Okul öncesi eğitimde tarihi rekor

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından son bir yılda gerçekleştirilen okul öncesi eğitim seferberliği bir yıl içinde meyvelerini vermeye başladı.

Okul öncesi eğitimde tarihi rekor
15.12.2022 - 11:20
Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında 2 bin 176 bağımsız anaokulu ve 16 bin 45 anasınıfı açıldı ve bir yılda 5 bin 385 anaokulu kapasitesi oluşturdu. Böylece mevcut 2 bin 782 anaokulu kapasitesi bir yılda iki katına yükseltilerek öğrencilerin hizmetine sunuldu. Okulöncesi eğitimde bu büyük kapasite artışı 3-5 yaş aralığında okullaşma oranında çok önemli artış sağladı.

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayelerinde Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından titizlikle yürütülmekte olan çalışmalar sayesinde, ilimizde 2022-2023 eğitim öğretim yılında 13 okul öncesi eğitim kurumu hizmete açıldı ve anaokulu sayısı 58’e yükseldi. 2016 yılında 5 bin 555 olan okul öncesi öğrenci sayısı ise 2022 yılında 10 bin 68 oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul öncesi eğitim seferberliği kapsamında, ilimiz genelinde okula kayıtlı olmayan, öncelikle bir sonraki eğitim öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak olan ve öğrenci alınacak çevrede ikamet eden çocuklar; okul müdürleri tarafından tek tek değerlendirildi, aile ziyaretleri gerçekleştirildi ve alan taraması çalışmaları yapıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Okul öncesi eğitime devam etmiş bireylerin yaşamlarında daha uzun süre eğitim ve istihdamda kaldıkları ve suça karışma oranlarının daha düşük olduğu çoğu araştırma tarafından ifade edilen bulgular bulunuyor. Bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul öncesi eğitime erişimde 2022 yılı için belirlenen hedeflere şimdiden ulaşılmış ve hatta aşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

2022 yılı yatırım programında yer alan 3 tanesi özel eğitim anaokulu olmak üzere, ilimiz genelinde toplam 18 anaokulunun yapım çalışmaları da tamamlandığında, hedef okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranını 5 yaşta yüzde 100'e, 4 yaşta yüzde 70’e, 3 yaşta yüzde 50’ye çıkarmak olacak” ifadelerine yer verildi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız