Ödeme süresi 31 Aralık’a uzatıldı

Ödeme süresi 31 Aralık’a uzatıldı
15.12.2022 - 16:21
Haber Merkezi

Düzce Valiliği, 6292 sayılı kanun kapsamında hak sahipliği belirlenmiş 2/B alanındaki tüm taşınmazların kullanıcıları ile hazineye ait tarım arazilerini kullanan ve hak sahipliği şartlarını taşıyanlardan; süresi içinde başvuru yapmayanların başvuru süresinin, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin ödeme süresinin, taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.

Açıklamada, (a) bendi kapsamında kalan taşınmazların satış bedelinin; bu taşınmazlar için ilgili kanunlarda belirtilen başvuru sürelerinin son gününü izleyen üç aylık sürenin bittiği günden, ödeme yapmak amacıyla başvurulan güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları toplamında artırılarak hesaplanacağı kaydedildi. (b) bendi kapsamında kalanlar için satış bedelinin; kendilerine yapılan tebligatta belirtilen ödeme süresinin son gününü izleyen günden, ödeme yapmak amacıyla başvurulan güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği TÜFE aylık değişim oranları toplamında artırılarak hesaplanacağı da ifade edildi. Yapılacak hesaplamalarda ay kesirlerinin dikkate alınmayacağı belirtildi.

Açıklamada, “Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler ile toplam taksit süresi içerisinde borcunun tamamını ödemeyenlerin ödeme süresi, vade tarihinden ödeme tarihine kadar kanuni faiz uygulanmak suretiyle 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

Ayrıca, Hazineye ait taşınmazları üzerinde yapısı bulunan ve geçerli Yapı Kayıt Belgesi alınmış Yapı Kayıt Belgesi sahipleri ile bunların kanuni veya akdi haleflerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar satın alma başvurusunda bulunabilecekleri 7394 sayılı Kanun ile hüküm altına alınmıştır.

Hak sahiplerinin Düzce Valiliğinde bulunan Milli Emlak Müdürlüğü ile Akçakoca Kaymakamlığı Milli Emlak Müdürlüğü ve Yığılca Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliğine 31 Aralık 2022 tarihine kadar başvuruda bulunması gerektiği hususu, kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız