“1999 depremlerini yaşadı ve yoruldu”

Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Hasan Yeşilyurt, eski yönetmelikle inşaa edilen okul binalarının birçok duvarında çatlaklar meydana geldiğini, kolon ve kirişlerinde kılcal çatlaklar oluştuğunu söyledi. Yeşilyurt, “Binaların durumları herkesin malumu iken adı geçen bu okul binalarının yıkılmayıp halen güçlendirme veya onarım düşünülmesi bizleri tedirgin etmektedir” dedi.

“1999 depremlerini yaşadı ve yoruldu”
14.12.2022 - 15:55
Güncelleme 14.12.2022 - 15:55
Haber Merkezi
2

TÜRK Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Hasan Yeşilyurt, ilimizdeki hasarlı okullar ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Deprem afeti nedeni ile tüm eğitim camiası ve paydaşları ile vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Yeşilyurt, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelen depremlerden dolayı Düzce’nin ağır acılar çektiğini hatırlattı. Her iki depremin de gerek büyüklükleri, gerek etkilediği alanın genişliği, gerek sebep olduğu maddi kayıplar ve gerekse sosyolojik etki açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, “Ülkemiz ve ilimiz 1. derece deprem kuşağında yer almasından dolayı her an bir depremle yüz yüze kalabilmektedir. En son 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan deprem, bu gerçeği 23 sene sonra bir kez daha bizlere göstermiştir. Yaşanan acılardan çıkarılan derslerden ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile binaların yapımına getirilen çeşitli kurallarla, olası depremlerdeki can ve mal kayıplarını azaltmaya yönelik devletimizce yapılan çalışmalar neticesinde en son yaşadığımız depremde çok şükür yıkılan bir binamız olmamıştır. Depremlerden sonra dillere adeta pelesenk olan ‘deprem öldürmez, bina öldürür’ cümlesini bir kez daha yaşayarak gördük” dedi.

“OKUL BİNALARDAKİ HASAR TESPİTLERİNİN HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPILDI”

Deprem sonrasında devletin ve sivil toplum kuruluşlarının tüm imkanları ile vatandaşların yanında olduğunu, yaraları sarmak için tüm imkanlarını seferber ettiğini kaydeden Hasan Yeşilyurt, depremden hemen sonra okul binalardaki hasar tespitlerinin hızlı bir şekilde yapıldığını, okul binalarında meydana gelen yüzeysel sorunların kısa süre içerisinde giderilerek çocukların ve öğretmenlerin eğitim öğretimlerine devam ettiklerini belirtti.

Bu kapsamda alınan doğru bir kararla ilimiz merkezinde tedbir amaçlı üç okul binasının eğitim öğretime açılmadığını ve halen başka binalarda eğitim öğretimlerini sürdürdüklerini söyleyen Yeşilyurt, “Özellikle son yüz yıl içerisinde meydana gelen yıkıcı depremlerden sonra binaların yapımına çeşitli kurallar getirilmeye çalışılmış ve bunlar afet yönetmelikleri ve teknik kurallar olarak ortaya konulmuştur. Teknoloji geliştikçe ve depremlerden dolayı meydana gelen can ve mal kayıpları arttıkça bu yönetmelikler güncellenmiştir. Bu sebepledir ki devletimiz bina yönetmeliklerinde 99 depreminden sonra radikal değişiklikler yapmıştır. Hatta 2019 yılında söz konusu yönetmelikler bir kez daha güncellenmiştir.

“1999 DEPREMLERİNİ YAŞADI VE YORULDU”

Devletimiz kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girdiği 2012 yılından bu yana yapı stoğu eski olan birçok ilde ve bölgede çalışmalar sürdürmekte; binaların yenilenmesine öncülük etmektedir. Turgut Özal Anadolu Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi ve Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu binaları 1999 öncesi Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne tabi olarak inşaa edilmiştir. Tüm bunların bilinmesine ve eski yönetmelikle inşaa edilen binaların durumları herkesin malumu iken adı geçen bu okul binalarının yıkılmayıp halen güçlendirme veya onarım düşünülmesi bizleri tedirgin etmektedir.

Depreme dayanıklı çağdaş norm ve standartlarda yapı üretmek, yapıda can ve mal güvenliğini sağlamak, ekonomik ve sosyal kayıpları azaltmak, yapıların kalitelerini artırmak, ekonomik ömürlerini uzatmak olmazsa olmaz ilkemiz olmalıdır. Hele ki son yıllarda okul binalarının yenilenmesi devletimizin yürüttüğü başarılı çalışmalardandır.

Hal böyle iken 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde yaşanan depremleri yaşayan ve yorulan; en son yaşanan depremde adı geçen okul binalarının birçok duvarında çatlaklar meydana gelmiş; kolon ve kirişlerinde kılcal çatlaklar oluşmuştur. Binalar yaşanan tüm depremlerde ayakta kalmıştır, ancak yorgundur. Bu binalarda eğitim öğretime devam etmek adeta depremle kumar oynamak demektir” ifadelerini kullandı.

“OLUMSUZ BİR DURUMDA NE HESAP VERECEKLER?”

Binlerce öğrencinin bu binalarda öğrenim gördüğünü ifade ederek, “Bırakın binlercesini, bir öğrencinin burnunun kanaması bile yüreğimizi yakar” diyen Türk Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı Hasan Yeşilyurt, “Bu kararı alanlar çocuklarını bu okullarda eğitim öğretim görmelerini isterler mi? Bugün ‘Binayı kontrol ettik. Herhangi bir sorun yok’ diyenler, yarın olası bir depremde yaşanacak olumsuz bir durumda ne hesap verecekler?

Tarih boyunca ülkemiz deprem afetlerinden büyük yıkım ve zarar görmüştür. Bu yıkımlardan gerekli dersleri çıkarmış, yasa ve yönetmeliklerin yaptırım ve uygulama koşullarına hep birlikte uymuşuzdur. Bu müessif durumu yaşamamak için sağlıklı, denetimi iyi yapılmış, yapının her aşaması nitelikli mühendislik hizmeti almış okul binalarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Buradan yetkililere sesleniyorum: Geç kalmadan bu yorgun binalardan kurtulalım. Bugüne kadar her türlü afet ve depremlerde yaşamını kaybetmiş olan yurttaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet diliyorum.  Yetkililerimize karar alırken hassas davranmalarını, bu konularda daha duyarlı olmalarını rica ediyorum. Yüce Allah’tan ülkemizi bir daha böyle acılardan muhafaza etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Haco
  Haco
  15.12.2022 15:50

  Özellikle resimde gosterilen turgut özal tadilati mumkun degildir .. yetkililerden en kisa sure icinde yıkımını ve yeniden yapilmasini özveriyle bekliyoruz

 • Elo
  Elo
  14.12.2022 23:21

  Okulların durumu acilen çözülmeli. Çocuklar 4 saat derse sadece 15 dk mola veriyor. Beyinleri sulanıyor. Verimsiz dersler işleniyor. 8 ders yarımşar saatten molasız olmaz bu şekilde. 4. Dersten sonra uyumaya başlıyoruz diyorlar. Acilen okullarımızın durumunu çözüme kavuşturalım lütfen.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız