KESK üyeleri eylem yaptı

Düzce’de açlık sınırı altında asgari ücret ve yoksulluk sınırı altında maaş ödemesinin son bulmasını isteyen KESK Üyeleri, 'Geçinemiyoruz' sloganları atarak bordro yaktı.

KESK üyeleri eylem yaptı
16.12.2022 - 13:09
Haber Merkezi

KESK Düzce Şubeler Platformunun çağrısıyla KESK'e bağlı sendikaların üyeleri Millet bahçesi girişinde buluşarak “Halktan, emekten yana bir bütçe” talep ettiler. Eyleme katılan KESK üyeleri, ‘Vergide adalet, yoksulluk sınırı üzerinde tek kalem maaş’, “Lütuf değil, hakkımız olanı istiyoruz! Halktan, emekten yana bir bütçe’ pankartları açtılar.  

“EMEKÇİLER VE YOKSUL HALK KESİMLERİ BÜTÇEDE SÜREKLİ YOK SAYILDI”

KESK Düzce Temsilciliği adına açıklamalarda bulunan SES Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz, “Bilindiği gibi iktidarın hazırlamış olduğu bütçenin komisyon görüşmeleri tamamlanmış, yine Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri devam etmektedir. Ne zaman bütçe görüşmeleri yapılsa, bu görüşmelerin yapıldığı dönemlerde iktidarlar ve iktidar destekli akademisyenler tarafından sürekli bütçe denkliği ve istikrar vurgusu öne alınarak bir tartışma yürütülür ve bu denk bütçenin yapılacak olmasından ve istikrarın sağlanmasından hepimizin kazançlı çıkacağı; hep birlikte zenginleşeceğimizin anlaşılmasını ister.  Oysa bizler, bütçelerin politik bir tercih üzerine yapıldığını biliyoruz. Bütçenin geçmiş yıllarda olduğu gibi büyük sermaye guruplarını ve iktidarın çeperinde kümelenen çıkar gruplarının taleplerini gözeterek yapıldığını biliyoruz. Emekçiler ve yoksul halk kesimleri bütçede sürekli yok sayılmıştır” dedi.

“TEMEL İNSANİ İHTİYAÇLARIMIZI BİLE KARŞILAMAYA ZORLANIYORUZ”

“Ne vakit ekonomik kriz yaşansa iktidar ve iktidarlara bağlı güç odakları, her seferinde yaşanan ekonomik krizin sorumlusu emekçilermiş gibi; bizlerden fedakarlık istenmektedir” diyen Yılmaz, işçi sınıfının anayasal hakkı olan grevlerin yasaklandığını, emekçilerin işten atılmasını kolaylaştıracak yasal düzenlemeler yapılarak ücret artış taleplerinin baskı altına alındığını vurguladı.

Yılmaz, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Tıpkı diğer kriz dönemlerinde olduğu gibi, 2023 bütçesinde de yaşanan krizin faturası,  bizzat iktidar tarafından, bizlere, yani emekçilere, küçük esnafa, çiftçiye, öğrenciye, işsize yani özetle yoksullara kesilmiştir. Ağır ekonomik koşullar altında gelecek kaygılarımız her geçen gün artıyor. Gıdaya erişim, barınma, eğitim, sağlık gibi temel insani ihtiyaçlarımızı bile karşılamaya zorlandığımız bir süreçte adım adım genel seçimlere gidiyoruz. Siyasal iktidar seçime doğru giderken toplumu seçimi kazanmak için her yolu deneyeceğinin sinyallerini verirken, seçilmiş belediye başkanlarının hukuk yoluyla görevden alınmaları ki en son İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yargılandığı davada ceza alması toplumsal muhalefeti seçim sathında umutsuzluğa sevk etmek hedeflediğini göstermektedir.”

 

“TALEPLERİMİZİN 2023 YILI BÜTÇESİNDE KARŞILANMASINI İSTİYORUZ”

Aynı tas, aynı hamam anlayışıyla hazırlanan 2023 yılı bütçesinde, siyasi iktidarın tercihinin yine sermayeden, savaştan, ranttan, israftan yana olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: “Daha şimdiden önümüzdeki yıl bütçeden kim ne kadar pay alacağı belliyken siyasi iktidar seçim ekonomisi ile göz boyamaya çalışıyor.

Siyasi iktidar taleplerimizi ele alırken bile emekçileri ayrıştırmaya ve yoksulluğa mahkum etmeye devam ediyor. Kamuda sözleşmelilere kadro verileceği yandaş medya tarafından her gün ballandıra ballandıra anlatılırken, kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini kimin yaygınlaştırdığı hiç konuşulmuyor. Yıllarca açlık sınırı altında belirlenen asgari ücretle emekçileri açlığa mahkûm edenler aylar öncesinden asgari ücretle ilgili yüksek artış yapacaklarını ilan ederken işverenleri de uyarmış oluyorlar.

Emekçiler olarak taleplerimizin 2023 yılı bütçesinde karşılanmasını, gelirlerimizin güvence altına alınmasını, vergi dilimi soygununun son bulmasını, öğrencilerimize bir öğün ücretsiz yemek verilmesini, laik, bilimsel eğitim hizmeti verilmesini, sağlık alanındaki çalışanlar başta olmak üzere tüm Kamu Emekçilerine TÜİK yoksulluk sınırı üzerinde tek kalemde ücret ödenmesini, açlık sınırı altında asgari ücret ve yoksulluk sınırı altında maaş ödemesinin son bulmasını istiyoruz.

Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz! Halk için, emekçiler ve emeği ile geçinenler, çiftçiler, emekliler, öğrenciler, kadınlar için bütçe talebimizi haykırıyoruz. Çalışanlar üzerine yüklenen vergi yükünün adaletli olarak herkesin kazancı oranında vergi olarak düzenlenmesini talep ediyoruz. Bizden aldıklarınızı geri almak için mücadelemize devam edeceğiz!”

Basın açıklamasına katılan KESK üyeleri açıklamanın ardından yanında getirdikleri bordroları yakarak 2023 yılı bütçesini protesto ettiler.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız