığımız vasıflarıyla Düzce ilimiz ülkemizin cennet köşelerinin başında gelmektedir. Her ne kadar geçtiğimiz beş yıl içinde dile getirdiğimiz sorunların çözümünde bir hayli yol almış olsak da ilimizin hâlâ çözülmeyi bekleyen bazı sorunları da yok değildir. Bunların başında gelen hiç kuşku yok ki sürekli dile getirdiğimiz Yığılca-Düzce Yolu, Akçakoca-Karasu Yolu, Kuzey Batı Çevre Yolu ve sadece bizlerin değil, tüm Karadeniz Bölgesi'nin beklediği Karadeniz hızlı tren hattının projesinin yapılması ilimizin kalan küçük sorunlarından sadece birkaç tanesidir.

Bu anlattıklarımızın yanında sağlık alanında son yıllarda atılan adımlar ve giderilen kadro eksikliklerinin yanında özellikle Akçakoca Devlet Hastanesi’nin yer teslimi yapılmasına rağmen projesinin ve ihalesinin hâlâ yapılmamış olması Akçakocalı hemşehrilerimizi üzmüştür.

“BU OKULLARIN ÖZELLİKLE YENİLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ben, Sayın Millî Eğitim Bakanı’mıza 23 Kasım’da yaşadığımız depremden sonra bizleri ziyaret ettiği ve yalnız bırakmadığı için teşekkür etmek istiyorum. Ama Sayın Bakanımıza da şunu söylemek istiyorum. 1999 yılından önce kalan okullarımız vardı. Bu, velilerimizi, öğrencilerimizi ve bizi endişeye sevk etmektedir. Çok detaylı bir inceleme yapıldı, biz de gördük, şahit olduk. Ama özellikle ‘az hasarlı’ raporu verilen okul binalarının bir an önce yenilenmesini talep ediyoruz. Siz de takdir edersiniz ki yapı işleri çünkü mevcut depremde depreme göre değerlendiriyor binaları ve ona göre az hasar veriyor. Ama önümüzde bir daha karşılaşabileceğimiz bir depremde binaların başına ne gelebileceği konusunda bir öngörüde bulunamıyoruz. Biz diyoruz ki; birçok okulumuzu yeniledik geçmiş dönemde, sağ olun. Sadece Düzce'de değil, Türkiye'de birçok okulu yenilediniz, güçlendirme de yapıldı birçok okulumuzda. Ama biz bu okulların özellikle yenilenmesini bekliyoruz.” (Çiğdem Diger)


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız