“Hakkım olmayan parayı alamazdım”

Düzce Valisi Cevdet Atay, ilimizde yaşanan deprem sonrası, eskiden oturduğu ev ağır hasarlı olduğu için yapılan deprem yardımını iade ederek örnek davranış sergileyen Haydar Geçer’i ziyaret etti.

“Hakkım olmayan parayı alamazdım”
16.12.2022 - 16:07
Haber Merkezi

Çiftlik Köyü’ne giden Vali Atay’a kurum amirleri ile Köy Muhtarı Ahmet Emin Atay da eşlik etti.

23 Kasım’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarında merkeze bağlı Gürcü Çiftliği Köyü’nde oturan 68 yaşındaki Haydar Geçer’in taşındığını beyan etmediği eski evi için depremde hasar gördüğü gerekçesiyle 25 bin lira yardım parası yatırıldı. Köyde kendi yaptığı evinde yaşayan Geçer, muhtar Ahmet Emin Atay ile iletişime geçerek, parayı gönderilen hesaba geri yatırdı.

“HAKKIM OLMAYAN PARAYI ALAMAZDIM”

Haydar Geçer, yardım parasının başkasına ait olduğunu bu nedenle de hakkı olmadığı için almadığını belirterek, “Benim için normal bir hareket, insani görevdir. Her şeyde bir sıkıntı oluyor her şeyde bir ferah olur. Şükürler olsun herhangi bir şeye tenezzül edecek insan değiliz yani. Zamanında değişen hane numarasından dolayı bir yanlışlıkla yerimiz başka yerde gösterilmiş. Orası da yakın bir komşumuza ait. Söylememize rağmen adresim değişmemiş. Kirada gibi gözükmüşüz onu da yeni öğrendik. Ben 40 senedir aynı evde yaşıyorum. Evlendim bir buçuk ay sonra bu adrese taşındım ve halen bu evde yaşıyorum. Adresim hep aynı yani Gürcü Çiftlik Köyü Keçiören Mahallesi. Yardım parası sistemde kayıtlı olduğum adrese yattı. Benim ismimle T.C. numaramla. Oturmadığım bir adresteki parayı ben kabul edemem dedim. Başka sahipleri var. Yani o parayı kabul edemezdim. Bende parayı geri iade ettim. Muhtarımız da sağ olsun yardımcı oldu, benimle ilgilendi” ifadelerinde bulundu.

“EVİM AZ HASARLI RAPORU VERİLDİ İTİRAZ ETTİK”

Evine az hasar verildiğini, ancak itiraz ettiklerini ifade eden Hasan Geçer şöyle konuştu; “Hasarım var ama az hasar olarak gözüktü. Depremin hemen ardından olduğu için artçılar devam ederken ekipler geldi. Artçılar devam ettiği için gelen ekipler evimin altına giremediler. Görünen yerlerdeki hasarlar için ise az hasarlı raporu verdiler. Bizde evi daha sonra inceledik ve hasarları tespit edip itirazda bulunduk. Evin altına oğlum korka korka girdi video çekti. Temel taşları oynamış, iki temel arasındaki ana ağaçlar, ana ağaçlar da kırık var. İtirazımızı yaptık, şimdi bekliyoruz. Ekipler gelecek kendi evime bakacaklar ama diğer evden yatan parayı hakkım olmadığı için kabul edemezdim."

MUHTAR ATAY: HAYDAR AMCAMIZ ÖRNEK OLDU

Muhtar Ahmet Emin Atay; Haydar amcanın yaptığı hareketle herkese örnek olduğunu belirterek, “Burası Düzce merkez Çiftlik köyü. Haydar amcamız yaklaşık 25 -26 senedir sehven yanlış bir adreste, atıl bir evde ikamet ettiğini öğrendik. Haydar amca kendisi ile bilgi verdi bize ve hesabına para düştüğünü söyledi. Birlikte AFAD Müdürlüğü’ne ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü'ne gittik. Parayı iade etmek istediğini söyledi. Hesabına parayı iade ettik. Sonrasında beraber Nüfus Müdürlüğünden de adres değişikliğini yaptık. Diğer hanelere diğer vatandaşlara örnek bir insanlık vazifesini gerçekleştirdi bizim için gurur verici bir şey Allah kendisinden razı olsun. Kendisine ait evininde zemini eski. Kerpiç evlerde taşların üzerine oturarak ağaç koyarak yaparlar. Haydar amcanın evinde de taşlar yerinden oynamış. Gerekli bilgileri bize ulaştırdı. Ekipler geldiğinde itirazımızı da yaptık. Tekrar tespit edilmesini bekliyoruz” dedi.


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 31.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız